צוללים מזן מיוחד

בשמורת טבע חוף דור הבונים שבחוף הכרמל צוללים אוספים מציאות מקרקעית הים. עוד צלילת ניקיון תתקיים אחרי חג הסוכות ואתם מוזמנים להצטרף.  

מאיה חכמון-קדוש
|
אוקטובר 2017
|
שלח כתבה
הצוללים גל ואודי לצד ה"שלל" לאחר צלילת הניקיון
צילום: מאיה חכמון-קדוש
7:30 שמורת טבע חוף דור הבונים. הנופשים מתעוררים לאיטם משנת הלילה ועוקבים בסקרנות אחר טנדר הרשות. הטנדר מגיע ופורק ברחבה המרכזית מכלי אוויר וציוד צלילה. הצוללים הנמרצים מתארגנים, ובנוסף לציוד הצלילה כל זוג מקבל גם שק רשת גדול. לאחר היכרות עם פקח הים רותם ותדרוך של איתן מהר"ם ממועדון הצלילה "רוח צפונית" בנחשולים, הצוללים נכנסים למים ולאחר כשעה חוזרים אל החוף, גוררים במאמץ שקים כבדים מלאים פסולת ימית שהם אספו מתחת למים.  
 
שבוע לאחר מכן עוד צלילה, והפעם מצטרפים גם שני צוללים בצלילה חופשית עם קיאק, ומתמקדים באזור הסלעי שעליו נוהגים להתמקם הדייגים. כשעה אחר כך הקיאק כבר מלא עד אפס מקום בפסולת דיג: רשתות מלאות במשקולות, מקלות דיג שבורים, קרסים וגם בקבוקי זכוכית וחלקי פלסטיק.
צלילת הניקיון בשמורת טבע חוף דור הבונים נעשתה לראשונה בשבוע אדם וים, ביוזמת מרכז חינוך והסברה כרמל. הצוללים הם חברי קהילת "ימקומי", קהילה של אוהבי ים: צוללים, גולשים, צועדים, שוחים וכל מי שהים והחוף קרובים לליבו. רובם תושבי חוף הכרמל המתגוררים בסמיכות לשמורה. בצוללים היו שלושה זוגות של אבות וילדים מחוף הכרמל.
 
את החוף בשמורת טבע חוף דור הבונים מנקה תדיר צוות השמורה, לכן הצוללים הופתעו מכמות הפסולת על קרקעית הים מתחת למים. הפסולת שהוצאה מן המים נשקלה ומוינה, וסקרנים רבים התאספו על החוף להביט בנעשה וגם התעניינו בממצאים.
פסולת שאספו הצוללים מקרקעית הים
צילום: מאיה חכמון-קדוש
"מציאות" שהוצאו מקרקעית הים
צילום: מאיה חכמון-קדוש

על מלאכת מיון הפסולת ניצחה גליה פסטרנק, דוקטורנטית מהחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה. לאחר מכן היא ניתחה את הנתונים וסיפקה הסבר מדעי.

אז מה העלינו מקרקעית הים?
בשתי צלילות הניקיון נאספו 785 פריטים במשקל 250 ק"ג בערך. 27% מסך כל הפריטים שנאספו היו שקיות ניילון, 15% היו בקבוקי שתייה, ו-15% היו ציוד דיג ושיט. מיון הפסולת מאפשר לנו לראות מהי הפסולת הנפוצה, כיצד היא מגיעה לחוף, ומה הקשר שלה לחיי היומיום שלנו. 
 
פריטי הפסולת הימית המעניינים ביותר שנמצאו הם 25 בקבוקי זכוכית חומים, לא מוכרים. מתברר כי אלו בקבוקי תרופות, ורבים מהם נפלטו לחוף בשנת 2002. ככל הנראה הבקבוקים נפלו מכלי שיט או נזרקו, ונלכדו בסלעים שבשמורת הבונים עד שהצוללים משו אותם.
 
 
על קרקעית הים התגלו עשרות בקבוקי תרופות שהוצאו מהמים
צילום: מאיה חכמון-קדוש
פריטי הפסולת הנפוצים ביותר שנמצאו הם מוצרי פלסטיק. פלסטיק מהווה 66% מהחומר המרכיב את הפסולת שהוצאה. כמות שקיות הפלסטיק תואמת ממצאים מחופי הארץ (מלפני חוק השקיות), כפי שעולה ממחקרה של גליה פסטרנק על פסולת ימית בחופים. כמו כן נמצאו משקולות עופרת רבות וסוללות המזהמות את הים.
ניכר כי מרבית הפסולת מגיעה אל הים מהנופשים בחוף, לכן ייתכן מאוד שיהיה ניתן להפחית את כמות הפסולת בים דרך הסברה לנופשים ולדייגים והעלאת המודעות בקרב הקהילה המקומית והנופשים. 
 
עוד צלילת ניקיון תתקיים אחרי סוכות בשמורת טבע חוף דור הבונים. לפרטים הרשמו לקבוצת הפייסבוק ימקומי
 
כתבות נוספות
מוסיפים קצת טבע לחיים

לטייל, לתרום לטבע ולזכות בעשייה חווייתית ומשמעו...

דצמבר 2018
עוצרים את הפלישה של המינים הפולשים

מינים פולשים, הן צמחים והן בעלי חיים, מאיימים ע...

אפריל 2016
מוקירים את פועלם

הועדה הבינלאומית להגנה על מינים נודדים העניקה ל...

אפריל 2019
זר כתבות
לטייל בצפון
טיולים מרעננים בקיץ
הטבע בעדשת המצלמה
גליון 87
סתיו 2019
הרשמה
לניוזלטר
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים