בעקבות העקבות

חיות הבר מותירות עדויות רבות לנוכחותן. אסף בן דוד, מומחה בגששות,  יודע לאתר אותם ולפענח מי היה ומה עשה בשטח. אסף מפתח את הגששות ככלי לחקר חיות הבר ולהוראה ואתם מוזמנים להיעזר בכלים שפיתח כדי לצאת לסיור עצמאי בעקבות העקבות 

טל ברטוב
|
אוקטובר 2018
|
שלח כתבה
אסף בן דוד מזהה עקבות צבאים בשמורת טבע חולות זיקים
צילום: יוסי אלוני

שעת מעבר בין לילה ליום בחולות פלמחים. שלושה אנשים יושבים בשקט למרגלות שיח גדול, מחכים להגחת הקרניים הראשונות, שחושפות עוד ועוד פרטים במרחב. השלושה יוצאים אל הדרך החולית. העיניים מחפשות את השביל. הם מלקטים עקבות וסימנים של פעילות לילית, מצלמים, מתבוננים ומתעדים, ובשעה ורבע של שוטטות מכוונת היטב – נרקם מול העיניים סיפור של עולם חי ותוסס, נסתר מעין. עוד יום קיץ בחולות.

לגשש באפלה

אסף בן דוד, מומחה במעקב אחר חיות בר ובזיהוין באמצעות עקבות, מלקט כך עדויות על עולם החי שלנו – בלי להפריע לבעלי החיים, בלי לכידה ובלי התערבות במהלך החיים שלהם. בדיקת העקבות מהלילה שחלף מניבה שלל עדויות, חלקן מפתיעות בפירוטן: ארבעה צבאים חלפו כאן בהליכה אטית, שתי לטאות חמקו בזחילה מהירה, חיפושיות השאירו פס עקבות עדין, חזיר בר בודד שכב לנוח, ארנבת, כוח אפור. בליל של עקבות וסימנים בחול מעיד על קרב לחיים ולמוות בין שועל למכרסם קטן – כנראה גרביל, ובעקבות פענוח הסימנים בשטח המסקנה ברורה – רק אחד מהם יצא בשלום מהמפגש הלילי. 

עקבה של כח אפור
צילום: אסף בן דוד

"הגשש הוא אמן של חשיבה מרובת משתנים. הוא קורא סימנים, מפענח רמזים, ומתוכם בונה את שביל החיה בשטח. מז"פ בטבע", מתאר בן דוד. הוא מעיד על עצמו שהוא אוהב טבע מילדות. חיות הבר, ובמיוחד יונקים, שבו את לבו ודמיונו, והגששות התגלתה לו כדרך חיים מאוחר יותר, בבגרותו. הוא למד את רזי המקצוע מגששים מקצועיים כשהצטרף לעבודתם בנגב, באמריקה הצפונית ובאפריקה. בדרום אפריקה התוודע אל לואיס ליבנברג, שחקר את הגששות אצל הבושמנים, נחשב לאבי הגששות המודרנית והקים את איגוד הגששות הבינלאומי. ליבנברג, שפועל למען שמירת חיות הבר בדרום אפריקה, סייע לגששים הבושמנים בעבודתם עבור חוקרים וגופי שמירת טבע. הוא גם פיתח לשימושם תוכנה מבוססת ג’י-פי-אס לאיסוף נתוני עקבות בשטח, שאינה דורשת ידיעת קרוא וכתוב ומותאמת ליכולות הטכניות של הגששים המקומיים.

תוכנה זו, המסייעת כאמור לאנאלפביתים באיסוף נתונים ומאמתת את מהימנות הנתונים הנאספים, משמשת כיום גם את פקחי רשות הטבע והגנים מזה עשור ועד כה הביאה לשיפור ניכר בהיכרות עם תפוצת חיות הבר בישראל.

 
ללמוד מעקבות

בעלי חיים רבים בארצנו פעילים בלילה. על כן, דרכי המחקר והניטור כוללות תצפיות, צילום ושיטות לכידה שונות שבהם נאסף מידע על עולם החי. לדברי בן דוד, לעומת שיטות אלו, גששות העקבות היא כלי חשוב במחקר הלא פולשני של עולם החי. הגששות לא נזקקת למכשור, טכנולוגיה או השקעה כספית ומסתמכת על מיומנות האדם בלבד. 

עקבת נחש עכן גדול המעידה על התחפרות ויציאה מהחול
צילום: אסף בן דוד
נחש חנק משריץ מתחפר בחול
צילום: אסף בן דוד

שיטה ותיקה לזיהוי עקבות, שהומצאה על ידי רשות הייעור האמריקאית בשנות ה-40 ומשמשת גם את הגששים הישראלים, היא פלטת העקבות. זהו משטח שמוצב בשטח בנקודות אטרקטיביות לבעלי חיים או בנתיביהם. הוא בנוי מלוחות עץ עם אבקת פחם וטפט ספרים. חיה שתדרוך על הפחם וממנו תמשיך ללכת על הטפט הנקי – תשאיר חותם עקבות. לוח העקבות משמש לזיהוי מינים ואפילו מכרסמים, ומאפשר זיהוי פרטני של יונקים קטנים כדלק סלעים, נמייה וקיפוד, שלא כעקבות בחול, שנעלמות או מיטשטשות תוך זמן קצר.

הידע הגששי עשוי לתת ערך לכל אדם בשטח, כצופה וכמדווח. גשש מנוסה יוכל לזהות איזה בעל חיים חלף כאן, להבין את דפוס הפעילות שלו ואת התנהגותו, לשער לאן התקדם ואפילו במינים מסוימים – לזהות אם מדובר בזכר או בנקבה. הגששות היא דרך אל לב הציבור הפותחת דלת אל טיילוּת אחרת דרך החושים של חיות הבר, יוצרת חיבור, ומנגישה לנו את עולמם של חיות הבר על ידי שימוש בחושים ובחשיבה יצירתית, בדרך של סקרנות, חקר ושעשוע, ללא אמצעים וללא תיווך. לתפיסתו של בן דוד, היא יכולה גם לשמש ככלי להוראת זואולוגיה במערכת החינוך.

 
אסף בן דוד ועקבות צבאים בשמורת טבע חולות זיקים
צילום: יוסי אלוני
מעקב מוצלח

"שלג בגולן תמיד מזמן מפגש אינטימי עם מגוון עקבות", מספר בן דוד. "השנה ערכנו סיור במטרה לאתר עקבות של דלקים. התחקינו אחר התנועה שלהם לאורך גדרות האבן ומחילות היערונים, ונהנינו ללמוד מהעקבות שהותירו בשלג על הניתורים החינניים שעשו מסלע לסלע. תהינו כיצד ייראו עקבות של סמור, שבעשור האחרון כמעט ולא נצפה בארץ והוגדר בה בסכנת הכחדה חמורה. הנחנו שהעקבות יהיו דומות לאלו של הדלק, אבל קטנות יותר. לא עברה דקה מסיום הדיון והתגלו לנגד עינינו עקבות של בעל חיים שנע בשטח הפתוח בבטחה, שכפות רגליו קטנות ביותר (פחות משני סנטימטרים). מעקב קצר אחרי נתיב החיה הוביל אותנו למאורה אנכית קטנה. לאחר שנמס השלג הנחנו מצלמה מול המאורה ולמרבה ההתרגשות, התמונות חשפו שהעקבות לא נעשו על ידי דלק אלא על ידי סמור. זכינו להתחקות אחר החיה הנדירה, שכל רמז לנוכחותה חשוב".

להיות גשש? כל אחד יכול

אתם מוזמנים לנסות להפוך לגששים באופן עצמאי. באתר "מקום מפגש" מוצג מדריך עקבות לשימוש עצמי וניתן גם לרכוש דרכו מגדיר עקבות אזורי. הסתיו הוא עונה נפלאה לגששות; הקרקע עדיין פריכה (גשמי החורף טרם הידקו אותה) ולכן העקבות נראות בה בבירור.

מקומות מומלצים לצפות בעקבות (מומלץ עם הילדים):

  • גן לאומי חוף פלמחים – חונים בחורשת הצנחנים ויוצאים במסלול לכיוון הים. בתחילת הדרך ניתן לראות באדמת הסחף שמסביב לנחל את עקבותיהם של חזירי הבר שעשו אמבטיית בוץ. כשיוצאים אל החולות אפשר להבחין בעקבות של מינים חובבי חולות ושל צבאים, הנהנים מצמחיית החוף העשירה בנוזלים. 
  • אזור לכיש ופארק בריטניה – המבנה הגיאולוגי של הגבעות הקִרטוניות בארצנו מספק בית למגוון יונקים שחופרים מאורות, ביניהם הגירית המצויה שמחפשת חרקים מתחת לקרקע. בורות שחפרה והטילה בהם גללים יסגירו את נוכחותה. לדורבן עקבות אופייניות שדומות לכף רגל אנושית קטנה, אך מלבדן ניתן לראות גם את שריטות הקוצים על השביל. 
  • גן לאומי עין עבדת – המעיין שפורץ בלב המדבר משמש מקור למים ולמזון למגוון רחב של יונקים. בקיץ ניתן לראות עקבות של פראים ויעלים שמגיעים לשתות ממי המעיין. בין השיחים שמסביב לחניון הלילה בנחל צין אפשר לאתר עקבות שועלים ותנים שמחפשים ארוחה קלה, למשל עופות (כמו קורא מדבר ועפרוני מצויץ) או מכרסמים (כמו פסמון, שאת עקבותיו ניתן לאתר בכניסה למאורות).
עקבות נחש חולות בעת רחרוח
צילום: אסף בן דוד
גשש שומר טבע – פרויקט משותף לגששי צה"ל

הגששים המשרתים בצה"ל מסיירים מדי יום במסגרת עבודתם לאורך גבולות המדינה. היכרותם המעמיקה של הגששים עם שטחים אלו מעלה ברבים מהם את הרצון להגן על חיות הבר החיות בהם. נוכחותם הקבועה בשטחים אלו, שהגישה אליהם מוגבלת לאזרחים, עשויה לספק מידע בעל ערך רב על התנהגות חיות הבר בתחומם – מידע אשר יתרום למאמצי שמירת הטבע בישראל. על כן, קידמה רשות הטבע והגנים בשנים האחרונות שיתוף פעולה עם אגף הגששים בצה"ל, במסגרת מיזם "צבא הגנה לטבע". הגששים בצה"ל עוברים הכשרה להיכרות עם חיות הבר של ישראל, ללמידת אורח חייהן ואזורי מחייתן וכן לזיהוי עקבותיהן ודפוסי התנועה שלהן בשטח. בעקבות הכשרה זו מתקיים בין הגששים לבין פקחי הרשות הפועלים באותו שטח קשר יומיומי, הנובע ממטרה משותפת – הגנה על עולם החי בישראל. במסגרתו מתקבלים ברשות הטבע והגנים דיווחים רבים מגששים על זיהוי של עקבות חיות בר שונות לאורך הגבולות של ישראל. חלקם אף העבירו חיות בר פצועות שהם מצאו בשטח במהלך עבודתם לידי פקחי הרשות, על מנת שיקבלו טיפול רפואי.

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים