שלושה טיולים שלא תרצו לפספס בשמורת טבע הבניאס

כל אחד מבני המשפחה ימצא פה את מבוקשו: חובבי הטבע או ההיסטוריה, אוהבי הסתלבט בטבע וגם המכורים לאדרנלין. טיול בשמורת טבע נחל חרמון (בניאס) גדוש בהפתעות מרתקות, ובראשן – צעידה בשביל התלוי בקניון מעל המים השוצפים. הכינו את המצלמות

איל שפירא
|
יוני 2018
|
שלח כתבה
הליכה חווייתית בגשר התלוי מעל הקניון בנחל חרמון (הבניאס)
צילום: מנו גרינשפן

הכירו את פרדוקס סוף השבוע: ככל שאתם חובבי טיולים מושבעים יותר, כך קשה לכם יותר להחליט לאן לטייל. את הדילמה הזאת אפשר לתמצת בצמד המילים "לאן הפעם?", כי הילד רוצה מים והילדה רוצה ארכיאולוגיה, וזה בכלל מבקש תפאורה של ג’ונגל וזו מעדיפה הפעם טיול אקסטרים. ובכן, הרשו לנו להציע לכם טיול בשמורת טבע נחל חרמון (הנחל נקרא גם "בניאס"), שישים קץ לכל ההתלבטויות.

שמורת הטבע היפה הזאת נמצאת בגליל העליון, על גבול בין עמק החולה למורדותיו הצפוניים של הגולן, וכוללת שני מתחמי טיול מרכזיים. מכאן שיש כמה אפשרויות לטייל בה. במתחם המעיינות מסלול רגלי מעגלי וקל, האורך כ-45 דקות. לעומתו, משך המסלול במתחם המפל והשביל התלוי עומד על כשעת הליכה. אפשרות נוספת היא טיול בין שני המתחמים, שרמת הקושי שלו בינונית ושנמשך שעה וחצי ויותר בכיוון אחד. טיול מסוג זה דורש רכב להקפצה או צעידה הלוך ושוב. בכל מקרה, בכניסות השונות לשמורה תקבלו ייעוץ מאנשי המקום ודפדפת מידע.

 
מסלול טיול בנחל חרמון (בניאס)
צילום: מנו גרינשפן
מתחם המעיינות

מי הגשמים והשלגים, שחלחלו לתוך הר החרמון, נובעים למרגלותיו בדמות נחל חרמון. חלק נכבד ממימיו מקבל הנחל מהמעיינות הנושקים למערת בניאס שבמתחם המעיינות. 

מעיינות נחל החרמון (הבניאס)
צילום: מנו גרינשפן

מערת בניאס אינה עמוקה, אך היא טומנת בחובה סיפור מרתק. במצוק שלצדה תגלו שרידי מקדש שהקימו היוונים לפני כ-2,200 שנה לכבוד האל פאן (השם "פניאס" התגלגל לשפה הערבית כ"בניאס"). 

שרידים ארכיאולוגיים של תרבויות קדומות בשמורת טבע נחל חרמון (הבניאס)
צילום: מנו גרינשפן

לאחר ביקור במערה והתרשמות מבריכות המים של מתחם המעיינות, המאוכלסות בצמחיית מים עשירה ומוקפות פינות סתלבט נעימות, אפשר לדלג למתחם המפל ברכב או ברגל. הדרך ברגל תביא אתכם אל טחנת הקמח ששמה "אל-מטרוף", ומשם אל בריכת קצינים יפה, שרידי טחנות קמח נוספות וגם מצפור עם נוף עוצר נשימה.

מרחב זה מהווה בית לבעלי חיים כגון צבאים, שועלים, חזירי בר, דלקים ושפני סלע. לצדם, מתגוררים כאן מינים נדירים כגון שבלול החרמון, לוטרה, סלמנדרה כתומה ועטלפון אירופי. השמורה אף מקיימת עולם חי עשיר במים – מהדגים חפף ישראלי ועד עגלסת הירדן, ובשמים – מבז מצוי ועד סבכי שחור ראש. אם כן, זהו טיול שבהחלט כדאי להביא אליו מגדירי חי וצומח, ובכך להוסיף רובד נוסף לגיבוש המשפחתי.

 
מתחם המפל והשביל התלוי

בין אם הגעתם למתחם המפל ברגל ובין אם ברכב – צפויות לכן שתי הפתעות. הראשונה היא כמובן השביל התלוי, המרחף בתוך הקניון ממש מעל המים, בעודו מחובר למצוק באמצעות בורגי ענק מיוחדים החודרים אל עומק הסלע. השביל, שנחנך לפני שמונה שנים, "צף" מעל האשדים לאורך מאה מטר. הודות לתכנונו הייחודי, ההליכה עליו נעשית אל מול זרם המים הרועש ורוגש ואינה משאירה ולו מבקר אחד אדיש. תגיעו – תבינו. 

השביל התלוי בנחל חרמון (הבניאס)
צילום: איל שפירא

בהמשך, צועדים במשך כמה דקות לכיוון מפל הבניאס, בשביל שחולף ב"יער גדות נחלים" של עצים גדולים כמו דולב מזרחי, מילה סורית, ערבה מחודדת ומיש דרומי.

את ההפתעה השנייה שומעים לפני שרואים. זהו מפל הבניאס, המתהדר בעוצמת הזרימה הגדולה ביותר מכל מפלי ישראל. גובהו אמנם עשרה מטרים בלבד, אבל בזכות שפיעתו האימתנית, הוא גונב את ההצגה מכל מה שמסביב. ניתן לצפות בו מקרוב על גבי מרפסת עץ. אל תוותרו.

 
מפל בניאס
צילום: מנו גרינשפן

הוראות הגעה: אל שני המתחמים – מכביש 99, קילומטרים ספורים מזרחית לקיבוץ שניר (שימו לב לשילוט הרלוונטי לכל מתחם).

חשוב לדעת: כדי לשמור על המערכת האקולוגית הרגישה שבשמורת הטבע, הכניסה למים אסורה. 

 
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים