העיטמים לבני הזנב שבו לקנן בשמורת טבע החולה

הצלחה לפרויקט "פורשים כנף" לאישוש אוכלוסיות הדורסים בישראל, לאחר שהעיטמים לבני הזנב, שנכחדו בעבר מהטבע, מקננים זו השנה השנייה ברציפות בשמורת הטבע החולה. צילומיו של יוסי אשבול שתיעד את הקינון חושפים את יופיים של העיטמים, שהם סמל לשימור בתי הגידול הלחים

בשביל הארץ
|
מאי 2017
|
שלח כתבה
קינון עיטמים לבני זנב בשמורת הטבע החולה. בקן נקבה ושני גוזלים
צילום: יוסי אשבול

עיטם לבן זנב הוא עוף דורס גדול ומרשים המהווה סמל לבתי גידול לחים כגון נחלים וביצות. בעבר היו העיטמים נפוצים באירופה ובאסיה, אך בעשורים האחרונים הצטמצמו אוכלוסיותיהם עקב הרס שטחים טבעיים נרחבים. אוכלוסיית העיטמים בישראל שהיתה האוכלוסייה הדרומית ביותר של המין באירופה ובמערב אסיה, נכחדה בשנות ה- 50 עם ייבוש אגם החולה ועקב הרעלות משניות שנגרמו מאכילת טרף שהורעל מחומרים להדברת מכרסמים.

עיטם לבן זנב בשמורת הטבע החולה
צילום: יוסי אשבול
עיטם לבן זנב נושא בטופריו דג שצד
צילום: יוסי אשבול

בשנת 1992 החלה רשות הטבע והגנים בתוכנית להשבת העיטמים לטבע בישראל. במהלך שנים אלו הובאו ארצה גוזלים מגני חיות באירופה (הולנד, פולין, אסטוניה ואירלנד), גודלו עיטמים בשבי בגרעין רביה וכ- 50 פרטים שוחררו לטבע בשמורות טבע בצפון. למרבה הצער רבים מהפרטים המשוחררים אבדו, בין היתר עקב התחשמלות, הרעלות וירי.

פרטים אחרים נצפים בקביעות בעמק החולה ובשמורת הטבע החולה, וכן בגולן ובעמק עכו. אולם רק בשנה שעברה התבצעה לראשונה רבייה מוצלחת של הפרטים המשוחררים בטבע, כאשר זוג עיטמים קינן בשמורת הטבע החולה והפריח גוזל. 

השנה נבנה שוב קן בשמורת הטבע החולה ובו שני גוזלים. מלאכת הטיפול בגוזלים נעשית על ידי נקבה ששוחררה לטבע לפני כמה שנים ובאופן מפתיע גם על ידי שני זכרים ששוחררו לטבע בשנות ה- 90. קינון בטבע של פרטים שגדלו בגרעין הרבייה מעיד על הצלחתו של הפרויקט להשבת העיטמים לבני הזנב לטבע בישראל ומפיח תקווה שאוכלוסייתם תשגשג בישראל כפי שהיה בעבר.

זוג העיטמים המקננים בתעופה
צילום: יוסי אשבול
עיטם לבן זנב נושא חומר קינון אל הקן בשמורת הטבע החולה
צילום: יוסי אשבול
קן העיטמים לבני הזנב שבו שני גוזלים ובוגר
צילום: יוסי אשבול
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים