סיפור משפחתי בטבע

"בטבע, הילדים מתחילים לדבר זה עם זה באופן שלעולם לא קורה בבית", מספרים נעה וערן פאר, שלפני שנים ספורות החלו לטייל באופן קבוע עם הילדים, ומדי שבוע צוברים חוויות משפחתיות ייחודיות. איך הם עושים את זה?

איל שפירא
|
אוקטובר 2018
|
שלח כתבה
משפחת פאר בטיול משפחתי במדבר יהודה
צילום: מהאלבום המשפחתי

"כאשר הילדים היו קטנים יותר, טיילנו יום אחד בתל אפק שבגן לאומי ירקון. בידי החזקתי מגדיר צמחים, וחיפשנו פרחים מעניינים", מספר ערן פאר מהוד השרון. "מצאנו פרח שנראה לנו מיוחד, וגילינו שקוראים לו ’גזר קיפח’. השם הזה כל כך הצחיק את הילדים, עד שהוא הפך להיות ’הפרח המשפחתי’ שלנו. וכך, כמו שכל ילד מכיר את הנרקיס או הכלנית, הילדים שלי מכירים הכי טוב את הגזר הקיפח. זה הפך להיות קטע משפחתי, ועד היום אנחנו מחפשים אותו בכל טיול שלנו".

ערן שימש עד לאחרונה בתפקידי ניהול בתחום מערכות המידע, וכעת הוא מחשב מסלול מחדש ומתמסר לאהבתו הגדולה – הטיולים. "במשפחה שלי צוחקים עליי שאני מזכיר את דמותו של יאצק – מסתובב בטבע ומסביר לכולם דברים", הוא מוסיף ואומר. "האמת היא שלפני כל טיול אני קורא על המקום, על המורשת והטבע. בעיניי, יש ערך מוסף רב לידע הזה. אני מסביר דברים לילדים, ואף שהם קצת צוחקים עליי, אחרי זמן-מה אני שומע אותם מסבירים בהתלהבות את מה שלמדו ממני לחברים שלהם. זה גורם לי לחוש גאווה".

 
מבלים ביחד ללא טלפונים

יחד עם אשתו נעה, עובדת בתחום הביטוח ומדריכת זומבה בשעות הפנאי, והילדים שיר (11) ועמית (14), הם מטיילים בארץ לרוחבה ולאורכה ושוחקים עד דק את כרטיס המטמון שברשותם. כולם נדבקו בחיידק הטיולים, ונדמה שאי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור, בין השאר כי הילדים מבקשים לצאת לטיולים המשפחתיים.

את בני משפחת פאר אני פוגש בשבת בבוקר, בעת טיול בגן לאומי עין חמד עם הסבא והסבתא, יוסי ורותי זיו, הוריה של נעה. מתברר כי למען הגיוון, משפחת פאר מחליפה לא רק נופים בין טיול לטיול, אלא גם פרטנרים: פעם דודים ודודות, פעם סבים וסבתות וכמובן – חברים וחברות שמצטרפים מעת לעת. "אני אוהבת שכולם לידי וסביבי", מספרת רותי, הסבתא, כשאנו מוצאים פינת ישיבה נעימה לצד גשר אבן ופלגי המים של עין חמד. "באחד הטיולים שלנו, קלטתי בשלב מסוים שכל הנכדים יושבים יחדיו על חומת אבן וערן מצלם אותם. זה היה כל כך מרגש". נעה מסכימה עם אמה ומוסיפה: "עמדתי מהצד וראיתי עד כמה אימא שלי מתרגשת; היה לה חיוך על הפנים כפי שמעולם לא ראיתי. ואז הבנתי עד כמה ה’ביחד’ הזה חשוב לה".

 
משפחת פאר מטיילת עם הסבא והסבתא בגן לאומי עין חמד
צילום: יוסי אלוני

רותי מציינת שבניגוד לארוחות הצהריים המשפחתיות בסופי השבוע, שבהן כל אחד שקוע בטלפון שלו, "בטבע אף אחד לא משחק בטלפון. ערן מארגן לנו טיולים, והם גם מגבשים אותנו וגם משמשים אמצעי להכיר זה את זה. ושוב, בלי טלפונים. אנו מטיילים עם הנכדים כמה פעמים בשנה. לאחרונה היינו בנחל ערוגות שבשמורת טבע עין גדי. אתה רואה איך הילדים הגדולים עוזרים לקטנים, שומרים עליהם. לי אין ספק שטיולים מחזקים את הקשר המשפחתי".

משפחת פאר בגן לאומי עין חמד
צילום: יוסי אלוני
חוזרים אל מקומות אהובים - בהרכבים שונים

כיצד אתם בוחרים את מסלולי הטיול? "כשהילדים היו קטנים יותר, טיילנו בחופשים בימי שישי במעיינות ובימי שבת היינו יוצאים לטיול רגלי, בעיקר כדי להיות בטבע. אני יודע לרוב באיזה אזור אני רוצה לטייל ואז מתחיל לחפש ברשת מסלולים מעניינים שלא עשינו עד כה, כי תמיד יש עוד מסלולים שאיני מכיר. ככל שהילדים גדולים יותר, כך אפשרויות המסלולים רבות יותר, כולל מסלולים שלא יכולנו לטייל בהם כשהילדים היו קטנים". ערן מספר כי העובדה שמינוי מטמון מאפשר כניסה ללא תשלום למסלולים בשמורות טבע ובגנים לאומיים רבים מעודדת אותם לשוב לאותם מקומות. "עם כל כך הרבה אפשרויות לטיול אני משתדל לא לבצע אותו מסלול כמה פעמים, אבל מדי פעם אנחנו חוזרים למסלולים ממש שווים".

מטיילים בגן לאומי עין חמד
צילום: יוסי אלוני

כך למשל, המשפחה חוזרת שנה אחר שנה אל חניון הלילה "מצדה מערב", השוכן למרגלות ההר. "אף שמדובר באותו מקום, החוויה אף פעם לא זהה כי בכל פעם אנו מגיעים בהרכב שונה של חברים או משפחה. בכל שנה אנחנו גם מקפידים להתעורר לפנות בוקר ולטפס ב’שביל הסוללה’ כדי לצפות בזריחה מראש ההר. בעיניי, זה אחד המקומות היפים בארץ", מצהיר ערן ומוסיף: "העובדה שאנו משתמשים בכרטיס המינוי מוזילה מאוד את הלינה והופכת את העניין לאטרקטיבי יותר".

מקום נוסף שבני המשפחה נוהגים לחזור אליו לעתים הוא שמורת טבע נחל עמוד. "לשם אנחנו מקפידים להגיע תמיד בסתיו", מסביר ערן. "מצד אחד כבר לא חם מדי למסלול רגלי, ומצד שני – השלכת שם נראית מדהימה. לא צריך להיות צלם מקצועי כדי להוציא מהמקום הזה תמונות נהדרות". נעה מצדה נהנית לחזור שוב ושוב לשמורת טבע מג’רסה. "זה מסלול שבו צועדים במים בתוך הנחל, לצד נופים וצמחייה עשירה. הילדים אוהבים במיוחד את המקום הזה".

 
טיול משפחתי
צילום: יוסי אלוני
קמפינג: "לשחק בטבע עד מאוחר"

מסתבר שערן הוא היחידי במשפחה שבוחר את המסלולים מדי שבוע. ניכר גם כי כולם סומכים עליו בעניין זה. הסב יוסי מסביר: "כל המקומות שערן המליץ עליהם גרמו לי להבין שיש כל כך הרבה אתרים שהייתי יכול לחלוף לצדם בכביש המהיר ולא לדעת שהם קיימים. הנה, היום למשל גיליתי לראשונה את גן לאומי עין חמד. כל כך הרבה פעמים נסעתי על כביש תל אביב-ירושלים, ולא ידעתי מה מסתתר פה. זו פיסת טבע נהדרת שכל כך מתאימה למשפחות עם קטנטנים".

ומה באשר למסכים? הילדים מסכימים להתנתק? "אחת המטרות שלי בטיולים המשפחתיים היא לשלוף את הילדים מהאקס-בוקס, מהטלוויזיה, ממסך הטלפון – ובכך להתנתק", קובע ערן. "בדרך אל היעד אני עוד מרשה להם לשחק בטלפון, אבל כשמגיעים לטבע – אין יותר מסכים. וזה עובד מעולה". עמית מחזק את דברי אביו ומפתיע עם האמירה: "תכלס, בטיולים עצמם אני אפילו לא מרגיש צורך לשחק בטלפון".

ומה קורה כשאתם מתכננים טיול, ולילדים לא מתחשק לקום מוקדם ולצאת לטבע? "נכון, לפעמים אין לילדים חשק לקום בשבת ולטייל. הם כבר בגיל ההתבגרות וזה צפוי. אז כדי לעודד אותם, אנחנו לפעמים מזמינים חברים בגילם לטיול. זהו ניצחון כפול: גם טבע, גם חברים. כך היה, למשל, בשמורת טבע עין פרת, שאליה נסענו עם חברי הילדים. למעשה, זה מקום קלאסי להגיע עם חברים – יש בו גם מסלול הליכה שכולל הרבה מים, וגם בריכות יפהפיות שאפשר לטבול בהן שעה ארוכה". שיר מתערבת בשיחה ומוסיפה כי אהבתה הגדולה ביותר היא לינת שטח. "אני אוהבת במיוחד קמפינג, כי יושבים עם חברים ומשחקים בטבע עד מאוחר בלילה. היום אני ממש רגילה לישון באוהל. יש לי מורה שגם היא אוהבת לטייל הרבה. היא אפילו מסתכלת בבלוג של אבא, ואז מדברת איתי על הטיולים שלנו ושואלת שאלות. זה כיף".

עמית, כאשר תהיה הורה, תצא עם הילדים שלך לטיולים רבים? "אני חושב שכן, כי זה מחבר את המשפחה. גיליתי שבטיולים אני מדבר יותר עם אחותי, וגם עם ההורים", הוא אומר בחיוך. נעה מוסיפה כי "בטבע, הילדים מתחילים לדבר זה עם זה באופן שלעולם לא קורה בבית. הם יושבים קרובים מאוד ומנהלים שיחות. ברגעים כאלו אני מבינה עד כמה הטיולים עושים לכולנו טוב. בינינו, לפעמים זו הסיבה היחידה שבזכותה אנחנו יוצאים לטייל", היא צוחקת.

הטיפים של ערן: כף תגרמו לילדים לצאת לטיול בכיף

"כשיוצאים לטיול, במיוחד עם מתבגרים, רצוי לחשוב מראש על בניית המסלול וכל מה שסביבו. ללא הכנה מראש, תיתקלו בשאלות ואמירות כמו ’מתי כבר חוזרים?’ או ’משעמם לי’", מספר ערן ומספק חמישה טיפים מנצחים:

  1. כדאי לבחור במסלול שכולל אטרקציה מסוימת: הגעה למקור מים, שימוש ביתדות וסולמות ועוד.
  2. מומלץ לצרף לטיול חברים, מה שמגביר מוטיבציה.
  3. כדאי להתכונן מראש וללמוד קצת על ההיסטוריה וערכי הטבע של המקום שאליו נוסעים, כדי להוסיף ערך לטיול.
  4. תמיד כדאי שיהיה ברכב ערסל. זה פריט מנצח: בכל מקום שבו עוצרים למנוחה או לארוחה בשטח, פשוט שולפים אותו, מתקינים ונהנים. 
  5. כדאי לשלב כמה אתרים ביום אחד, כך שאם משתעממים עוברים ל"תוכנית ב’".
עוד טיפים והצעות לטיולים בבלוג ודף הפייסבוק מטיילים עם ערן ובדף הפייסבוק קמפינג המלצות לטיולים וציוד נלווה.
 
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים