לא סנה אבל בוער

שריפות יער רבות בישראל שאוחזות בעצי אורן גדלות לממדים אדירים. היום, בעקבות השריפה הגדולה בכרמל ב-2010 וכדי למנוע מריכוזי אורנים ללבות את השריפה הבאה, אנשי ענף היער של רשות הטבע והגנים מדללים את האורנים בגן לאומי הר הכרמל. מלבד מניעת שריפות, הדילול אף מחזיר לכרמל את מראה החורש היפה. רק שנעבור את הקיץ ללא שריפות.     

נתן אלבז, ענבר חשמונאי
|
יולי 2017
|
שלח כתבה
אצטרובלי עצי אורן שרופים בכרמל
צילום: דידי קפלן

מדי שנה מתחוללות שריפות רבות בשטחים טבעיים בישראל – רובן נגרמות מרשלנות. למרבה המזל רק חלק קטן מהן מתפתח לשריפות ענק, והיום כבר ידוע שהשריפות הגדולות ביותר בעשורים האחרונים אירעו בשטחים מיוערים ששולטים בהם עצי אורן. 

שריפת הענק בכרמל ב-2010 השתוללה בשטח ששלטו בו עצי אורן. היא גבתה חיי אדם רבים וגרמה נזק לטבע ולרכוש בעשרות מיליוני שקלים, ואחרי שכובתה הוחלט להתחיל בפעולות למניעת השריפה הגדולה הבאה. שיטת מניעה אחת היא דילול עצי האורן הגדלים בשטחים הטבעיים. 

 

כריתת אורנים בשטחים שנשרפו בכרמל
צילום: אלי סלייפצ'ביץ'

עצי האורן מוגדרים עצים צעירים עד שנתם השמינית. בשנה זו הם מתחילים לייצר אצטרובלים, ובהגיע עצי אורן ירושלים ואורן ברוטיה לבגרות הם מייצרים מספר רב של אצטרובלים נושאי זרעים. במקום שבו הצומח הטבעי הוסר בשריפה, בכריתה או ברעייה, הזרעים מכסים את השטח בצפיפות רבה. עם השנים שיעור פיזור הזרעים של כל עץ פוחת בגלל תחרות ביניהם על משאבים ובגלל מחלות שגורמים לעצים חרקים ופטריות, ואף על פי כן השטח מתכסה במהירות בזריעים (נבטים של עצי אורן) חדשים, וכשהם יגיעו לבגרות בגיל שמונה גם הם יפיצו זרעים ויצופפו עוד את השטח. בעטיה של שיטת ריבוי זו נוצרים עומדי אורן צפופים, ולמרות התמותה הטבעית של עצים בוגרים הם משתלטים על שטח חשוף ויכולים להיות מוקד של שריפת היער הגדולה הבאה.

זריעי אורנים גדלים בצפיפות בכרמל
צילום: אלי סלייפצ'ביץ'
יער אורנים שדולל בכרמל
צילום: אלי סלייפצ'ביץ'

כדי למנוע שריפה עובדי ענף היער ברשות הטבע והגנים מדללים את זריעי האורן שהתפתחו לאחר השריפות שהיו בכרמל. עקירתם נעשית בכלים כבדים מכניים, ובמדרונות תלולים היא נעשית ביד.

תוצאות דילול הזריעים ניכרות היום בשטחים נרחבים בכרמל, ועקב הסרת אורנים השתנה נופו. היום במקום יערות אורנים צפופים, רואים בכרמל רכסים ומדרונות מכוסים בחורש ים-תיכוני אופייני של עצים רחבי עלים כאלון ואלה, ובאביב פורחים בהם משטחי פריחה של צמחי בצל ופקעת ומיני עשבוניים רבים.

דילול אורנים השיב לכרמל נוף של חורש ים תיכוני
צילום: דותן רותם
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים