מסלול סובב מכתש רמון

שביל טיולים המקיף את מכתש רמון במסלול מעגלי באורך כ-130 ק"מ נחנך לפני כשנה ומתאים במיוחד לטיול אביבי. השביל מחולק לשמונה קטעי הליכה. הנה הצעה לחובבי ההליכה והלינה בטבע: טיול בן יומיים בקטע של השביל.

יעקב שקולניק
|
מרץ 2017
|
שלח כתבה
נוף מכתש רמון רחב הידיים
צילום: דורון ניסים

על יופיו של מכתש רמון אין צורך להכביר מילים. המכתש הוא יצירת מופת נדירה של הטבע – פארק מדברי שכולו מוקדש לטבע ולנוף.

טיול רצוף בשביל הוא אתגר קשה מבחינה גופנית, אך המארגנים מראש רכב מסייע שיביא מים וציוד לנקודת הלינה יכולים לטייל בפארק בנוחות. את הטיול המוצע כאן נוח יחסית לתכנן, שכן אפשר להצטייד במים במצפה רמון ובבורות לוץ – מקום הלינה בלילה השני. 

יום א’

אורך הקטע: 14.5 ק"מ.

נקודת מוצא: מרכז המבקרים מצפה רמון.

נקודת סיום: חניון לילה נחל ניצנה, כ-800 מ’ מצפון לכביש 171, כ-1.5 ק"מ ממערב לבור חמת. בחניון אין מים ושירותים.

מים: מרכז המבקרים במצפה רמון, בית ספר שדה מצפה רמון.

ממרכז המבקרים צועדים מערבה על שולי מצוק המכתש. צועדים בנינוחות בטיילת, חולפים על פני תצפית "המרפסת" התלויה על פי תהום, ומגיעים להר גמל. כדאי לטפס לדבשתו כדי לצפות ממנה בנוף המרהיב. השביל מאגף מצפון את בית ספר שדה הר הנגב , עובר ליד הכביש למצפה הכוכבים ומגיע לחורשת הקרן הקיימת לישראל, שצומחת בנחישות בגיא המדברי.

הכיוון: מערב. השביל עוזב את שולי המכתש וחוזר אליו כדי להעפיל לנ"ג 924 לתצפית נאה על הסביבה. אחר כך ממשיכים לצעוד בשולי המכתש. לאחר כקילומטר נגלה ראשו של מעלה רמון – אתגר לנהגי ג’יפים במעלה התלול. דרך אגב הכול יחסי: הבדווים כינו את המעלה נקב א-סהלי – המעלה הנוח

השביל ממשיך עוד כ-2 ק"מ בשולי המכתש ועובר לערוץ היפהפה של נחל חמת. חובבי הגאוגרפיה ישמחו לדעת שהם הולכים כאן על קו פרשת המים הארצי, בין אגן הניקוז של נחל צין, הזורם לבקע הירדן, לאגן הניקוז של נחל ניצנה, הזורם לים התיכון. בנחל צומחים עצי אלה אטלנטית. ליד כביש 171 נמצא את בור חמת, שנכרה בתקופה הישראלית הקדומה. מכאן צועדים במקביל לכביש 171  (תחילה מדרומו ואחר כך מצפונו) עד לדרך המובילה לחניון ניצנה. 

עץ אלה אטלנטית בנחל חמת
צילום: יעקב שקולניק
יום ב’

אורך הקטע: 20.5 ק"מ.

נקודת מוצא: חניון לילה נחל ניצנה.

נקודת סיום: חניון בורות לוץ. הגישה מכביש 171, כקילומטר מצפון לכביש, בין סימני ק"מ 5­-6.

מים: חניון בורות לוץ. בחניון יש סככות ושירותים.

ביציאה מהחניון הערוץ רחב. אלה אטלנטית גדולה היא סימן לסלע ובו חרותה המתארת יעל. מכאן מטפסים במעלה תלול לראש שלוחה ארוכה. השביל שומר על קו גובה אחד וההליכה נוחה. צועדים כ-9 ק"מ עד לדרך עפר. פונים בה דרומה וחוצים בזהירות את כביש 171.

הכיוון: דרום. השביל חוצה את הערוץ הרחב של נחל ניצנה וממשיך אל שפת המכתש. הטרסות ביובלי נחל ניצנה מעידות על חקלאות ענפה בתקופה הביזנטית. במרץ ובאפריל פורחים כאן צבעוני ססגוני, שמשון הדור (השלחופיות), ריבס המדבר ופרחים רבים אחרים.

משפת המכתש אפשר לצפות בקרני רמון –  שבע גבעות בזלת בקרקעית המכתש. כל גבעה נקראת על שם איש צוות שנספה בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה ב-2003. עם השבעה נמנה האסטרונאוט הישראלי אילן רמון.

השביל נושק לשולי מכתש רמון נשיקה באורך כ-2.5 ק"מ ומעפיל לפסגת הר רמון (1,037 מ’), ההר הגבוה בנגב. מכאן צועדים בדרך העפר לכביש 171 וחוצים אותו לבורות לוץ ולחניון הלילה.  

חניון הלילה בבורות לוץ
צילום: יעקב שקולניק
מפת שביל סובב רמון

רשות הטבע והגנים הוציאה לאור את מפת שביל סובב רמון (בעברית ובאנגלית) בקנ"מ 1:35,000 בהפקת שביל נט – מיפוי והוצאה לאור. המפה למכירה במרכזי המבקרים במבואת צין ובמצפה רמון.

 

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים