גן לאומי מצדה - האתר של המדינה

לכבוד שנת ה-70 למדינת ישראל בחרתם את שמורות הטבע והגנים הלאומיים האהובים עליכם בארץ במיזם "שמורה בלבכם". האתר האהוב ביותר שנבחר הוא גן לאומי מצדה

בשביל הארץ
|
מאי 2018
|
שלח כתבה
גן לאומי מצדה
צילום: מתן בוכנר

מרחבי המדבר, מפלים שוצפים, אלמוגים צבעוניים או נטיפים מסתוריים – אנו, תושבי ישראל, זכינו לחיות במדינה רבת שמורות טבע וגנים לאומיים, העשירים בנופים ובערכי טבע ומורשת ייחודיים. לכל אחד ואחת מאיתנו חבוי בלב מקום אהוב במיוחד, שנחקק עמוק בזיכרון ומעלה חיוך ברגע ששמו מוזכר. 

כל הזיכרונות, הנופים והחוויות הללו קיבלו לאחרונה במה בפרויקט "שמורה בלבכם", מיזם שנערך על ידי רשות הטבע והגנים בשיתוף "ידיעות אחרונות" ו-ynet, לרגל חגיגות 70 שנה לישראל. תושבי ישראל הוזמנו לבחור את האתר האהוב עליהם מתוך 70 גנים לאומיים ושמורות טבע ולזכות בפרס הגדול: מינוי מטמון ל-20 שנה.

חמשת האתרים האהובים ביותר שנבחרו על ידי עשרות אלפי משתתפים הם שמורת טבע תל דן, גן לאומי מצדה, גן לאומי תל חצור, שמורת טבע נחל שניר (חצבאני) וגן לאומי תל ערד. אתרים אלו מייצגים את יופייה ומורשתה הייחודית של ישראל על כל גווניה. מתוכם נבחר גן לאומי מצדה כאתר של המדינה.

 
שמורת טבע נחל שניר
צילום: רשות הטבע והגנים
שמורת טבע תל דן
צילום: מנו גרינשפן
גן לאומי מצדה

האם יש צורך להציג את ההר, שהפך זה מכבר לסמל ישראלי כה מובהק, המושך אליו כמיליון מטיילים בשנה? טיול קצר במרומי במת ההר, מול נופי הפרא של מדבר יהודה וים המלח, יחשוף אתכם לאירועי העבר המרתקים שהתרחשו על ההר ולשפע הממצאים הייחודיים שהתגלו כאן, המסעירים את דמיונם של רבים, בארץ ובעולם, גם כ-2,000 שנה לאחר קץ הדרמה הגדולה.

בשנת 2001 הוכרזה מצדה כאתר מורשת עולמית על ידי הארגון העולמי אונסק"ו וב-20 השנים האחרונות נערכו בה פעולות רבות לשימור הממצאים הארכיאולוגיים, לשחזורם ולהנגשתם לציבור. בין השאר, נחנך רכבל חדש, שער "שביל הנחש" שוחזר, ציורי הקיר של הארמון הצפוני שומרו ושוחזרו, האתר הונגש למוגבלים בתנועה, בראייה ובשמיעה, מוזיאון מרהיב נפתח במקום ועוד. כיום ספרי תורה נכתבים בחדר הגניזה בבית הכנסת הקדום שעל ההר ומדי שנה רבבות בני נוער מהארץ ומחו"ל עורכים כאן את טקס עלייתם לתורה. בעתיד הקרוב ייחנך כאן מופע אור-קולי חדש העושה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות.

 
גן לאומי מצדה - מבט מהאויר
צילום: מתן בוכנר
הסוללה בגן לאומי מצדה
צילום: דורון ניסים
הרכבל למצדה
צילום: דורון ניסים
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים