פסיפס - חוגגים את הרגע, חווים את המקום

ברשות הטבע והגנים מרחיבים ומשדרגים פעילות קיימת, ומשיקים מיזם חדש בשם "פסיפס" : טקסי בר ובת מצווה, חופה ושמחות אחרות באתרי המורשת מהיפים בישראל. 15 בתי כנסת קדומים ואתרים בעלי משמעות היסטורית נבחרו לשמש כר פורה לחוויה משפחתית בלתי נשכחת – אותנטית, מקורית ובעלת משמעות עמוקה

איל שפירא
|
מאי 2018
|
שלח כתבה
טקס בגן לאומי מצדה
צילום: חגי דביר

בשעות בין הערביים שוטפות קרני שמש כתומות את חזיתו המעוטרת של בית הכנסת הקדום בגן לאומי ברעם שבגליל. המראה כה מהפנט עד כי נדמה שההיסטוריה מתעוררת לחיים, שעוד רגע קט תשעט פנימה חבורה נרגשת של חכמים מתפלפלים מימי המשנה והתלמוד.

ואז אתם מגיעים – נרגשים לא פחות, כנראה הרבה יותר. לא מדובר בעוד טיול בגן לאומי אלא בחוויה מסוג אחר: טקס בר מצווה או בת מצווה ברוח שונה, מקורית וייחודית, שייחקק עמוק בזיכרון שלכם ושל אורחיכם.

 
הטקס האינטימי שלי

רשות הטבע והגנים משיקה בימים אלו פרויקט חדש בשם "פסיפס". "פסיפס" הוא חיבור לטבע, למורשת ולמסורת דרך טקסים, שמחות ורגעים מרגשים אחרים ב-15 גנים לאומיים ברחבי הארץ – מצפון ועד דרום. מתברר שטקסים אלו מושכים אנשים רבים.

"מבדיקות שערכנו אנו מוצאים שמקור המשיכה לטקסים באתרי מורשת נובע משני גורמים עיקריים", מסביר חגי דביר, מנהל תחום המוצר התיירותי ברשות הטבע והגנים. "בראש ובראשונה, יותר ויותר משפחות מעוניינות לצאת מהשגרה, לצאת מהסטנדרט של אולם אירועים מפואר ולערוך טקס שונה, אישי ומיוחד. הגורם השני הוא החיפוש הבלתי פוסק אחר משמעות. רבים רוצים ליצוק תוכן ממשי, בעל משמעות וערך לטקס הבר ובת מצווה, לחופה או לכל טקס מרגש אחר". 

 
חוגגים בת מצווה בגן לאומי מגידו צילום: לוסי יוסף

באופן טבעי טקס בגן לאומי שמחובר לעבר הוא טקס באווירה צנועה ואינטימית, פחות פורמלית ומעונבת. "אתה מגיע לטבע, לנוף, לעץ הזית – ושם אתה מקיים את הטקס המיוחד שלך", מציין דביר. לכל טקס קודמת עבודת הכנה קפדנית, ואיש צוות של הגן הלאומי מסייע בתכנונו ובהוצאתו לפועל. בחלק מהאתרים עומד רכב קלאב-קאר לרשות בני משפחה ואורחים מוגבלים בתנועה.

אחרי קבלת פנים נעימה, טקס עלייה לתורה בבית כנסת עתיק מלפני כ-2,000 שנה, למשל, מחבר את ההיסטוריה היהודית ואת האבן העתיקה למורשת של כולנו, ומתעצב בחוויה מדהימה שקשה לתארה במילים. חלק לא מבוטל מהחוויה בא מן האפשרות הניתנת לבר או לבת המצווה לצקת לטקס ביטוי אישי בהדרכה קצרה שלו או שלה על המקום. קשה להבין את זה עד שלא פוגשים נער או נערה נרגשים, ניצבים בבית הכנסת הקדום של ציפורי, מורים בידם על רצפת הפסיפס המעוטרת בשלל דמויות, סמלים ומשמעויות, וחולקים את הידע שהונחל להם עם קרובי משפחה וחברים וחברות. 

 
טקס בגן לאומי חמת טבריה
צילום: חגי דביר
מתחברים לעבר

הטקסים נערכים בגנים לאומיים בעלי משמעות היסטורית: גמלא, אפולוניה, הרודיון, ברעם, כורזים, חמת טבריה, ציפורי, תל מגידו, בית שערים, בית אלפא, הקסטל, עתיקות עין גדי, תל ערד, תל באר שבע ומצדה.

ניתן לקיים את הטקסים בשעות שונות במהלך היום בתיאום מול הנהלת האתר ובשעות שנקבעו לכך. טקס שמתקיים במהלך שעות הפעילות ישתלב עם תנועת המבקרים באתר (מה שיכול להעצים את החוויה!). יש אפשרות גם לקיום טקס לאחר שעות הפעילויות (בתוספת תשלום).

מומלץ לשדרג את החוויה בהוספת הדרכה פרטית לאורחים ברחבי האתר, ואף בהזמנת שחקנים הלבושים בבגדי התקופה. מתי הייתה הפעם האחרונה שפגשתם את רבי יהודה הנשיא בעודכם חוגגים בר מצווה בלב המערות המסתוריות בבית שערים? 

לפרטים נוספים חפשו "טקסים" באתר:  www.parks.org.il 

 
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים