ועידה עולמית לשמירה על חיות הבר בעולם

במדינות רבות מגִנים היטב על מינים רבים של בעלי חיים שנמצאים בתחומן, אבל מה עולה בגורלן של חיות נודדות כמו החסידה וצב הים? מי שומר עליהן? לאחרונה השתתפה ישראל בוועידה עולמית מיוחדת בנושא זה, ואפילו רשמה הישג מיוחד

איל שפירא
|
ינואר 2018
|
שלח כתבה
כריש לוויתן שצולם השנה במפרץ אילת
צילום: עמרי יוסף עומסי

החסידה הלבנה פרשה את כנפיה הגדולות והתרוממה מעלה, אל השמים המעוננים. זה היה תחילת הסתיו, והיא עזבה את הקן הגדול שלה, אי שם בגרמניה, והחלה בנדידה הגדולה לעבר אפריקה החמה, בדיוק כפי שהוא עושה מדי שנה. בדרכה היא חלפה מעל מדינות רבות. אפילו אצלנו היא עצרה לנוח קצת, כפי שעושות מאות אלפי חברותיה. איזו תיירת חרוצה! אז האם החסידה הזו היא גרמנייה? האם היא טורקיה? לבנונית? ישראלית? מצרית? ואולי בכלל אתיופית? והאם זה בכלל משנה? הרי לחיות אין גבולות וזכותן של החיות לחיות בכל מקום בעולם. 

בלי דרכונים, בלי גבולות

במדינות רבות בעולם מגנים היטב על מינים רבים של בעלי חיים שנמצאים בתחומן: דואגים לא לצוד אותם, מונעים פגיעה בבתי הגידול הטבעיים שלהם ועוד. אבל מה עולה בגורלן של חיות נודדות כמו החסידה וצב הים? מי שומר עליהן? קחו למשל את הגיטרן המובהק, דג מקבוצת הבטאים החיה בים, שאליה שייכים גם הכרישים. בישראל הוא נחשב לערך טבע מוגן ואסור לפגוע בו, אבל מה יקרה לו אם ישחה לחופי מדינה שכנה, שבה מותר לדייגים לדוג אותו? הוא וחבריו יהיו בסכנה של ממש. וזה באמת מה שקרה, וכיום אוכלוסיית הגיטרן כמעט נעלמה מחלקו המערבי של הים התיכון.

גאווה ישראלית עולמית

האם שמעתם על האומות המאוחדות (או"ם)? זהו ארגון שבו יושבים נציגים מכל מדינות העולם, ומטרתם לשתף פעולה בנושאים רבים, כמו ביטחון, חוק, כלכלה וגם טבע, כמובן. בסתיו האחרון התקיימה באו"ם ועידה מיוחדת, ובה השתתפו נציגי מדינות שהחליטו לחתום על אמנה (סוג של הסכם) לשמירה על בעלי חיים נודדים. לא תאמינו, אבל על האמנה הזו חתומות כ־130 מדינות, בהן גם ישראל. בזמן הוועידה, נציגים מהמדינות השונות, שהחליטו לשתף פעולה למען הטבע, דנו בנושאים כגון צמצום השלכת אשפה לים, איסור על ציד לא חוקי של עופות נודדים, שיטות להגנה על עטלפים, דרכים למניעת פגיעה לא מכוונת של דייגים בדולפינים ועוד. בקיצור, כבר הבנתם שתפקידה של הוועידה המיוחדת הזאת הוא לשמור על מיני בעלי חיים שנודדים בכדור הארץ, כלומר אינם חיים בתחומי מדינה כזו או אחרת, אלא בתחומן של מדינות רבות. כדאי לדעת שאם מחליטים שמין מסוים של בעל חיים יירשם באמנה – כל המדינות החתומות מתחייבות לשמור עליו. דוגמה לכך היא הדולפינים או צבי הים, שזוכים להגנה במדינות רבות בעולם.

עזנית הנגב
צילום: דיוויד רזק
שמירה צמודה: בשמים ובמים

בוועידה זו הגישה רשות הטבע והגנים מטעם מדינת ישראל בקשה מיוחדת במינה: להוסיף לרשימת החיות הנודדות המוגנות שלושה מינים נוספים: גיטרן מובהק (זוכרים את הדג המיוחד שהוזכר קודם?), עזניית הנגב – שהיא עוף דורס גדול, וכריש לווייתן – שנחשב לדג הכי גדול בעולם. לאחר בדיקות ודיונים ארוכים, קיבלה הוועידה הבינלאומית של האו"ם את בקשתה של ישראל, ומהיום – גם מינים אלו יזכו להגנה בעולם כולו!

כתבות נוספות
חיות באשפוז

מה משותף לצב ששריונו נשבר, לשחף שהורעל, לקיפוד ...

מאי 2018
הרפתקאות בדרך לירושלים

המדינה חוגגת יום הולדת 70, וזוהי הזדמנות מצוינת...

מאי 2018
דברים ש(אולי) לא ידעתם על נדידת ציפורים

מדוע ציפורים נודדות ברחבי העולם, איך הן מתכוננו...

אוקטובר 2018
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים