בנתיבי מדבר

שמורות הטבע בנגב התעשרו בשנה האחרונה במסלולי טיול ובמצפור מחודשים. אתם מוזמנים לטיולי חורף יפהפיים.   

שימו לב: השבילים נמצאים בשטחי אש פעילים והטיול בהם מותר בסופי שבוע ובחגים בלבד

יעקב שקולניק
|
דצמבר 2018
|
שלח כתבה
קניון נחל עדה
צילום: יעקב שקולניק
לטייל בתוך נקיק: קניון נחל עדה

קניון נחל עדה הוא נקיק קצר יפהפה המתחתר במצוק שמלווה את נחל פארן. עד כה, היה מסלול הטיול בקניון ארוך ומתאים לטיילים מנוסים, אך לאחרונה הסדירה רשות הטבע והגנים במקום מסלול מעגלי קצר המתאים גם למשפחות. שימו לב שבמסלול יש לעבור סולם בגובה כשמונה מטרים.

אורכו של המסלול: כארבעה קילומטרים.

משך הטיול: שעתיים עד שלוש שעות.

עונה מומלצת: נובמבר-אפריל.

אין להיכנס לנחל כשיש התרעה על שיטפון. המסלול נמצא בשטח אש ולכן סגור באמצע השבוע. 

נחל עדה מתחתר באבן חול אדומה
צילום: יעקב שקולניק

נקודות מוצא וסיום: ליד רחבת החניה של המסלול יש צומת שבילים: הסימון הכחול מוביל לתוך הקניון. נעלה בעקבותיו ונשוב לנקודת המוצא בשביל מסומן ירוק.

דרכי הגעה: במפגש של כביש 40 עם נחל פארן, בין סימני הקילומטרים 49-50, פונים מערבה בדרך עפר מסומנת אדום. הדרך נכנסת לערוץ הענק של נחל פארן כפי שמכריז השלט שבשולי הכביש. הדרך עבירה לרכב גבוה. לאחר שיטפונות, קטעים קצרים בדרך עשויים להיות קשים למעבר למכונית פרטית ועל כן יש לנסוע בדרך לאט ובזהירות. הדרך חוצה את הערוץ של נחל פארן אל שוליו הדרומיים ומגיעה לאחר 4.3 קילומטרים לרחבת החניה של המסלול, שנמצאת בצל מצוק גבוה ואדמדם. 

 
עלייה בסולם בקניון נחל עדה
צילום: יעקב שקולניק
המסלול
ניכנס לקניון, המתחתר באבן חול אדומה. הנקיק הולך ונעשה צר יותר ויותר עד שניאלץ להידחק בין גדותיו כדי לעבור בו. עד מהרה מקדמים את פנינו מפלי סלע. על הראשון מתגברים בעזרת שלוש ידיות אחיזה. אחר כך מגיע מפל גדול, ובו עולים בסולם מתכת. אחריו סולם נוסף, עוד כמה ידיות אחיזה והנה אנו בפינאלה קצר שעולה לראש הקניון. בסך הכול התגברנו על הפרש גובה של כ-70 מטר שהתפרש על פני כחצי קילומטר. 
זה הזמן להסב את המבט מערבה; הנוף נפלא. בדרום נראים צוקי אוביל; במזרח – צוקי פארן וצפונה מהם צוקי חדוד והר כיפה; במערב נראים הר צוריעז, הר עריף והר כרכום. מעט ממערב לנו מתמזג נחל כרכום עם נחל פארן, ואפשר להתרשם מעוצמתו של הנחל שרוחבו כאן יותר מקילומטר. נחל פארן, שאורכו כ-250 קילומטר, מתחיל את דרכו בסיני, חוצה את הנגב התיכון ונשפך לנחל הערבה מצפון למושב פארן. אגן הניקוז הענק של הנחל מתפרש על יותר מ-3,800 קילומטר רבוע ובחורף זורמים בו לעתים שיטפונות אדירים. 
 
מראש הקניון נצעד בשביל הכחול מערבה. השביל עובר בראש שלוחה צרה ומתונה, עשויה מסלעי קונגלומרט המורכבים משברי צור, גיר וקִרטון (תצורת ערבה). לאחר כקילומטר מסתעף ימינה השביל החדש, המסומן בצבע שחור. נרד בו. תחילה הערוץ זעיר, אך לאט לאט הוא הולך ומתרחב. כאשר הערוץ מתחתר באבני החול האדומות הוא מתרחב מאוד. הנוף נפלא. מעתה נצעד מעט יותר מקילומטר בין עצי שיטה הצומחים למרגלות מצוקים אדומים – מראה שבמאי קולנוע הוליוודיים היו מאמצים בשמחה לסרטי המערבונים שלהם. 
 
מסלול לאוהבי מדבר: בהר רומם ונחל חורשה

חניון הלילה בבורות לוץ הוא בסיס לשבילי טיול בסביבה. מסלול ההליכה שהוביל מהחניון לכביש הגבול בוטל לאחרונה ובמקומו סומן שביל מעגלי חדש. זהו טיול רגלי לאוהבי מדבר שאורכו 11 קילומטר. משך הטיול חמש עד שש שעות והוא אינו כרוך בעליות או במורדות ארוכים. עונה מומלצת: אוקטובר עד מאי ובמיוחד עונת הפריחה שבין פברואר לאפריל.

אלה אטלנטית בנחל חורשה
צילום: יעקב שקולניק

נקודות מוצא וסיום: חניון לילה בורות לוץ. 

דרכי הגעה: גישה מכביש 171, בין סימני הקילומטרים 5-6.

המסלול

מהחניון פונים מערבה לשלט ההכוונה במפגש שבילים שחור-ירוק. נצעד במסלול השחור לפי השילוט "באר חורשה". עולים במדרון מתון ולאחר 1.1 קילומטרים פוגשים דרך "אדומה". פונים ימינה בעקבות הסימון השחור ומגיעים לאחר כמאה מטר לפסגת הר רומם (1,022 מטר). כאן תגלו טומולוס – אחד מגלי אבנים שנבנו בימי קדם. טומולוס טיפוסי הוא גל אבנים בגובה מטר בערך ובמרכזו תא קבורה, כפי שהוכח בחפירות של כמה מבנים כאלה.
ליד הטומולוס שלנו נמצאת אחת החידות הגדולות של הנגב – קיר אבנים ישר כסרגל, בגובה נדבך אחד, המוכר בשם "קו K". שרידי הקיר, שאורכו עמד על כ-4.5 קילומטרים, פונים לכיוון הר רמון, הנקודה הגבוהה בנגב (1,037 מטר). הארכיאולוגים מייחסים את הקיר ואת הטומולוס לתקופת הברונזה הביניימית (2200-2000 לפנה"ס). גלי האבן והקיר מעלים יותר שאלות מתשובות. אפשר רק לשער שתושבי הנגב באותם ימים היו נוודים או נוודים למחצה שהתפרנסו מציד, ממרעה ומחקלאות בקנה מידה קטן. יש המשערים שהקיר, שרוחבו כ-1.5 מטרים, קשור לפולחן או ליום מסוים שבו השמש נראתה שוקעת מולו. 
 
קו קיי המסתורי והטומולוס מאחוריו
צילום: יעקב שקולניק

ליד טומולוס נוסף יורד השביל "השחור" מדרך העפר, עובר לאורך שלוחה נמוכה העשירה בגלי אבן ויורד ליובל של נחל חורשה. השביל מאגף מפל קטן ולידו מטמורה – מערה של נוודי המדבר, שחזיתה בנויה ומשמשת לאחסון ציוד. ליד המטמורה צומחים עצי שקד הרמון, מין עץ נדיר, אנדמי לרכס הרמון, הפורח בפריחה נפלאה בסוף פברואר. בערוץ צומחים גם קרקש קיליקי, שיח גדול הפורח באביב בפריחה צהובה ויפה, ואשחר דו-זרעי, שיח המאפיין את הר הנגב. באביב פורחים לאורך המסלול עיריוני צהוב, צבעוני ההרים, צבעוני ססגוני, שמשון הדור ועוד רבים וטובים. 

שמשון הדור
צילום: יעקב שקולניק

כאשר הערוץ שלנו מגיע לנחל חורשה מתגלה בו מחשוף סלע חווארי, אטום לחלחול מים. תושבי המדבר חפרו כאן באר ובנו קיר אבן גבוה, כדי למנוע מהעפר שבערוץ לגלוש ולסתום אותה. בימינו הבאר חרבה. 

במעלה נחל חורשה צומחים עצי אלה אטלנטית יפים. הגדול שבהם מציג שלוש זרועות ענקיות, חלולות בחלקן מרוב שנים. נראה כי בעבר הקדום, כאשר אקלים הנגב היה נוח יותר, צמחו בו עצי אלה. בימינו שרדו עצים רק במקומות שזוכים לתוספת מים מהסלעים שמסביב. הלאה משם עובר השביל לצד סדרה מרהיבה של טרסות עתיקות, החוסמות את הערוץ הרחב של הנחל לאורך כחצי קילומטר. לא נותר לנו אלא לדמיין את מראה הבוסתנים וחלקות הירק שהשתרעו כאן מלוא העין בתקופה הביזנטית, וטופחו על ידי יושבי המדבר שהשכילו לנצל כל טיפה של גשם שירדה כאן. השביל עולה לראש נחל חורשה, יורד לצומת שבילים ובו שלט הכוונה. נפנה ימינה בשביל הירוק ונצעד עוד כ-1.5 קילומטרים בחזרה לחניון בורות לוץ. 
 
מצפור חדש בהר כיפה

בדרום הנגב פיתחה לאחרונה רשות הטבע והגנים מצפור על הר כיפה, הצופה על מרחבים בראשיתיים, מהיפים בנגב. המצפור עשוי מעקה אבן צנוע המשתלב בסביבה, ולוחות תצפית ממתכת שמוצבים בו מקלים את זיהוי האתרים בנוף המרהיב. למרגלות המצפה פרושים מרחבי שמורת עשוש, שבה מתחתרים נחל עשוש ויובליו במישורי הקרטון והגיר שהשתרעו כאן בעבר. בשטח בולטים הר מכביר – כיפה חרוטית מבודדת, והר נשפה – הר שולחן בודד. המצפור מנציח את זכרו של סרן רותם שני (1969-2001), תושב עין יהב שבערבה, איש שהטבע והנוף המדבריים היו טבועים בו.

המצפור החדש בהר כיפה
צילום: יעקב שקולניק

דרכי הגעה: מסלול נסיעה שאורכו 11 קילומטר מסתעף מכביש 40 (בין סימני הקילומטרים 53-54) ומוביל אל המצפור. הדרך מסומנת בסימון שבילים כחול והשלט המכוון אליה אומר "נחל ברק 4X4". בצומת דרכים נפנה שמאלה לדרך מסומנת ירוק עד שנגיע לחניון יום מוקף קירות אבן. מכאן נצעד מזרחה שתי דקות אל מצפור הר כיפה, הנראה היטב מרחבת החניה. הדרך עבירה לרכב גבוה גם אם איננו רכב שטח. במכונית פרטית הדבר אפשרי בדרך כלל, אך פה ושם יש קטעים קצרים קשים למעבר. עונה מומלצת: אוקטובר-אפריל.  

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים