עולים לקסטל

אתגרים, חוויות, ערכים ומכשולים – אם אתם מחפשים טיול ערכים למשפחות ולקבוצות, המשלב פעילות אתגרית והיסטוריה, הקסטל הוא המקום בשבילכם. האתר הלאומי בדרך לירושלים מספק חוויה חדשה שמחברת את סיפורי קרבות מלחמת השחרור גם לצעירים שבאים בשעריו. 

בשביל הארץ
|
פברואר 2016
|
שלח כתבה
עולים לקסטל – המסלול ממחיש את הערכים שבבסיס הקרבות במלחמת השחרור
צילום: רפי קוץ

ארבע תחנות חדשות מחכות לכם במסלול אתגרי באתר הלאומי הקסטל. כל תחנה ממחישה ערך שבא לידי ביטוי בקרבות שניטשו במקום במלחמת השחרור.

הצגת הערכים נעשית בדרך של התנסות ופעילות שעיקרה הקניית ערכים, ניתוח התנהגות הקבוצה והיחיד, הפקת לקחים ועיבוד הפעילות. בין התחנות תוכלו ליהנות מיפי הנוף של מבואות ירושלים ולהתוודע מקרוב אל זירת הקרבות בדרך אל העיר.

במקום הוכשר גם חניון לילה ברוח הפלמ"ח


את מסלול "דרך הערכים" מסכם מיצג קרב מרשים המוצג בתוך בור המים ומעליו תצפית רחבה על האזור כולו
צילום: רפי קוץ
תחנה מס’ 1: עד כמה אנו נחושים?

המשימה: לבחון את נחישות הקבוצה וכיצד נחישות ושיתוף פעולה מביאים לידי הצלחה. הדבר נעשה כאן במשימה המדמה את הקושי בפריצת הדרך לירושלים הנצורה בתקופת מלחמת השחרור. 

 

דרך הנחישות – האם יצליחו חברי הקבוצה להעביר את הלוחות מצד אחד של הדרך לצדה האחר?
צילום: רפי קוץ
תחנה מס’ 2: מה מידת הרעות בקרבינו?

המשימה: לתמוך בחברים. תוך כדי תנועה על קיר חבלים מתבקש כל חבר בקבוצה לפנות מקום לרעיו ולעזור להם להתקדם ולהשלים את הדרך מקצה לקצה. 

 

קיר הרעות – כדי להצליח במשימה צריך לפנות מקום לחבר
צילום: רפי קוץ
תחנה מס’ 3: האם אנו מנהיגים?

המשימה: לבחון את תפקידו החשוב של המפקד: את הדרך שבה הוא בוחר להניע את קבוצתו לפעולה ואת השפעתו על ביצוע המשימה. כמו כן נבחנת כאן נכונות הקבוצה לקבל את מנהיגותו של המפקד.

 

"רוח המפקד" – האם יצליח המפקד להניע את הקבוצה לפעולה?
צילום: רפי קוץ
תחנה מס’ 4: מהי אמינות?

המשימה: לעמוד על חשיבותה של האמינות. בונקר קשר מחולק לשני מתחמים: באחד כוח פיקודי ובאחד כוח חלוץ. חברי הכוח הפיקודי נדרשים לענות על  שאלות בעזרת מידע שמוסר לו הכוח החלוץ. מטרת הכוח החלוץ היא לדלות מידע נכון ומהימן עד כמה שניתן מן הרמזים הפזורים במתחם הבונקר שלו. כל זה נעשה בלחץ זמן, ברעש ובצפיפות רבה.

 

 

אמינות – הכול תלוי באנשי הכוח החלוץ. האם יצליחו להעביר בזמן את המידע החשוב לחבריהם?
צילום: רפי קוץ
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים