טיול מדברי בפריחה משגעת בשמורת טבע אירוס ירוחם

רשות הטבע והגנים שיקמה לא מכבר את שמורת טבע אירוס ירוחם בצפון הנגב והסדירה בה שביל הליכה חדש. בימים אלו הפריחה המיוחדת בשמורה בשיאה, ואתם מוזמנים לטייל בה. הרשות מפעילה תחנת מידע למטיילים בכניסה לשמורה בימי שישי ושבת עד סוף מרס

יעקב שקולניק
|
מרץ 2018
|
שלח כתבה
מטיילים במסלול הטיול המחודש בשמורת טבע אירוס ירוחם
צילום: עדן אוליאל

במשך שבועות ספורים בשנה מתעורר המדבר ומעז לקרוא תיגר על יוצרו. האדמה הצהובה נענית למעט הגשם שיורד עליה ומצמיחה מרבדי פריחה ססגוניים, מהיפים בארצנו. שמורת טבע אירוס ירוחם היא דוגמה יפה, ומסוף פברואר עד ראשית אפריל (לפחות) מצטרף לשלל הפרחים גם המלך הבלתי מעורער של המקום – אירוס ירוחם.  

פריחת אירוס ירוחם בשמורת טבע אירוס ירוחם בצפון הנגב
צילום: יעקב שקולניק
כדאי לדעת

שמורת טבע אירוס ירוחם נמצאת בצפון הנגב, בקער שמפריד בין רכס ירוחם-דימונה לרכס חתירה-אפעה. המישור שבין הרכסים מכוסה בסלעי משקע יבשתיים מתצורת חצבה, שנרבדו באפיקי נחלים ובאגמים שהיו בנגב בתקופת המיוקן (23 עד 5.3 מיליון שנה לפני זמננו). בקער ירוחם התצורה מורכבת מחול ובו חלוקי צור מעוגלים. חלוקי הצור הוסעו לכאן מעבר הירדן המזרחי בנחל גדול שזרם כאן עוד קודם שנוצר בקע ים המלח. מכיוון שסלעי הצור האלה אינם מקומיים אלא מרחוק באו, הם מכונים "צור יבוא".  

אירוס ירוחם וחברים

התשתית החולית של קער ירוחם מסייעת לצמחייה המקומית. בשמורה יורדים רק כ-100 מ"מ גשם בשנה בממוצע, אך כל הגשם נספג בחול ועומד לרשות הצמחים. עד מועד כתיבת שורות אלו ירדה באזור כמות משקעים סבירה, לכן השנה יצבעו אותה המוני פרחים חד-שנתיים – בהם מנתור המדבר, מקור חסידה שעיר (ורוד), בן שלח מנוצה, וחלמית גדולה (סגולה). לחגיגה יצטרפו צמחי בצל ופקעת בעלי פריחה מרהיבה ובהם צבעוני המדבר, נץ חלב דק עלים ונורית אסיה. השרביטים הארוכים של רותם המדבר יוסיפו שפעת פרחים לבנה, ומחפשי המציאות ימצאו כאן עוד שפע רב של מינים פורחים. 

הפרח מקור החסידה שעיר פורח בשמורת טבע אירוס ירוחם בורוד עז
צילום: יעקב שקולניק
פריחת נורית אסיה
צילום: דותן רותם

חובבי הפרחים האקזוטיים באים לכאן כדי לחזות בפריחתו של אירוס ירוחם. מבין עליו המקושתים עולים גבעולים נושאי פרחים סגולים בקוטר 6 ס"מ. כשאר בני הקבוצה שלו (המכונה אונקוציקלוס), גם לאירוס ירוחם יש שישה עלי עטיף. שלושת עלי העטיף הפנימיים זקופים, ושלושת החיצוניים מופשלים כלפי חוץ ובמרכזם כתם שחור, המצמיח שערות צהובות. יש גם אירוסים שפורחים בגוונים שונים לגמרי, מלבנבן וצהוב עד אדמדם וסגול.

אירוס ירוחם צומח אך ורק בקרקעות החול והלס של צפון הנגב ואדום. על אף הדמיון בין אוכלוסיות ירוחם ואדום, יש כנראה הבדלים בין שתי הקבוצות ודרוש עוד מחקר כדי לענות על השאלה אם הן שייכות לאותו מין. באוכלוסיית שמורת טבע אירוס ירוחם יש ריכוז גבוה במיוחד של פרטים הפורחים בצבע ורוד, זהוב ולבן. עוצמת התופעה יכולה להעיד על מגוון גנטי גבוה במיוחד באוכלוסייה זו.

 
פנים חדשות לשמורה

ביקור בשמורה הוא עתה עונג צרוף. הדרך אליה משולטת היטב והשביל שבה תוּחם השנה בחבלים ומעניק הזדמנות לצפות בפריחה מקרוב מבלי לפגוע בצמחייה. לא כך היה בעבר. שנים רבות סבלה השמורה מהשלכת פסולת צבאית שמקורה במחנה צה"ל הסמוך משואה (בסל"ח 906) ובתושבי הסביבה. האירוסים צמחו איכשהו בין חביות ברזל מלאות בטון, גדרות תיל וסתם אשפה, ואם לא די בכך חצו את השמורה כלי רכב הלוך ושוב ופגעו גם הם בטבע הנדיר המתקיים בה. 

שביל הטיול המחודש בשמורת טבע אירוס ירוחם
צילום: עדן אוליאל

"המצב כיום שונה בתכלית", אומר עדן אוליאל, פקח רשות הטבע והגנים בבקעת צין ובמכתש הגדול. "בסיוע הקרן לשטחים פתוחים ובשיתוף עם חיילי המחנה הצבאי עמלנו בשנה האחרונה על ניקוי השמורה. זו הייתה עבודה קשה. בשל רגישות השטח נמנענו מלהכניס לתחום השמורה כלים כבדים. פירקנו חביות בטון והוצאנו בעבודה ידנית חמישה טון פסולת. תחמנו את השמורה בסלעים שמונעים כניסה של כלי רכב וטשטשנו את עקבות כלי הרכב במגרפות. הגענו להבנות עם הרועים הבדווים ועתה הם אינם רועים בתחומה את עדריהם. התוצאות נראות כבר עתה בשטח. האירוסים פורחים בעוצמה שלא ראינו כמוה בעבר".

שמורת טבע אירוס ירוחם מחכה עתה לציבור בפנים מחייכות. אתם מוזמנים ליהנות מיופייה.

 
הכניסה לשמורת טבע אירוס ירוחם
צילום: עדן אוליאל
מידע שימושי

כניסה לשמורה: מכביש 204 ליד סימן ק"מ 159 פונים לכביש הגישה למחנה משואה. נוסעים כ-200 מ’ ופונים דרומה (ימינה). נוסעים בדרך סלולה עוד כ-800 מ’ ופונים שמאלה לרחבת החניה של השמורה.

אופי מסלול ההליכה: צועדים כחצי קילומטר ונכנסים לשביל מעגלי באורך כחצי קילומטר גם כן (כ-1.5 ק"מ הלוך ושוב). 

תחנות מידע: רשות הטבע והגנים תפעיל תחנת מידע בכניסה לשמורה בימי שישי ושבת עד סוף מרס. 

אזהרה: שמורת אירוס ירוחם כלולה רשמית בתחומי שטח אש של צה"ל. הביקור במקום מותר בימי שישי ושבת בלבד. 

 
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים