מטיילים ונזהרים באש

מזג האוויר החם מזמין לבילויים משפחתיים בטבע, לטיולי מים, לטיולי ערב ולילה, לטיולי שקיעה ועוד – רק תבחרו. ואולם, החום מביא עמו גם את סכנת השרפות, העלולות לסכן בני אדם ולהשמיד צמחייה, בעלי חיים וערכי מורשת. בואו לגלות אחריות באש

בשביל הארץ
|
אוגוסט 2016
|
שלח כתבה
אסון הכרמל ב- 2010
צילום: רשות הטבע והגנים

בניגוד למיתוס ולפיו החום, ובמיוחד השרב, הוא הגורם לשרפות, מתברר שרוב השרפות הן מעשה ידי אדם. מזג האוויר רק משלהב את העניינים. בכל שנה מתרחשות מאות שרפות בישראל, בעיקר בחודשי הקיץ והסתיו. רובן מתרחשות בשטחים הטבעיים וגורמות לפגיעה משמעותית בטבע.

כ-30 אחוז מהשרפות נגרמות כתוצאה מהתנהגות מטיילים, לא פעם בשל חוסר תשומת לב, בעיקר באזורים טבעיים רגישים כמו הרי יהודה, הכרמל, הר מירון ורמת הגולן. לכן, הדרך הטובה ביותר להילחם באש היא למנוע מראש את היווצרותה. במקרים רבים, אשפה המושלכת בשטח נוטה להיות דליקה. כאשר נטייל בטבע או נערוך בו פיקניק נשמור על הניקיון ונשאיר את השטח נקי. 

שרפת ניירות טואלט ומגבונים בשטח נעשית מכוונה טובה, כדי להשאיר השטח נקי, אך לא מעט שרפות פרצו בגלל פעולות מסוג זה. לכן, הכי פשוט והכי בטוח לאסוף אותם ולהשליכם לאשפה.
 
מבעירים אש באחריות

אין ספק שלעשות "על האש" בפיקניק או לבשל קפה על גזייה במהלך טיול הם חוויה. כדי לשמור על גם על החוויה שלכם וגם על הסביבה, מתירה רשות הטבע והגנים להבעיר אש בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים המתאימים לכך, ולשם כך העמידה לרשותכם מתקנים ייעודיים בחניונים. יש להבעיר אש במתקנים אלה בלבד, ולפני שחוזרים הביתה - להשאיר את השטח נקי מאש חיה, מכתובות אש ומגחלים חמות. 

עקבות השריפה בכרמל ב- 2010
צילום: עמיר אלוני
כתבות נוספות
דווחו על תצפיות בצמחים נדירים

אתר אינטרנט חדש של רשות הטבע והגנים מציג מידע מ...

יוני 2015
צוללים מזן מיוחד

בשמורת טבע חוף דור הבונים שבחוף הכרמל צוללים או...

אוקטובר 2017
מוסיפים קצת טבע לחיים

לטייל, לתרום לטבע ולזכות בעשייה חווייתית ומשמעו...

דצמבר 2018
זר כתבות
חגיגת טיולים אביביים
אנחנו זן נדיר
הטבע בעדשת המצלמה
גליון 85
אביב 2019
הרשמה
לניוזלטר
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים