לטייל בשמורת הטבע גמלא — גן עדן לחיות הבר

שמורת הטבע גמלא שבגולן היא בשיא יופייה בימות החורף. טיול בשמורה מזמן נופים מרהיבים וסיכוי לפגוש את חיות הבר המקומיות. בשמורה מגוון מסלולים ובהם מסלול מונגש 

נעמה מנספלד
|
ינואר 2017
|
שלח כתבה

בזכות מקורות מים זמינים כל השנה — הנחלים האיתנים גמלא ודליות הנשפכים לכנרתשמורת טבע גמלא שבמרכז הגולן היא מקום חיותן של חיות בר רבות, שכן מרבדי העשב הרחבים שבה הם מקורות מזון לחיות בר צמחוניות: שפני סלע, חזירי בר ועדרי צבאים. גם לאוכלי החרקים ולטורפים יש תמיד מזון זמין, ולא נדיר לראות תן חוצה את שבילי השמורה בריצה בצהרי היום, או נמייה מגיחה מאחורי סלע גדול ונעלמת במהירות עד כי אתה לא בטוח לגמרי שאכן הייתה שם.

חוגלות
צילום: מצלמת שביל

גמלא סמוכה לנתיב נדידת הציפורים, ולצפרים ולצלמי טבע, שרבים מהם נוהגים לפקוד את השמורה בקביעות, מצפות בה הפתעות אין-ספור — מהחוחית הקטנה, לחנקן, מעזניות שחורות, עיט נצי ועד אפילו פרס צעיר שהתקרב לשמורה בנובמבר 2016, והיה מראה נדיר ביותר שלו חיכו כולם יותר מעשור. השמורה היא בית גם למגוון נחשים וזוחלים, ובחודשי הקיץ גם חוויאי הנחשים בא מגיע כדי לבחון את התפריט. 

צב יבשה בשמורת הטבע גמלא
צילום: עידו שקד

בנוסף לדרי השמורה האלה ולרבים אחרים, במצוקי גמלא מתקיימת זה מאות שנים מושבת נשרים ובה בקעו גוזלים חדשים מדי אביב והצטרפו לקהילת הנשרים בארץ.

טיולי חורף בגמלא

ביקור חורפי בשמורת טבע גמלא מזמן תצפיות על הנשרים במעופם, על העיר העתיקה שנחרבה במרד הגדול ועל נוף הגולן המרהיב ומלא ההפתעות. חובבי הבוץ יוכלו לטייל אל מפל גמלא (המפל הזורם הגבוה בארץ), ליהנות מפריחת חורף, להריח את ריח הגשם ולהרגיש באמת את הטבע. 

מפל גמלא המרשים בזרימת חורף
צילום: עידו שקד

בשמורת טבע גמלא ארבעה מסלולי טיול:

שביל הנשרים: שביל מעגלי מונגש ובו 3 תצפיות מרהיבות על השמורה. השביל מתחיל ומסתיים בחניית האתר ואורכו 600 מ’ בלבד. משך ההליכה כ-40 דקות.

שביל המפל: מסלול אדום — משביל הנשרים אל תצפית על מפל גמלא — 51 מ’ של יופי מרהיב. משך ההליכה כשעה וחצי הלוך ושוב.

שביל הגבורה אל העיר העתיקה: מסלול שחור — יורד ממצפור העיר העתיקה אל חורבות העיר גמלא. משך ההליכה כשעתיים הלוך ושוב.

נחל דליות: מסלול אדום — חוצה את נחל בזלת ואת נחל גמלא ונשקף ממנו נוף מרהיב כל השנה. תחילת המסלול בחניון דליות וסופו בשמורת טבע גמלא. משך ההליכה כשעתיים. 

איך מגיעים?

פונים מכביש סובב כנרת (92) לכביש 869 בצומת מעלה גמלא, חולפים על פני המושבים מעלה גמלא וכנף וממשיכים עד צומת דליות. פונים שמאלה לכביש 808 ולאחר כ-3 ק"מ פונים לפי השלט שמאלה לשמורת טבע גמלא.

הנשרים בגמלא — מלכי השמים

הנשר המקראי הוא עוף דורס מן הגדולים בעולם, ועצמת גודלו היא שהעניקה לו את הכינוי "מלך העופות". הנשר ניזון מפגרים בלבד. אחד מתפקידיו בטבע הוא לנקות את השטח מבעלי חיים מתים, ובעשותו כן הוא מונע הפצה של מחלות ומגפות וגם של ריחות לא נעימים. 

הנשר הוא מלך המצוקים
צילום: עידו שקד

בישראל יש מושבות קינון נשרים בכרמל, בעין עבדת שבנגב וכמובן בגמלא. המצוקים בגמלא אידאלים לקינון נשרים. הם מוצאים את ביתם בחגווי הסלע וממריאים מהם לחפש מזון אחרי שהשמש עולה. אולם מושבת הנשרים בגמלא סובלת בשנים האחרונות. עוף מרשים זה רגיש מאוד לשינויים בתחום המחיה שלו, וכדי להגן עליו ננקטו כמה צעדים: טיסות המסוקים מעל מצוקי השמורה הוגבלו, תנועת המטיילים הורחקה מאזורי הקינון, ועמודי חשמל בלתי תקינים שפגעו בנשרים בעבר תוקנו ומוגנו בשיתוף חברת החשמל.

אלא שכאן לא מסתיימות תלאותיהם של הנשרים. אנטיביוטיקה הניתנת לצאן ולבקר יכולה להרוג נשר הניזון מפגרים שבגופם אנטיביוטיקה, וכדי למנוע זאת יש לפנות פגרים מן השטח במהירות. גם הרעלות פוגעות באוכלוסיית הנשרים פגיעה קשה, כאשר הם ניזונים מפגרים המונחים בשטח כפיתיון ליונקים טורפים ובתוכם רעל, בשביל לפגוע בטורפים רבים ככל האפשר. פקחי רשות הטבע והגנים עושים לילות כימים כדי למנוע הרעלות וכדי לאושש את אוכלוסיית הנשרים בגולן ובישראל בכלל.

 

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים