אוצרות הטבע שאתם (אולי) לא מכירים

מדי שנה, בתאריך 2 בפברואר, מציינים ברחבי תבל את "יום בתי הגידול הלחים העולמי". אז מה זה בכלל בתי גידול לחים, מי חי בהם, למה הם כה חשובים ובאיזה עולם נחיה אם לא נשמור עליהם?

איל שפירא
|
ינואר 2018
|
שלח כתבה
צמחי נימפיאה
צילום: עדי אשכנזי

מה הדבר הכי חשוב בעולם – אהבה? משפחה? חברים? ואולי בכלל הסמארטפון החדש שיצא ממש לפני שבוע? אז מים. ברור שמים. יש בכלל חיים בלי מים? קיומנו על פני כדור הארץ תלוי באופן מכריע במים מתוקים. בלעדיהם, אף אדם, חיה או צמח לא ישרדו. נכון, העולם גדוש במים, אבל תתפלאו לדעת שרק חלק זעיר (5.2 אחוזים בלבד) מהמים בכדור הארץ הם מים מתוקים. כל השאר הם מי ים.

בית גידול לח: הבית של כולנו

כעת הגיע הזמן להכיר אוצרות טבע מופלאים, שלא רבים מודעים לחשיבותם הרבה לקיום החיים בכדור הארץ: "בתי גידול לחים". נכון, השם הזה לא ממש עושה חשק לגדול בהם, אבל מדובר למעשה באגמים, בנחלים, בביצות וגם בבריכות חורף. כל אלו משמשים כבית עבור מגוון עצום של ציפורים, יונקים, זוחלים, דו־חיים, דגים, חסרי חוליות וצמחים. וזה לא הכול: לבתי הגידול הלחים יש גם תרומה גדולה לטבע כולו – מי שיטפונות ועודפי גשם מתנקזים אליהם בחורף, ובקיץ הם מספקים מים מתוקים ומונעים בצורת. הם גם תורמים לחקלאות, מהווים יעד מהנה לטיולים בטבע ועוד. ואולם, למרבה הצער האדם הורס במעשיו (בנייה, פיתוח, סלילה וכו’) את בתי הגידול הלחים, ובמאה השנים האחרונות נעלמו רבים מהנחלים ומהביצות ושאר בתי הגידול הלחים ברחבי העולם.

 

קחו למשל את בריכות החורף בישראל. מדובר בבריכות שמתמלאות מי גשמים בחורף ומתייבשות בקיץ. בין שמדובר בשלולית זעירה ובין שמדובר במקווה מים רחב ידיים, בריכות חורף מהוות בית גידול של המון מיני בעלי חיים וצמחים. בעבר היו בישראל אלפי בריכות חורף, אך רובן נעלמו כתוצאה מכך שבנו עליהן שכונות מגורים. עכשיו אולי תגידו: "טוב, לפחות יש בישראל נחלים זורמים". ובכן, בארץ, רוב מי הנחלים מנוצלים על ידי האדם או מושפעים מפעילותו. אז באיזה עולם נחיה אם לא נשמור על בתי הגידול הלחים? קשה לדעת בדיוק, אבל מה שבטוח, יהיה זה עולם שונה ממה שאנחנו מכירים – אקלים קיצוני יותר, ללא מינים רבים של חי וצומח, ופגיעה קשה בטבע ובנוף. 

צפרדע הנחלים
צילום: עדי אשכנזי
יש מה לעשות

ואולם, מסתבר שיש מה לעשות ולא הכול אבוד. רשות הטבע והגנים מבצעת פעולות רבות לשמירה על בתי הגידול הלחים בישראל. הנה כמה דוגמאות: קידום חקיקתם של חוקים שישמרו על מקורות המים הטבעיים, שיקום של נחלים ובתי גידול שנפגעו, הגנה על מיני בעלי חיים נדירים, הכרזה על שמורות טבע של בתי גידול לחים שבהן אסור לפגוע בטבע ועוד. ישראל אינה לבד, ובעולם כולו יש מי שדואגים לבתי הגידול הלחים. מדי שנה, בתאריך 2 בפברואר, מצוין ברחבי תבל "יום בתי הגידול הלחים העולמי". מטרתו העיקרית של יום זה היא לעורר את מודעות הציבור הרחב. כך למשל, רשות הטבע והגנים עורכת ביום זה פעילויות חווייתיות לכל המשפחה באתרים שונים בארץ (שווה להגיע!). ואם אתם רוצים לראות בעיניכם כיצד נראים בתי גידול לחים, קחו את ההורים לטיול בשמורות טבע החולה, עין אפק, עיינות צוקים או גן לאומי ירקון (תל אפק), כי אחרי שתבקרו ותכירו, יש סיכוי שגם אתם תתאהבו בבתי הגידול הלחים. וכמו שאמרנו: אהבה זה חשוב. אהבה, וגם מים.

כתבות נוספות
להציל את הטבע לפי הספר

חיות הבר המופלאות וצמחי הבר היפים תמיד מעוררים ...

פברואר 2017
הדור הבא של הטבע

כולנו כבר יודעים עד כמה חשוב לשמור על הדור הבא ...

פברואר 2017
מי מאיים על הסרטנים בחוף

אף על פי שיש לו צבתות חזקות שאיתן הוא מגן על עצ...

יולי 2018
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים