להנמיך את גובה הלהבות

יותר מ-1,770 שרפות השתוללו בחודש שעבר ברחבי ישראל. עובדי רשות הטבע והגנים סייעו בהכוונת כוחות הכיבוי האוויריים והקרקעיים למוקדי האש ובגילוי ניסיונות הצתה. לאחר השרפה הגדולה בכרמל לפני שש שנים יצרה הרשות בשטחים הטבעיים וסביב יישובים אזורי חיץ שיסייעו בריסון השרפות ובכך יהיו גורם מסייע בכיבוין.

בשביל הארץ
|
דצמבר 2016
|
שלח כתבה
מוקד אש בהרי יהודה, נובמבר 2016.
צילום: עזרא חדד

החודש לפני שש שנים פרצה השרפה הגדולה בכרמל: במשך חמישה ימים נשרף לב הכרמל בשרפת היער הגדולה ביותר שתועדה בארץ. היא גרמה אבדות בנפש, כ-25 אלף דונמים של שטח טבעי עלו באש, בתים ורכוש נשרפו, ובלב רבים מאתנו היא הותירה כאב צורב.

 

בחודש נובמבר האחרון, שש שנים אחר כך השתולל שוב גל אש גדול בארץ, הפעם במוקדים רבים, ויותר מ-40 אלף דונמים של ערכי טבע, מורשת ונוף נפגעו בשמורות טבע, בגנים לאומיים, בשטחים פתוחים וביישובים. 

 

שרידי חורש שרוף בהרי יהודה.
צילום: עזרא חדד
שרפות בחורש

שמורת הטבע כפירה שבהרי יהודה היא מוקד משיכה למטיילים ולבעלי חיים, ובאזור יש גם כמה אתרי עתיקות. זהו גם בית גידול לבעלי חיים: צבאים, שועלים, תנים, צבועים, חזירי בר ושפע עופות, זוחלים ומכרסמים. השרפה העזה כילתה שטח נרחב, כ-14,500 דונמים, בו נשרפו עצי אלון, עצי אלה ואורנים. סביר להניח שבעלי חיים רבים איבדו בה את חייהם, בעיקר הקטנים והאטיים שאינם מסוגלים להימלט מהאש.

 

צב יבשה שנפגע מהשרפה בהרי יהודה. הצב אותר ונלקח לטיפול רפואי בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים.
צילום: ליעד כהן

 

 

אדום חזה בשטח שנפגע בהרי יהודה.
צילום: עזרא חדד
בחזית האש

עובדי רשות הטבע והגנים מכירים את שמורות הטבע ואת השטחים הפתוחים היכרות עמוקה. בגל השרפות האחרון פעלו עם שירותי הכיבוי וההצלה כ-250 פקחים ואנשי שטח של הרשות במגוון תפקידים. הכרת השטח ויכולת ניוד מיטבית מאפשרות לפקחים לסייע לכוחות הכיבוי האוויריים והקרקעיים להגיע למוקד האש ולכבותה.

 

 

פקח רשות הטבע והגנים בעת כיבוי השרפה בכרמל, נובמבר 2016.
צילום: שי קורן

 

 

השרפה במתלול צורים בסמוך ליישוב חרשים בגליל העליון. צילום: אריה שחר, יחידת חילוץ גליל כרמל

בעבודתם השוטפת פקחי רשות הטבע והגנים ערוכים לכיבוי שרפות בשטחים פתוחים, והם מצוידים ומיומנים בביצוע המשימה. הפעלת מערך של תצפיות בפריסה אזורית מאפשרת גילוי מוקדם של מוקדי אש וניסיונות הצתה. ואכן, באירועים מספר הם אף תפסו מציתים ואיתרו משליכי בקבוקי תבערה.

 

לקחי השרפה בכרמל

לאחר השרפה בכרמל ועקב מסקנות הוועדה לשיקום הכרמל שפעלה ב-2010 הוקם במחוז צפון של רשות הטבע והגנים ענף היער, על מנת לשקם את השטח שנשרף ולעצבו כך שיהיה אפשר לצמצם את השרפות הבאות ולשלוט בהן, ובד בבד לשמור על ערכי טבע, רכוש וחיי אדם.

 

"בהתאם להחלטות הוועדה ביצענו פעולות למניעת שרפות, בהן יצירת אזורי חיץ ליישובים במקומות שבהם יישוב נושק לשמורת טבע או גן לאומי על מנת להגן על היישובים ולצמצם את הפגיעה בטבע, ברכוש ובאדם", מספר נתן אלבז, מנהל ענף היער ופקיד יערות מחוז צפון ברשות הטבע והגנים. והוא מבהיר: "אזור חיץ הוא שטח שטופל על ידי דילול הצומח כדי להפחית את עצמת האש, גיזום חלקם התחתון של עצים כדי להוריד את גובה הלהבות ודילול עצים. בנוסף מכסחים בשטח צמחים עשבוניים ומפרידים בין גושי צומח כדי להוריד את מהירות האש". 

 

אזור חיץ שנפרץ בלב החורש בכרמל.
צילום: אלי סלייפצ'ביץ'

כאמור, תפקידו של אזור החיץ הוא להנמיך את גובה הלהבות ואת עצמת האש ומהירותה, ולאפשר לכוחות הכיבוי להתמודד עם האש ולהציל חיים ורכוש. בהיבט בטיחות אש ושיקום השטח יש חשיבות רבה לדילול האורנים ולעידוד חורש טבעי. בה בעת רשות הטבע והגנים פועלת בהתאם לתכנית שעיקרה ממשק אורנים, דהיינו כריתת עצי אורן במטרה לעודד חורש ים תיכוני מקומי, כגון עצי אלון ואלה, העמיד יותר בפני דלקות.

 

מניעת שרפה: גם אתם יכולים

כאמור, דלקות פורצות בגלל פעילות האדם — בין בכוונה בין בשוגג — ומדי שנה פורצות ברחבי ישראל מאות שרפות הפוגעות באדם, בערכי טבע ובנוף. הדרך הטובה ביותר להילחם באש היא למנוע את הבערתה.

כיצד עושים זאת? להלן כמה הוראות למטיילים בשטח:

 

אנא שימרו על הניקיון. אשפה, גם תמימה למראה, עלולה להיות דליקה והיא אף מסכנת את בעלי החיים.

  • שרפת ניירות טואלט ומגבונים בשטח אסורה בהחלט. רבים סבורים כי כך יותירו את השטח נקי, אך לא מעט שרפות פרצו בדרך זו.
  • אסור להבעיר אש בתחומי גנים לאומיים ושמורות טבע, חורשים ויערות. מותר להדליק אש רק בחניונים מסומנים ומשולטים.
  • לפני שחוזרים הביתה משאירים את השטח נקי מאש חיה, מכתובות אש ומגחלים חמות.
  • במקרה שפורצת שרפה או יש חשד שפרצה דווחו מיד למכבי האש (102) או למשטרה (100). 

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים