ים של צבעים בשמורת טבע ים האלמוגים

טיול בשמורת הטבע ים האלמוגים שבאילת חושף את המבקרים לשונית האלמוגים  מהיפות בעולם. בואו לגלות את המראות המרהיבים מתחת לפני המים

יורם חמו, ד"ר אסף זבולוני
|
יולי 2017
|
שלח כתבה

שוניות האלמוגים באילת הן מהשוניות הצפוניות ביותר בעולם. מבנה מפרץ אילת, מיצריו, צלילות המים שבו, מיקומו הגיאוגרפי והתנאים האקלימיים והאוקיינוגרפיים המאפיינים אותו עודדו התפתחות של שוניות אלמוגים מגוונות ועשירות, שבדרך כלל אינן מתקיימות בקווי רוחב דומים במקומות אחרים בעולם. אף שמפרץ אילת הוא קצה גבול התפוצה של שוניות האלמוגים בעולם, שוניות מפרץ אילת הן מהיפות והעשירות בגלובוס, וייחודיותן נובעת, בין היתר, ממיני בעלי חיים אנדמיים (בעיקר דגים) הנמצאים בהן, לצד מינים אוקיאניים שעברו הסתגלות לתנאים המקומיים והייחודיים המאפיינים את מפרץ אילת.

בשונית האלמוגים במפרץ אילת מגוון רחב וייחודי של מיני בעלי חיים
צילום: אסף זבולוני
צבעוניות בשמורת טבע ים האלמוגים
צילום: אסף זבולוני
זהרון הדור במפרץ אילת
צילום: אסף זבולוני

לצפייה בשונית האלמוגים בתמונות

בעידן הנוכחי, קיומן של שוניות מפרץ אילת מאוים על ידי גורמי עקה רבים ומגוונים, הכוללים הפרעות ממקור אנתרופוגני (מעשי ידי אדם) והפרעות טבעיות, כאלה שפועלות על פני סקאלה מרחבית מקומית (כגון זיהומי ים מקומיים) וכאלה שפועלות על פני סקאלה רחבה יותר (כגון התחממות גלובאלית). שוניות אילת מושפעות במידה רבה גם מהתפתחותן של שתי ערים בראש מפרץ אילת, אילת ועקבה, אשר גדלות ומתאכלסות בקצב הולך וגובר.

קו החוף של אילת מתאפיין בחופים בעלי מבנה גיאומורפולוגי שונה; בקרבת החוף הצפוני השוניות דלות יותר והקרקעית חולית או מכוסה במרבדי עשבים (המהווים גם הם בתי גידול חשובים ומגוונים), ובחופים הדרומיים שוניות האלמוגים הרדודות נפוצות ומפותחות יותר. 

 
אלמוג רך
צילום: אסף זבולוני
גישה נוחה לשונית

שמורת טבע חוף האלמוגים היא שמורת טבע על החוף, הצמודה לאורכה של שמורת טבע מרהיבה הנמצאת בים. זהו הקטע היחיד במפרץ אילת שבו יש שונית חוגרת  (fringing) רציפה במקביל לקו החוף. בשמורה סככות צל ושירותים נחוצים למבקרים בחוף (כגון מלתחות, מקלחות, שירותים, חנות, השכרת ציוד שנירקול והסברה).

שמורת טבע זו מאפשרת גישה קלה ונוחה לשוניות הרדודות, מהעשירות ומהמפותחות ביותר באילת. בשמורה שני גשרים המובילים את המבקרים אל האזורים הנוחים והבטוחים לצפייה בשוניות. הם מאפשרים למבקרים לעבור בבטחה מעל השוניות הרדודות (מעל לשולחן השונית) ולצפות בהן מלמעלה, בדרכם אל קצה הגשרים. אלה מסתיימים במדרגות המאפשרות כניסה נוחה ובטוחה למים.

 
הגשר הדרומי בשמורת טבע ים האלמוגים המאפשר גישה נוחה לים מעל לשולחן השונית
צילום: אסף זבולוני
טיול תת-ימי מרתק

המסלול המומלץ מתחיל מהגשר הצפוני של השמורה. כבר בהליכה על הגשר העובר מעל השונית אפשר להביט מטה ולהתרשם מהלגונה, שמימיה בצבע טורקיז ושמופרדת מהים הפתוח על ידי השונית החוגרת - רצועת שונית צבעונית במיוחד, ברוחב של כשבעה מטרים ובאורך של כ-900 מטר, המקבילה לקו החוף. שולחן השונית, החלק העליון של השונית החוגרת, שוקק חיים ובשעת הגאות, בעיקר כאשר הים אינו גלי, אפשר להשקיף מהגשר על שונית האלמוגים ועל פעילות הדגים הרבים הרועים בה (שימו לב לדגי התוכינון ולפרפרונים הצבעוניים ונסו להבחין בתמנונים – אלופי ההסוואה).

קצה הגשר הצפוני הוא נקודת ההתארגנות לכניסה למים, שם אפשר לנעול את הסנפירים, לשים את המסכה והשנורקל ולרדת בבטחה לים דרך המדרגות. משם, כדאי לשנרקל דרומה (ימינה) לאורך השונית החוגרת ולהתבונן בקיר השונית. 

שמורת טבע ים האלמוגים היא אתר מרהיב לצלילה ולשנירקול
צילום: אסף זבולוני
בלט אלמוגים בשמורת טבע ים האלמוגים
צילום: אסף זבולוני

ההתבוננות בקיר השונית מרשימה יותר בשעות הבוקר, כאשר השמש מאירה אותו באור חזק יותר. כדי למנוע פגיעה בשולחן השונית החוגרת ופציעה של משנרקלים, הותקן קו מצופים בצבע צהוב (קו "חיבלולים") שנועד למנוע ממשנרקלים להתקרב יתר על המידה לשונית הרדודה. שחייה לאורך קו זה (בצד המזרחי שלו) מאפשרת התבוננות נפלאה בשונית החוגרת, ומצופי מנוחה בצבע כתום פזורים לאורך מסלול זה לטובת מי שמעוניינים לנוח או לסדר את השנורקל והמסכה. לאחר מרחק של כ-130 מטר תגיעו אל הגשר הדרומי. יש להקפיד לא להיכנס מתחת לגשרים.

מהגשר הדרומי כדאי לשחות מרחק של כ-30 מטר לעומק הים (מזרחה) לכיוון מצוף אנכי בצבע אדום-לבן, שם תוכלו לראות בֶּלֶטאלמוגים מהיפים ביותר באזור, המכונה "סלע משה". שימו לב למבנה המרהיב של הבלט ולמגוון המינים המרשים של האלמוגים, הדגים, שושנות הים וחסרי החוליות הרבים, המוצאים בבלט אלמוגים זה את ביתם. מסלע משה כדאי לחזור מערבה לכיוון השונית החוגרת ולהמשיך בשחייה דרומה, מרחק של כ-150 מטר נוספים, עד ליציאה המסומנת לחוף. מכאן, אפשר לצעוד חזרה צפונה אל מרכז השמורה, למקלחת ולמנוחה בצל. 

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים