חיות באשפוז

מה משותף לצב ששריונו נשבר, לשחף שהורעל, לקיפוד צעיר שננטש ולעופר שנפגע מג’יפ? כולם זכו לטיפול מסור במקום מיוחד במינו. הכירו את בית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים 

איל שפירא
|
מאי 2018
|
שלח כתבה
חיוואי שנמצא פצוע וטופל בבית החולים לחיות בר
צילום: עופר בריל

באחד הימים, נלכדה גירית בתוך מלכודת של ציידים שפעלו בניגוד לחוק. המלכודת שברה את רגלה ופגעה בציפורניה. עבור הגירית, המשתמשת בציפורניים כדי לצוד חרקים, זהו מצב מסכן חיים. היא הובאה לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים, שם טופלה ברגלה. לאחר תהליך שיקום מיוחד וממושך, שבו למדה כיצד להסתדר שוב בכוחות עצמה, שוחררה אל הטבע ושבה לביתה הטבעי.

כמוה, מגיעות מדי יום לבית החולים המיוחד הזה חיות בר נוספות: קיפוד שהוריו נפגעו והוא נותר לבדו ונזקק להאכלה בעזרת מזרק ובקבוק קטן, עופר שנולד רק לפני כמה ימים ונפגע ברגליו מג’יפ שדהר בשטח, עטלף פירות צעיר שנמצא נטוש, שקנאי שנפגע מירי של ציידים וצב ששריונו נשבר לאחר שנדרס ונזקק לתחבושת מיוחדת.

 
גור קיפודים המטופל בבית החולים לחיות בר
צילום: עופר בריל
כמו בית חולים של בני אדם

בית החולים לחיות בר דומה לבית חולים של בני אדם, אבל במקום מיטות שוהות החיות המטופלות בתאים מיוחדים. יש בו וטרינרים, מטפלים ומתנדבים, וכמובן – ציוד רפואי מגוון. הצוות הרפואי בודק היטב כל חיה שמגיעה לכאן כדי לדעת ממה היא בדיוק סובלת וכיצד ניתן לטפל בה. האם היא זקוקה לניתוח? לצילום רנטגן? לתרופות? זה בדיוק כמו בחדר מיון רגיל.

מאז שהוקם בית החולים, טופלו בו יותר מ-20 אלף בעלי חיים, ומדי שנה מאושפזים בו כ-4,000 בעלי חיים: עופות, יונקים, טורפים, זוחלים ועוד. 

בעונת האביב, שבה מתרחשים נדידת העופות וגידול הגוזלים והגורים, מאושפזות כאן חיות בר רבות – כ-450 חיות ממינים שונים. כיאה לשמו, בית החולים מקבל לטיפול רק חיות בר, שמתגוררות בטבע. כלומר, לא חיות בית כחתולים וככלבים ולא חיות משק כתרנגולים. 

 
טיפול בדרבן פצוע בבית החולים לחיות בר
צילום: עופר בריל
החי בולנס - אמבולנס לחיות הבר

כשמישהו ממש חולה, הוא מגיע לבית החולים עם אמבולנס. אז גם לחיות הבר מגיע שירות כזה, לא? מיזם ייחודי קורא למתנדבים לתת טרמפ לחיות בר פצועות מכל הארץ לבית החולים לחיות בר בספארי שברמת גן. ככל שיגיעו לטיפול רפואי מהר יותר, כך יעלו סיכוייהן להינצל. פרטים בקבוצת הפייסבוק "חיבולנס". נו, כבר הצעתם להורים להצטרף לקבוצה?

 
כתבות נוספות
כרישים בישראל

מדוע חשוב לשמור על הכרישים, כמה זמן הם כבר חיים...

דצמבר 2018
הרפתקאות בדרך לירושלים

המדינה חוגגת יום הולדת 70, וזוהי הזדמנות מצוינת...

מאי 2018
נא לשמור על החושך

הסתיו כבר בפתח, שעות הלילה מתקצרות, וזוהי הזדמנ...

אוקטובר 2017
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים