חלון למכתש רמון

לאחרונה יצא מדריך שדה חדש המתאר את שביל הטיול "סובב רמון", מסלול טיול רב-יומי המקיף את מכתש רמון. בצד היותו מלווה נאמן, הספר הוא גם מזכרת נעימה מהטיול 

יעקב שקולניק
|
ספטמבר 2019
|
שלח כתבה
מכתש רמון
צילום: Depositphotos

בשנת 2010 העלה נדב טאובה, פקח מכתש רמון, רעיון חדש: שביל טיול ארוך ורציף שיקיף את מכתש רמון כולו. הרעיון קרם עור וגידים, ושש שנים אחר כך נחנך שביל שאורכו כ-130 קילומטר. השביל החדש הוא שילוב של שבילים שסומנו זה מכבר עם קטעי שביל חדשים לגמרי – חגיגה לאוהבי מדבר, במיוחד למיטיבי הלכת שבהם.

כעת אנחנו שמחים לבשר כי יצא לאור גם ספר הדרכה לשביל – "חלון למכתש רמון, מסלול סובב רמון". רותי גובזנסקי כתבה את המדריך וסייעו בידה מומחים שהוסיפו מידע מקצועי בתחומי הטבע, תרשימים, מפות וצילומים מאירי עיניים. הספר הופק על ידי מו"פ מדבר וים המלח ורשות הטבע והגנים והוא מכיל 80 עמודים, כולל מפות, איורים וצילומים. 

בדפי המדריך תמצאו הסבר על ההיסטוריה הגיאולוגית של האזור ותיאור ממצה של תצורות הסלע בלוויית צילומים הממחישים את דמותם בשטח; יש בו מבוא על החי והצומח ואף עצות לתצפית בשמי הלילה של האזור, הנחשפים במלוא הודם למי שלן בחניוני הלילה המאושרים שבשביל. בשל ריחוקו ממקורות תאורה מלאכותיים, הוכרז מכתש רמון שמורת טבע אור כוכבים בינלאומית, תואר השמור רק למקומות שבהם השמים נראים במלוא פארם.

לפני שיוצאים לדרך

מסלול סובב רמון מחולק לשמונה ימי הליכה. אפשר לחלקו לארבעה קטעי הליכה בני יומיים כל אחד. זהו שביל קשוח, המתאים למיטיבי לכת בלבד, אבל הוא מעניק את חוויית המדבר במלואה. לפני שיוצאים לדרך חובה להצטייד במפת טיולים וסימון שבילים. מפה מיוחדת לשביל סובב רמון אפשר להשיג במרכז המבקרים של רשות הטבע והגנים שבמצפה רמון. כמו כן, יש להצטייד בכל מה שדרוש לטיול מדברי – כמויות הולמות של מים, ביגוד ומזון מתאימים – ולזכור שמותר ללון רק בחניוני הלילה המורשים.

המעוניינים לצאת לטיולים חד-יומיים המתאימים למשפחות יוכלו למצוא במדריך פרטים לגבי גישה לרכב פרטי ואפשרות למסלולים קצרים.

 
נחל ארדון במכתש רמון
צילום: יעקב שקולניק
המלצה למסלול טיול חד-יומי

מחניון לילה נחל ניצנה לחניון בורות לוץ 

אפשר לחלק את המסלול לשני קטעים ולטייל בכל אחד בנפרד. 
אורך המסלול: 9 ק"מ. 
משך הטיול: כ-5 שעות. 
נקודת מוצא: חניון לילה נחל ניצנה, כביש 171, בין סימני קילומטרים 19¬-20. פונים צפונה בדרך מסומנת שחור ומגיעים לאחר כ-400 מטר לחניון לילה מאושר. 
נקודת סיום: מפגש דרך מסומנת אדום (נחל דרבן) עם כביש 171, בין סימני קילומטרים 12¬-13. 
צבע סימון: סגול.
 
המסלול
במעלה השביל מחניון הלילה נמצאות חרותות סלע קדומות. חרותות מסוג זה נפוצות בנגב והן מתארות בדרך כלל סצנות מהווי החיים המדברי – יעלים, גמלים, דמויות אדם, כפות רגליים ועוד כהנה וכהנה. בדרך כלל חרתו אנשי המדבר את ציוריהם על סלעי קיר המצופים ב"מִקְרָם מדברי" ("פטינה" בלועזית) – ציפוי בגוון חום-אדמדם הנוצר בעקבות התחמצנות מינרלים על פני השטח של סלעים באזורים מדבריים. 
 
בערוץ צדדי היורד לנחל ניצנה נמצאים שרידי תעלה קדומה, שהטתה מי שיטפונות לחלקת שדה מעובדת בערוץ. בתקופה הביזנטית עובדו מרבית הגיאיות בהר הנגב. השביל עולה אל אוכף הצופה אל נחל ניצנה ואל המדרון שגובל במכתש רמון מצפון. בחורף ובאביב מתמלאים המדרונות במרבד פריחה ססגוני מאין כמוהו. במיוחד בולטים שיחי השמשון ההדור, הפורחים בוורוד, בבורדו עמוק ובלבן צחור.  קטע זה מסתיים בדרך מסומנת אדום העוברת בנחל דרבן, כ-600 מטר מכביש 171. 
 
מי שכוחות במותניו, יכול להמשיך לקטע הבא – מנחל דרבן לכניסה להר רמון, מהלך כתשעה קילומטרים נוספים. אין כוח? תשאירו את המסלול הזה לפעם הבאה. 
 
את המדריך אפשר להשיג במרכז המבקרים מצפה רמון ובמרכזי השירות של רשות הטבע והגנים וכן באתר מו"פ מדבר וים המלח: adssc.org/shop
 
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים