עוצרים את הפלישה של המינים הפולשים

מינים פולשים, הן צמחים והן בעלי חיים, מאיימים על המגוון הביולוגי בארץ. ברשות הטבע והגנים הוקם בעת האחרונה צוות ארצי לטיפול במינים פולשים, הפועל בין היתר להשמדת הצמח הפולש אמברוסיה מכונסת. עזרת הציבור נדרשת בדיווח על מוקדים שבהם נצפה הצמח. אם נתקלתם בטבע או ביישוב מסוים בצמח אמברוסיה מכונסת  היכנסו לקישור ודווחו על מציאת הצמח.

בשביל הארץ
|
אפריל 2016
|
שלח כתבה
הצמח הפולש אמברוסיה מכונסת
צילום: עומר קפילוטו

מינים פולשים מעמידים בסכנה את המגוון הביולוגי המקומי, והם אחד האיומים העיקריים על הטבע בישראל ובעולם. בהחלטה משותפת של משרדי ממשלה בראשות המשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים, הוקם צוות לטיפול מיידי במינים הפולשים. בשלב הראשון מטופל מין פולש אחד, אמברוסיה מכונסת, צמח שקצב הפלישה שלו הוא מהמהירים ביותר מבין הצמחים הפולשים היבשתיים בישראל. אוכלוסייה צפופה של אמברוסיה צומחת היום לאורך גדות נחל אלכסנדר, בכל עמק חפר וגם בשטחים חקלאיים. מוקדים רבים אחרים פזורים מדרום הר חברון בדרום ועד עמק החולה בצפון. 

כיסוי שטח טבעי בצמח הפולש אמברוסיה מכונסת
צילום: עומר קפילוטו

צוות מינים פולשים מגיע למקומות שבהם גדל הצמח ומחסל את הנגע. כמו כן, הצוות מנחה ומלווה את צוותי איכות הסביבה במנהל האזרחי באזור יהודה ושומרון בטיפולם בצמח. נוסף על כך, הוקם מאגר מידע לנוכחות הצמח והוא מעודכן באופן שוטף. הקרן הקיימת לישראל ורשות ניקוז שרון מטפלות במוקדי הצמיחה של הצמח הנמצאים בשטחים שבאחריותן. איתור מוקדים חדשים של הצמח חיוני להצלחה של בלימת התפשטותו בישראל, ואנו קוראים לכם לסייע לנו באמצעות דיווח על תצפיות של צמח זה.

כתבות נוספות
מטיילים ונזהרים באש

אוגוסט 2016

מוסיפים קצת טבע לחיים

לטייל, לתרום לטבע ולזכות בעשייה חווייתית ומשמעו...

דצמבר 2018
לתת טרמפ לחיות בר פצועות

מיזם חדש וייחודי קורא לכם לתת טרמפ לחיות בר פצו...

אפריל 2017
זר כתבות
לטייל בצפון
טיולים מרעננים בקיץ
הטבע בעדשת המצלמה
גליון 87
סתיו 2019
הרשמה
לניוזלטר
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים