טיול חורפי בכרמל

החורף בשיאו. רקפות, נרקיסים, חינניות וגם כלניות זריזות מציצים מבין חגווי הסלע. אתם מוזמנים להכיר את פרחי החורף ואת נופי הכרמל במצפור חדש, בין שרידי הר געש כבוי ובשביל העובר בצל עצי חורש מפואר 

יעקב שקולניק
|
ינואר 2020
|
שלח כתבה
נוף מצוקי בכרמל
צילום: דותן רותם
שמורת טבע טוף כרם מהר"ל

הבקעה הקטנה שליד כרם מהר"ל חושפת "נופי ירח" יוצאי דופן של סלעים געשיים כהים, שונים לגמרי מהנוף המאפיין את הכרמל.  

אופי הטיול: מסלול מעגלי באורך כקילומטר וחצי, מתאים למשפחות. כרוך בשביל תלול קצר המתגבר על הפרש גובה של כ-50 מטר. 

נקודת מוצא וסיום: נוסעים לרחוב השמורה במושב כרם מהר"ל. מקצה הרחוב ממשיכים עוד כ-200 מטר למקום שבו גשרון ירוק של שביל אופניים חוצה גדר בקר (סימון שבילים כחול). חונים בקרבת מקום.   

המסלול

חוצים את גשרון האופניים וצועדים צפונה על פי סימון השבילים הכחול. מסביב – משוכות צבר ועצי זית קשישים, שנותרו מהכפר איג’זים. מעבר לשלט השמורה, כ-150 מטר מהגשרון, נמצאת הפינה של אוֹרי, פינת הנצחה לאורי להב ובה ספסל אבן מעגלי בין עצי זית יפהפיים. ליד פינת ההנצחה מסתעף שביל המסומן בירוק. זהו שביל מעגלי שיחזור לכאן לאחר מסע של קילומטר וחצי.
נפנה בסעיף הימני. אנו צועדים בעמק מבותר ומוזר למראה, בנוי סלעים שחורים. במקום הזה נחשפים שרידי הר געש, שהתפרץ בתקופת הקנומן (לפני כ-95 מיליון שנה), כאשר ים רדוד הציף את האזור. ההתפרצויות הניבו את סלעי הטוף שמסביב. הסלעים כאן שחורים. משורגים בהם עורקים של מינרלים כגון קלציט וגבס. הם התגבשו בסדקים שנוצרו בסלע כאשר גזים פעפעו דרכו בעת ההתפרצות הגעשית ויצרו בו סדקים. הטוף השחור נמצא בצינור ההזנה של הר הגעש ולא בא במגע עם מי הים. סלעי טוף שנפלטו החוצה, אל המים, עברו בליה תת-מימית ונוצרו בהם מינרלים בגוונים של צהוב וירוק (טוף מגוון). לאחר ששככו ההתפרצויות הגעשיות התכסה האזור בסלעי משקע ימיים של גיר וקירטון. בתחום המים הרדודים שמעל המבנה המורם של הר הגעש התפתחה שונית. במשך הזמן הוסרו סלעי המשקע ונחשפו סלעי הטוף. מכיוון שהם רכים יחסית, התבלו סלעים אלה במהירות ונוצרה בקעת כרם מהר"ל.  
 
הצמחייה בעמק דלה יחסית למצופה בכרמל. בראשית החורף נוכל לגלות כאן עירית גדולה, סתוונית היורה ורקפות. כשנמשיך להעפיל בשביל נגיע אל שכבות הגיר הרבודות מעל לטוף. כאן החורש הים-תיכוני מרגיש בבית ונציגיו האופייניים משתלטים על השטח. 
 
מראש המעלה נשקפת תצפית מרהיבה על בקעת מהר"ל, הממחישה היטב את ההסבר המילולי שכתבתי קודם. עתה לא נותר לנו אלא לרדת בשביל בחזרה לנקודת המוצא. נוכל לעצור ולנוח מעט בצלו של עץ חרוב יפה, המתפאר בשש זרועות שיוצאות מהאדמה, ולהמשיך עוד כמה צעדים אל נקודת המוצא של הטיול.  
נוף אופייני של הר געש קדום בשמורת טבע טוף כרם מהר"ל
צילום: דותן רותם
נחל נשר עילי

נחל נשר, הסמוך לנחל יגור המפורסם, מתגבר כמוהו על הפרש גובה של כ-500 מטר בדרכו מפסגות הכרמל לנחל קישון. בחלקו העילי של הנחל עובר שביל יפהפה, רובו בצל תמיד של עצי חורש.  

אופי הטיול: מסלול חד-כיווני קל, מתאים למשפחות, באורך כשני קילומטרים וחצי. 

נקודת מוצא: חניון הר אלון (ווייז), צמוד לצומת דמון מדרום (מפגש כבישים 721 ו-672). 

נקודת סיום: חניון יער היערנים (ווייז) בדרך נוף כרמל, כ-200 מטר ממזרח לכביש 7212. בחניון יש מים לשתייה. 

הערות: 1. יש לדאוג לרכב מאסף בנקודת הסיום. 2. אין לטייל מיד לאחר הגשם מחשש להחלקה. 
 
המסלול
יוצאים מחניון הר אלון וחוצים בזהירות במעגל התנועה את כביש 672. חוזרים כמה צעדים לאחור ומגלים מעבר לכביש את סימון השבילים האדום, שילווה אותנו עד קצה המסלול. תחילה עובר השביל בגיא רחב ופתוח. זה המקום לגלות בו את פרחי העונה ובהם בן חצב סתווני בפריחה סגולה וענוגה, כמעט בלתי נראית. עוד תמצאו כאן כרכום חורפי ואת הפריחה הצהובה של כתמה עבת-שורשים. לאחר כחצי קילומטר, עדיין בעמק הרחב של הנחל, נראות טרסות נטושות. טיון דביק מנצל את הקרקע החווארית וגם הוא פורח עתה בצהוב, כמו שהוא עושה במרבית חודשי השנה. 
השביל נכנס לתוך חורש צפוף, המטיל צל כבד. הלחות כאן רבה במשך כל השנה ומי שנהנה מאוד מכך הם הטחבים המכסים כל סלע. אחר כך השביל יוצא לדרך עפר. צועדים בה מעט וממשיכים דרך חורש פתוח בחזרה לנחל. בשטח הפתוח שבמקום המפגש עם יובל קטן של הנחל פורחת חיננית הבתה בפריחה לבנה-ורודה. 
בצל צומחים, מלבד עצי אלון מצוי, גם אלה ארץ ישראלית וקטלב מצוי. אליהם מצטרפים נציגים של החורש הלח ובהם ער אציל ומורן החורש הנדיר. תיתכן גם פריחה מאוחרת של המטפסים קיסוסית קוצנית ואספרג החורש, אך פרחיהם הקטנים אינם מותירים רושם רב על רוב המטיילים.  
לקראת קצה המסלול עוזב השביל את הנחל ומטפס ימינה בחורש פתוח כ-300 מטר לחניון יער היערנים.
פיקניק במצפור הסיירים ברכס כרמיה

דרך הגעה: נוסעים בכביש 721, בין בית אורן לעתלית. פונים דרומה על פי השילוט המכוון למלון יערות הכרמל (בין סימני הקילומטרים 7-6). נוסעים 1.2 קילומטרים ופונים מערבה בדרך עפר רחבה ומשולטת, המגיעה לאחר כקילומטר נוסף לרחבת החניה של מצפור הסיירים. 

 
המצפור
שביל נגיש מוביל אל המצפור, המנציח את עידו שפירא (2006-1985), לוחם בחטיבת הצנחנים שנהרג בפעילות מבצעית בג’נין. משפחתו וחבריו הקימו את המצפור לזכרו, בסיוע רשות הטבע והגנים וקק"ל. שביל מעגלי מוליך אל המצפור, הצופה על מישור החוף של הכרמל מאזור חיפה עד חדרה. לצד השביל המעגלי, שאורכו כ-300 מטר, הוצבו אבני ישיבה. 
אנו נמצאים בלב האזור שנשרף בשריפה הגדולה שהשתוללה בכרמל בשנת 2010 ומהשביל אפשר לצפות בהתאוששות הטבע. בעונה הזו יש סיכוי למצוא במצפור ובסביבתו את הרומוליאה הצידונית, גיאופיט קטן בעל פרח בצבע סגול עמוק המתחיל לפרוח במחצית השנייה של חודש דצמבר ומגיע לשיא פריחתו בינואר. 
ליד רחבת החניה מוצבים שולחנות פיקניק נגישים, מרוחקים זה מזה, ומבנה שירותים.
השביל למצפור הסיירים
צילום: יעקב שקולניק
חידוש גשר נחל אורן

גשר נחל אורן נמצא בלב פארק הכרמל, בכביש העולה לקיבוץ בית אורן ולצומת דמון. הגשר, בעל נתיב אחד בלבד, נבנה בשנת 1939 על ידי חברי תנועת הנוער "הבחרות הסוציאליסטית" ממגדיאל, שהתיישבו בח’ירבת שלאלה הסמוכה (כיום חוות משמר הכרמל). קבוצה זו ייסדה מאוחר יותר את קיבוץ בית אורן. 

הגשר המחודש מעל נחל אורן
צילום: יעקב שקולניק

כביש בית אורן (כביש 721) מעניק נופים מרהיבים לנוסעים בו, אבל הגשר הצר היה צוואר בקבוק תחבורתי. באסון השריפה שהשתוללה בכרמל בדצמבר  2010, נספו בקרבת הגשר 44 איש. אחד מלקחי השריפה היה שיש להרחיב את הגשר לשני נתיבים.

הרחבת הגשר הסתיימה לאחרונה. העבודות נעשו תוך הקפדה על שמירת הטבע. משטח העבודה נאספו פקעות של צמחי בצל ופקעת ועצי הבר שצמחו בקרבתו הועתקו למקום מבטחים. מאמצים רבים הושקעו בשימור אלון מצוי גדול, שצומח בעיקול הכביש, ליד הפנייה לחניון האגם. בתום העבודות פיזרו אנשי הרשות ליד הגשר צמחי בר, ויש להניח שאחרי חורף אחד או שניים ייעלמו גם צלקות פצעי הנוף שנגרמו בשל העבודות. 

 
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים