מתחת לרגליים שלכם על שפת הים

פעם ראשונה בים? אחרי שתקראו את הכתבה הבאה, אולי תחשבו שוב על תשובתכם, כי המקום שבו אתם טובלים רוחש יצורים מרתקים, מופלאים ומסקרנים. אז אלו יצורים חיים בחול על שפת הים? למה נודדת עינו של דג הסול? איך מצליח הסרטן הנזיר להתחבא מהעולם? ומדוע שולף כוכב הים את קיבתו מגופו?

איל שפירא
|
ספטמבר 2017
|
שלח כתבה
סרטן נזיר החי במצע הרך בחופי הים התיכון צילום: לירון גורן

קיץ. אתם מגיעים לים, פורסים מחצלת, מרימים שמשייה, מורחים קרם הגנה, רצים אל הכחול הגדול, עוצמים עיניים ומתמסרים לו כל כולכם. רק הים ואתם פה. האומנם? האם אתם יודעים מה מסתתר באמת בחול הרך שמתחת לכפות הרגליים שלכם? ובכן, אין מה לחשוש. רק דברים מעניינים מתרחשים ברצועה זו, המכונה בפי אנשי המקצוע "המצע הרך" או "הקרקעית הרכה". דברים מעניינים וגם מפתיעים, מסקרנים ואפילו משעשעים.

עולם החול הרך: "פטנטים" מבית היוצר של הטבע

בשנה שעברה יצא לאור דוח בשם "עולם חבוי בין גרגרי החול – המצע הרך בים בתיכון". כתבו וערכו אותו ד"ר אורית ברנע, ד"ר רותי יהל מרשות הטבע והגנים, ואלון רוטשילד מהחברה להגנת הטבע.  

עיון בדוח חושף כי פעילות האדם מאיימת לעיתים על תפקודה של המערכת האקולוגית במצע הרך, פוגעת באיזון העדין בה ומאיימת על בתי הגידול של הקרקעית הרכה ועל בעלי החיים השוכנים בהם. עורכי הדוח ממליצים לנקוט פעולות, כגון הכרזה על עוד שמורות טבע ימיות, הטמעת שיקולים אקולוגיים בהנחת תשתיות ובתהליכי תכנון ופיתוח, הפסקת דיג המכמורת, שמירה על אזורי הטלה של צבי ים בחופים חוליים, הגברת חינוך ומודעות, צמצום מקורות הפסולת, המשך המחקר והניטור, ועוד. אף על פי שזו חוברת מידע והמלצות לקובעי מדיניות, מתכננים ואנשי חינוך, עיון בה חושף אנקדוטות אקולוגיות מעניינות במיוחד על החיים במצע הרך. 

המצע הרך עשוי מתערובת משתנה של חול, טין, חצץ, חרסית ושלדי בעלי חיים. זוהי סביבה שתנאי הקיום בה מאתגרים ובלתי יציבים, וקשה למצוא בה מקומות מסתור מוגנים. לכן פיתחו בעלי החיים השוכנים בה שלל המצאות, שיפורים ו"פטנטים" במרוצת האבולוציה. 

 
החוריריות: חול רוחש חיים

בואו נתחיל בקטן. ממש בקטן: הכירו את חברי קבוצת החוריריות (פורמיניפרה). כדי לגלות אותם תיאלצו להגיע לים עם מיקרוסקופ, והוא יחשוף לפניכם עולם שלם של צורות גיאומטריות יפהפיות. מדובר ביצורים חד-תאיים השוכנים בקרקעית, וזכו בשמם בזכות חורים זעירים במבנה השלד שלהם. מעניין, אחרי שהם עוברים מן העולם, שלדיהם נעשים מרכיב חשוב של המצע הרך. במילים פשוטות, החול שאתם מחזיקים ביד רוחש חיים, ובין גרגריו תגלו גם נציגים כמעט מכל מערכת ידועה של בעלי חיים, עם נוכחות דומיננטית של רכיכות, סרטנים ותולעים.

מגוון שלדי פורמיניפרה בחול הרך צילום: ד"ר אורית חיימס-קפצן
דג משה רבינו: העין הנודדת

אתם מכירים אותו בכינוי "סול", אבל לחבר המתעתע הזה יש כישרון יוצא דופן: בצעירותו כל עין שלו נמצאת בצד אחר של גופו. עד כה הכול נורמלי, אך בשלב מסוים בחייו עין אחת "נודדת" – היא חולפת דרך החלק העליון של ראשו ועוצרת את מסעה המופלא לצד העין שבצד האחר של הגוף. אט אט הדג נוטה לצדו חסר העיניים ויורד לקרקעית. כך בעודו מביט מעלה, פיו, שמצוי בחלקו התחתון של הגוף, צורך את מזונו בקלות על המצע הרך שבקרקעית.

סרטן נזיר: השריונרים באים

מה עושה בעל חיים ימי בעל גוון כהה כשהוא רוצה להסוות את עצמו על המצע החולי הבהיר? הרי אין אחד שאוהב שטורפים אותו בקלות. הנה הפתרון של סרטן נזיר: בטנו מעוקלת ורכה במיוחד, והוא מצליח להשתחל לקונכיות נטושות של חלזונות. משתחל – וזוכה בהגנה מלאה של שלד קשיח ונייד. מי יכול עליו עכשיו?

סרטן נזיר, חי במצע הרך בחופי הים התיכון צילום: ד"ר אורית ברנע. באדיבות חברת החשמל
כוכבי ים: נפלאות הקיבה הנשלפת

למרות המראה הפסטורלי שלהם, כוכבי ים הם בעלי חיים טורפים. איך הם טורפים? הם שולפים מגופם את קיבתם דרך הפה. הקיבה עוטפת את הטרף האומלל ומתחילה לעשות את מה שהיא יודעת לעשות הכי טוב: לעכל. כך הם יכולים לזלול גם יצורים גדולים מפתח הפה שלהם. 

כוכב ים במצע הרך בים התיכון צילום: ד"ר אורית ברנע ורמי צדוק
תולעת "גביע גלידה" החיה בנרתיק שהיא יצרה. הנרתיק עשוי גרגרי חול מודבקים בצורת גביע גלידה צילום: ד"ר אורית ברנע. באדיבות חברת החשמל
סרטן ממחלקת השטרגליים צילום: ד"ר אורית ברנע. באדיבות חברת החשמל
סרטן ממחלקת השטצדיים צילום: ד"ר אורית ברנע. באדיבות חברת החשמל
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים