השתתפו בחפירה ארכיאולוגית אל מעמקי ההסטוריה

"מי שנוגע באדמה, יזכור זאת כל חייו. כולנו רוצים לחוות, לחוש את הדבר האמיתי – לגעת בהיסטוריה", אומר דקל שגב, מנהל גן לאומי כורזים, המספר על חוויית חפירה משפחתית באתר ועל הממצאים המרתקים שנחשפו בו בעת האחרונה. אם דילגתם תמיד על כורזים בדרך צפונה – זה הזמן לעצור ולהתמסר

איל שפירא
|
ספטמבר 2020
|
שלח כתבה
חווית חפירה בגן לאומי כורזים
צילום: רינת רוסו

"עגיל ברונזה כבן 1,200 שנים, טאבון שבתוכו כלי בישול, בקבוקי בושם מזכוכית, מטבעות כסף, ברונזה וזהב, חלקם אף מנציחים קיסרים רומאיים, שרשראות ברונזה, כפית להזלפת בושם שמגולפת בעצם ושלל שברי חרסים, עצמות וכלי אבן שמספרים לנו על חיי התושבים בכפר". כשהוא מונה את הממצאים שהתגלו ועוד מתגלים בגן לאומי כורזים לא מצליח דקל שגב, מנהל הגן הלאומי, להסתיר את התרגשותו. גם לאחר שנים של עבודה ארכיאולוגית בשטח הוא עדיין נלהב מכל מה שהאתר המרתק הזה מוציא מקרבו.

היישוב הקדום

כורזים יושב עוד בתחילת המאה הראשונה לפני הספירה והיה כפר יהודי קטן. היישוב התפתח ובמאות הרביעית והחמישית לספירה הוא מנה כמה אלפים. תושביו גידלו חיטה, גפנים לתעשיית היין ועצי זית להפקת שמן.

היום גן לאומי כורזים משמר את שרידי הכפר היהודי מימי המשנה והתלמוד. בביקור במקום יתגלה לנגד עיניכם בית הכנסת המרשים מאותם ימים, הבנוי אבני בזלת  ומעוטר כדבעי בגילופי אבן בצורות מגוונות – צמחים, בעלי חיים, דמויות מיתולוגיות, דמויות שעוסקות בדריכת ענבים וכן עיטורים גאומטריים. ברחבי האתר תגלו גם בתי מגורים, בתי קשתות, מקווה טוהרה, גת קדומה ולה פסיפס מעוטר וגם תצפיות עוצרות נשימה על הכנרת המנצנצת שם למטה. 

 
חווית חפירה בגן לאומי כורזים
צילום: רינת רוסו
הילדים חופרים לכם? תחפרו איתם!

בגן לאומי כורזים נעשית פעילות "חופרים בזמן", שבה תוכלו להשתתף בחפירה של ממש – מקצועית ואותנטית. הפעילות היא בהדרכת ארכיאולוג והוא מנגיש את החוויה למשפחות באופן שובה לב. "ההנאה בפעילות רבה והחוויה בלתי נשכחת, אך חשוב לא פחות לזכור כי מדובר בחפירה מקצועית. לא ’בכאילו’. כאן משפחות שחופרות איתנו אכן מוצאות חרסים, לעיתים מטבעות, חלקי כלי בישול קדומים, עצמות, כלי זכוכית ועוד", אומר שגב. "ובכלל, מי שנוגע באדמה, יזכור זאת כל חייו. עם כל הכבוד להדרכה פרונטלית, כולנו רוצים לחוות, לחוש את הדבר האמיתי".

מעל שטח החפירה פרוסה רשת הצללה. אתם צריכים להביא רק כובע, מים ונעליים סגורות. את ציוד החפירה תקבלו במקום בהשאלה, ומרגע שתתחילו לחפור הכול יכול לקרות. לכו תדעו איזה אוצר יתגלה לעיניכם, וגם אם לא תמצאו אוצר תתעשרו בחוויה משפחתית מגבשת ובלתי נשכחת.

משך הפעילות שעתיים-שלוש, ויש לתאם אותה מראש  
 
הכניסה לגן הלאומי ולכל אתרי רשות הטבע והגנים נעשית ברישום ובתיאום מראש באתר רשות הטבע והגנים
 
כורזים בצילום מהאויר
צילום: רשות הטבע והגנים
שביל טיול חדש

בשנת 2019 הוכשר שביל טיול יפהפה באורך כארבעה ק"מ, שמתפתל מהגן הלאומי לכפר נחום שלמרגלות הכנרת. השביל, המסומן בצבע כחול, חולף בנחל כורזים ולפני כמה חודשים חלקים מתשתיותיו שודרגו. ההליכה בשביל היא בדרגת קושי בינונית ונדרש רכב הקפצה מנקודת הסיום (מומלץ להתחיל בכורזים, לרדת בניחותא ולסיים בחופי הכנרת). שימו לב, רוב השביל חשוף לשמש, לכן מומלץ ללכת בו בעונות הקרירות, מהסתיו ועד סוף האביב.

שימו לב, לצד האתר יש קטע מעגלי קצר. קטע זה הוא בדרגת קושי קלה ומתאים למשפחות שמעוניינות לחוות בקלילות את הטבע והנוף העוטפים את הגן הלאומי ללא צורך בהקפצת רכבים.

 
כורזים ממשיכה להיחשף

מפתיע לגלות שהאתר הקטן והאינטימי, שמשום מה רבים חולפים על פניו בדרך אל מרומי הגולן או בדרכם חזרה, נחפר על ידי ארכיאולוגיים כבר לפני כ-150 שנים. הסיבה היא שהיישוב כורזים נזכר לראשונה בברית החדשה והוא נמנה עם הערים שישו ביקר בהן.

ביולי 2020 הסתיימה חפירה ארכיאולוגית חשובה בשטח בית הכנסת הקדום. "מדובר בחפירה היסטורית, כזו שנערכת אחת לכמה עשרות שנים", מסביר שגב. החפירה נועדה להבין טוב יותר את תקופות בית הכנסת וחלקיו בהכנה לעבודות שימור ושחזור בעתיד, והיא נועדה גם לנסות לאתר עדויות למבנה קדום תחתיו, כלומר מהמאה הראשונה – המאה של ישו. 

 
מטיילים בגן לאומי כורזים
צילום: רינת רוסו
מדוע הוחלט לחפור דווקא בשטח בית הכנסת?

"כאמור, עיקר הממצאים שייכים לתקופת המשנה והתלמוד, ולא לתקופות מוקדמות יותר. עם זאת, בשנים האחרונות הולכת ומתחזקת הטענה שחלק מבתי הכנסת הקדומים מצויים מתחת לבתי כנסת מאוחרים יותר, מתקופת המשנה והתלמוד. כלומר, באופן כללי ניתן לומר כי מקום בעל חשיבות דתית נותר מקום חשוב במרוצת השנים. כך גם כאשר אימפריות מתחלפות, הכובשים החדשים מכבדים את מה שהיה לפניהם. הדבר מתברר כנכון גם לבתי כנסת". אכן, בחפירה התגלו עדויות מהמאה הראשונה, בהן שאריות של נרות הרודיאניים, קערות חשמונאיות ועוד, והן מעידות על שכבת חיים בתקופה זו, אם כי טרם נחשף מבנה של ממש.

מה חדש?

גולת הכותרת החדשה היא גילויה של גת מדהימה לייצור יין בעלת פסיפס מעוטר לעילא. מאה שנים בקירוב חיפשו החופרים את הגת הקדומה ולא מצאו אותה. ואז בעבודות שימור בחורף 2019 נמצאו כמה אבני פסיפס, ובתוך זמן קצר התגלה הדבר האמיתי: גת לדריכת ענבים מעוטרת ברצפת פסיפס מרשימה. "זהו לא רק הפסיפס הראשון והיחידי שהתגלה בכורזים – זהו הפסיפס הראשון והיחידי המשמש גת, שנמצא ברמת הגולן כולה", אומר שגב. 

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים