טבע בתמונות - סיכום השנה שהיתה

ממעקב אחר תנועת היעלים במדבר וקינון משפחת עיטמים לבני זנב ששבו לקנן בשמורת טבע החולה, דרך פעולות לאישוש המערכות האקולוגיות בים, הכרזת  גנים לאומיים ושמורות טבע חדשות וסיוע לשקנאים לגמוע את מרחק הנדידה העצום בסתיו. כל זאת ועוד בכתבה שלפניכם. סיכום 2017   

בשביל הארץ
|
דצמבר 2017
|
שלח כתבה
בזי צוקים שגדלו בגרעין רבייה בחי בר כרמל משוחררים לטבע בגליל
צילום: מוטי דולב
היעלים חיים על הקצה

יעלי המדבר מוכרים למדיי ורבים אף זכו לפגשם בטיול במדבר. למרות זאת רק מעט ידוע על תנועתם בשטח הטבעי ההולך ומצטמצם ועל הקשר בין אוכלוסיותיהם, אף כי מידע זה חשוב לנוכח הסכנות והאיומים. מחקר שיזמה רשות הטבע והגנים המתבצע על ידי אוניברסיטת בן-גוריון עשוי לסייע בשמירה עליהם.

לכתבה המלאה

יעל שעל צווארו הותקן קולר כדי ללמוד על תנועתם של היעלים בשטח
צילום: ארז ברוכי
מחשבים מסלול מחדש

כדי לשמור על מיני בעלי החיים, עלינו להגן על בתי הגידול שלהם מפני לחצי הפיתוח והבינוי. טכנולוגיות מיפוי המבוססות על נתונים גיאוגרפיים מאפשרות היום לחזות באילו שטחים עשויים להימצא מינים שונים, ובכך מסייעות לכוון את פעולות השימור והמחקר לשטחים בעלי ערכיות אקולוגית גבוהה.

לכתבה המלאה

צב יבשה מדברי. מודל התפוצה איפשר לזהות אזורי מחיה נוספים של צב היבשה המדברי ובכך לסייע בהגנה על המין
צילום: עמירם כהן
זיהוי פלילי בשרות הטבע

מאגר ישראלי לדנ"א של חיות הבר המקומיות מסייע באופן משמעותי בהרשעה בבית המשפט של חשודים בציד בלתי חוקי של חיות בר. איך זיהוי גנטי עובד וכיצד הוא עשוי לסייע גם בשמירה על מינים בסכנת הכחדה. הכל בזכות דגימה קטנה

לכתבה המלאה

צבי ארץ־ישראלי שניצוד בניגוד לחוק וכלי נשק המשמשים לציד שאותרו ברכבם של ציידים
צילום: מוטי שפי
דברים שרואים מכאן לא רואים משם

איסוף נתונים ממעל על תופעות על פני כדור הארץ בחישה מרחוק מאפשר לנו לחקור את השתנותן של מערכות אקולוגיות ולנטר אותן. שימוש באמצעי חישה מרחוק בשירות רשות הטבע והגנים עשוי ללמד על עתידה של שמורת טבע עינות צוקים ההולכת ומתייבשת.

לכתבה המלאה

שמורת טבע עינות צוקים בתצלום מטיסן. בולטים בו הבולענים ליד קו החוף. צבע המים בהם נקבע על בסיס ריכוזים שונים של מינרלים צילום: טראסקאן מעבדות
העיטמים לבני הזנב שבו לקנן בשמורת טבע החולה

הצלחה לפרויקט "פורשים כנף" לאישוש אוכלוסיות הדורסים בישראל, לאחר שהעיטמים לבני הזנב, שנכחדו בעבר מהטבע, מקננים זו השנה השנייה ברציפות בשמורת טבע החולה. צילומיו של יוסי אשבול שתיעד את הקינון חושפים את יופיים של העיטמים, שהם סמל לשימור בתי הגידול הלחים.

לכתבה המלאה

קינון עיטמים לבני זנב בשמורת הטבע החולה. בקן נקבה ושני גוזלים
צילום: יוסי אשבול
אין הרבה דגים בים

ענף הדיג הוא ענף כלכלי היסטורי, אלא שכמו בכל תחום אחר דיג יתר פוגע בדגה וביבול הימי. לאחרונה הוחלט שרשות הטבע והגנים תקבל את האחריות לפיקוח ולאכיפת תקנות הדיג החדשות במטרה לאושש את אוכלוסיית הדגים ולסייע לדייגים.

לכתבה המלאה

רשת רפאים במפרץ אילת עלולה להמשיך ללכוד דגים ויצורים נוספים
צילום: עמרי יוסף עומסי
הזיהום בנחל אשלים

אחרי שמורת טבע עברונה נפגע לאחרונה מזיהום אדיר גם נחל אשלים שבשמורת טבע מדבר יהודה. עובדי רשות הטבע והגנים עמלים להציל את נחל אשלים, לאחר הפגיעה הקשה שם. צפו בתיעוד מהשטח.

לכתבה המלאה

ערוץ נחל אשלים במדבר יהודה מזוהם במים חומציים
צילום: שרון טל
שונית באקווריום

כולנו אוהבים להתבונן באקווריומים, במיוחד אם הם גדולים ומכילים יצורים ימיים מרתקים. ואולם, כמה מאיתנו יודעים על הנזק שנגרם לטבע עקב איסוף אותם דגים, אלמוגים וחסרי חוליות? מדיניות חדשה שגיבשה רשות הטבע והגנים תאפשר להמשיך בתחביב זה בלי לפגוע במגוון הביולוגי הימי בישראל ובעולם.

לכתבה המלאה

אקווריום של דגים וחסרי חוליות של מים מלוחים צילום: שאטרסטוק
צבע הטבע במכתש רמון

לאחרונה הוכרז גן לאומי חדש: צבעי מכתש רמון. זהו מוזיאון גיאולוגי פתוח, החושף בפני המטיילים שלל סלעים ססגוניים ותופעות טבע מרתקות. לטייל בין קירות צבעוניים

לכתבה המלאה

גן לאומי צבעי מכתש רמון צילום: צור נצר
שדות השדמיות

שיתוף פעולה בין חקלאים לבין גופי שמירת טבע, מאפשר לשדמיות אדומות הכנף הנמצאות בסכנת הכחדה להמשיך ולקנן בשדות בבטחה. דו-קיום בעמק החולה

לכתבה המלאה

צבעיה של השדמית אדומת הכנף בקדמת הראש מבליטים את יופיה
צילום: ליאור כסלו
תיק שקנאי

השקנאים הם שיאני העולם במרחק נדידה במשקל כבד. ואולם, גופם הגדול מצריך עצירה במהלך הנדידה למנוחה ולחידוש מלאי האנרגיה, שיאפשרו את המשך הנדידה עד ליעד באפריקה. מיזם משותף מאפשר לשקנאים בישראל להיזון מדגים ולהמשיך בנדידה בלי לגרום נזק לענף המִּדְגֶּה, לתעופה ולרשת החשמל.

לכתבה המלאה

להקת שקנאים במנוחה לקראת המשך הנדידה דרומה לאפריקה
צילום: עדי אשכנזי
אנרגיה ללא מעוף

מדינת ישראל מקדמת שימוש באנרגיה שמקורה ברוח במטרה להפחית פליטות מזהמים. ואולם, לאור הפגיעה הקשה של טורבינות הרוח בבעלי הכנף, מובילה רשות הטבע והגנים עם גופים נוספים תהליך תכנוני, שמבוסס על איסוף נתונים מדעיים ויקבע מיקומים מועדפים לחוות הטורבינות לשם מזעור הפגיעה בעולם החי.

לכתבה המלאה

חסידה לבנה בין להבי טורבינה ברכס בשנית בגולן. רבבות עופות ועטלפים ברחבי העולם מתנגשים בלהבים בזמן הפעלת טורבינות הרוח
צילום: עידו שקד
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים