נחל ראש פינה שב להיות נחל איתן

הכרזה על חלקו העילי של נחל ראש פינה כעל שמורת טבע הביאה לשחרור המים הנובעים בשלושת המעיינות שבנחל, והיום אפשר לטייל לאורך הזרימה במסלול קל ונעים.

יעקב שקולניק
|
פברואר 2017
|
שלח כתבה
עין כדן בנחל ראש פינה
צילום: תמי קרן-רותם

נחל ראש פינה מתחיל את דרכו במורדות המזרחיים של הר כנען, ההר שראשו "נכבש" בידי כמה שכונות חדשות בצפת. הנחל יורד לראש פינה, חוצה את עמק החולה ונשפך לירדן מעט מדרום למצד עתרת. אורכו הכולל של הנחל כ־ 13 קילומטרים. הטיול שלנו מתרכז בקטע נחל שאורכו כ־ 1.2 קילומטרים, במדרון התלול המפריד בין ראש פינה וצפת.

בשנת 2007 הוכרז קטע הנחל הזה, המשתרע על פני כ־ 270 דונם, כשמורת טבע ומאז משיבה רשות הטבע והגנים לנחל את אביב עלומיו. "המטרה שלנו היא לשקם את בתי הגידול הלחים של הנחל ולשמור על מסדרון אקולוגי שמעניק לזרעי הצמחים ולבעלי החיים מעבר חופשי", אומר יונתן הררי, אקולוג בתי גידול לחים במחוז צפון של רשות הטבע והגנים. "לשם כך ניתקנו את הצינור שאסף את מי שלושת המעיינות שבנחל, ועתה הם זורמים באפיק שיישאר לח כל השנה – כמו בעבר, והסדרנו את האפיק בכמה מקומות. אנחנו מקווים שעולם החי של בתי הגידול הלחים ישוב להתקיים כאן. אם הסלמנדרות ישובו לנחל, זו תהיה חגיגה אמיתית".

רשות הטבע והגנים הסדירה את הזרימה באפיק הנחל
צילום: תמי קרן-רותם
מסלול הטיול: בין עצי זית, פריחה יפה ומים זורמים

שביל הטיול בנחל מסומן בסימון שבילים שחור. בקצה רחבת החניה נמצא מחסום ירוק. השמורה סגורה למעבר רכב מכיוון שרכבי השטח רומסים בגלגליהם את ערוצי הזרימה של המעיינות וגורמים נזק עצום לבתי הגידול הלחים שבנחל. השער גם משפר את איכות החיים של המטיילים, שיכולים לשוטט כאן בשלווה.

עצי זית קשישים ילוו אותנו לכל אורך הדרך. פה ושם יצטרפו אליהם גם עצי שקד ועצי בוסתן אחרים, שריד לכפר הערבי הקטן ג’עוני, שאדמותיו נרכשו למען המושבה ראש פינה. במרחק כ־ 200 מטר מהחניה השביל חוצה את הערוץ, שעתה זורם משמאל. 

שביל מסומן כחול בא מצפון. מראה הנחל, הזורם כאן בין עצי הזית היפים, מרנין את הלב. ממשיכים עוד 300 מטר וניצבים בפני מבנה אבן מצולע בעל כיפה קטנה. זהו עין כדן (עין אל־קובה, "מעיין הכיפה"), שנקרא כך על שם הכדנים הפורחים בסביבתו בחודשים פברואר־ מרס ומצטרפים לפריחה העשירה של רקפות, כלניות ופרחים רבים נוספים. אנשי הרשות חשפו את בית המעיין (המבנה שתופס את מי המעיין), הנראה עתה במלוא הדרו. 

400 מטר נוספים במעלה הנחל יביאו אותנו אל עין פינה. מימיו מגיחים מתוך מבנה אבן ריבועי, שמבין קירותיו צומח עץ שקד גדול. מכאן השביל נעשה תלול יותר. משני הצדדים נראים המדרונות התלולים של הר כנען, הממחישים כיצד נחל ראש פינה צונח כ־ 500 מטר בדרך הקצרה מצפת למושבה. כמה מטרסות האבן היפות, שתומכות במדרון ובזכותן צומחים כאן עצי הזית, שוקמו לאחרונה על ידי הרשות. כדאי גם לשים לב, מפעם לפעם, למצע האבנים של הדרך הישנה, שבה עלו עגלות מראש פינה לצפת. חלקים יפים של הדרך נותרו ליד המעיין העילי בנחל – עין גיא אוני. בית המעיין נחבא בצל עצי תאנה ולאחר הגשמים המים פורצים ממנו בשצף קצף. הכוונה היא לחשוף בידיים את התעלה העתיקה שהובילה בעבר את מי המעיין.

מי שיצעד במעלה הנחל עוד כ־ 300 מטר יגלה דרך מסומנת ירוק. שער ברזל מונע כניסת מכוניות לנחל גם מהכיוון הזה, אבל המטיילים ברגל יכולים לשוב בדרך "הירוקה". נצעד בה כקילומטר ובנקודה שבה הדרך מתעקלת ועולה ליער ביריה נמצא את השביל המסומן כחול, היורד לנחל ראש פינה. מכאן כבר קצרה הדרך לנקודה שממנה יצאנו לטיול. ליד שער הברזל פורח באמצע נובמבר־דצמבר ריכוז פריחה של חלמונית גדולה. 

בנחל ראש פינה נובעים מעיינות גם בחלקו התחתון. בעתיד מקווים ליצור זרימה רציפה של מים לכל אורכו וליצור ערוץ של בית גידול לח שראשו בצפת ורגליו בירדן. לעשרות הצבאים החיים באזור, לתנים ולשועלים שנצפו כאן, לבז האדום, לאוח ולעקב עיטי – נחל ראש פינה הוא בית חם, ולנו – פנינה של טבע גלילי.

זרימה חופשית של מים לאורכו של הנחל
צילום: תמי קרן-רותם
איך מגיעים?

מכביש 90 פונים מערבה לראש פינה. נוסעים ברחוב מעלה גיא אוני ובכל מעגלי התנועה ממשיכים היישר לפנים. לאחר כקילומטר וחצי פונים ברחוב דוד שו"ב המרוצף אבן ומיד ימינה לדרך החלמוניות, שנמצאת למרגלות בית הקברות של ראש פינה. כאן חונים. הערוץ הרדוד של הנחל זורם כבר ליד רחבת החניה.

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים