הרפתקאות בדרך לירושלים

המדינה חוגגת יום הולדת 70, וזוהי הזדמנות מצוינת לגלות סיפורים מרתקים על טבע, על מורשת ועל היסטוריה בדרך שעולה לירושלים בכביש מס’ 1. ובפעם הבאה שאתם חולפים בדרך הזאת, נסו לגלות היכן נמצא "מעבר החצייה" המיוחד של חיות הבר

איל שפירא
|
מאי 2018
|
שלח כתבה
המבצר בראש גן לאומי הקסטל
צילום: רפי קוץ

דמיינו אתכם יוצאים לטיול עם המשפחה באזור ירושלים. מן הסתם אתם נכנסים בעיני רוחכם למכונית ונוסעים בקלות ובמהירות אל העיר בכביש מס’ 1. ואולם, בעבר הלא-ממש רחוק, הדרך מאזור המרכז לירושלים הייתה שונה מאוד: אטית, מסורבלת ולעתים אפילו מסוכנת. ואנחנו לא מתכוונים לימי קדם, שבהם עלו לעיר הקודש ברגל או על גבי חמורים. אנחנו מתכוונים לתקופה שלפני 70 שנים בלבד, שבה אולי סבא וסבתא שלכם נולדו. לימים שבהם המדינה עצמה נולדה.

הנה כמה אתרים מרתקים בדרך לירושלים שכדאי לעצור בהם לטיול – חלקם אף מספרים את הסיפור הנועז של שחרור ירושלים בימי מלחמת העצמאות.

 
רמזים לעבר: השיירות שפרצו את הדרך לירושלים

אם תביטו מחלון המכונית בנקודה שבה מתחילים לטפס לירושלים באזור שער הגיא, לא תוכלו לפספס את המראות המיוחדים הללו: "שלדים" של כלי רכב משוריינים, שהם למעשה שרידי השיירות שפרצו את המצור שהטיל האויב על ירושלים, בימי מלחמת העצמאות. שיירות האספקה לעיר סבלו מירי של צלפים שניצבו גבוה מעליהם, על הגבעות שמעל הכביש. לכן, הוחלט לעלות לירושלים בשיירות משוריינות – עם כלי רכב שצופו בלוחות פלדה חזקים.

השיירות הללו היו אטיות, ואף הדרך עצמה היתה צרה וקשה. איזה אומץ היה לאותם נוסעים שהובילו מזון ואספקה לירושלים! רבים מכלי הרכב הללו נפגעו, וכדי לתת להם ולנוסעיהם את הכבוד הראוי להם, הוצבו 14 משוריינים בשתי שיירות - באזור שער הגיא ובמחלף שורש שבגן לאומי הרי יהודה. וכך, כלי הרכב המשוריינים הפכו לאנדרטאות מיוחדות. אם תחזרו מהטיול שלכם בלילה, תוכלו אפילו לראות את המשוריינים הללו מוארים. בעתיד ייפתח למטיילים גם חאן שער הגיא – מבנה עתיק השוכן לצד הכביש, ובו יוקם מוזיאון שיספר את סיפורם של פורצי הדרך לירושלים ושל מלווי השיירות.

שריד כלי רכב משוריין מהשיירות שפרצו את המצור על ירושלים בימי מלחמת העצמאות
צילום: מנחם פריד
שריד כלי רכב משוריין מהשיירות שפרצו את המצור על ירושלים בימי מלחמת העצמאות
צילום: מנחם פריד
קסטל: המבצר שהפך לסמל

אם סיפורי קרבות מרתקים אתכם – אתם פשוט חייבים לבקר בגן לאומי קסטל, שראשיתו במבצר שבנו הצלבנים לפני כ-900 שנים. המבצר נועד להגן על הדרך לעיר הקודש, ובזכות מיקומו הגבוה, שימש המקום לאותה מטרה גם במלחמת העצמאות, לפני כ-70 שנים. כך החל מבצע נחשון, שבו כוח עברי תפס שטחים בדרך לירושלים כדי לפרוץ את המצור שהוטל עליה. הקרב בקסטל היה קשה וממושך, ואף הפך לסמל גבורה ישראלי.

כיום זהו גן לאומי מטופח, שבו תלמדו על תולדות המקום בדרכים יצירתיות: באמצעות שלטי הסבר מעניינים, סרט שמוצג בתוך בור מים עתיק וגם תחנות פעילות לכל המשפחה, שממחישות ערכים חשובים – מנהיגות, נחישות, רעוּת (חברות) ואמינות. אבל לי אין ספק שאת ההתרגשות הרבה ביותר תחושו בבונקרים ובתעלות ששימשו את לוחמי המקום, לפני 70 שנים.

כדאי לטפס לראש ההר ולראות את ירושלים ואת ההרים שסביבה מגבוה – ממש כפי שמביטים על מפה ענקית. כך גם ראו את ירושלים הצלבנים עוטי השריון והלוחמים היהודים לפני 70 שנים.

מעבר חצייה לחיות הבר

לא רק סיפורי קרבות ואומץ ממתינים לכם בדרך לירושלים, אלא גם סיפורים על עזרה לחיות הבר. למה הכוונה? דמיינו שאתם קמים בבוקר ומגלים שסללו לכם כביש באמצע החדר. ואו! לא נעים!

כדי שהכביש העולה לירושלים לא יקטע את שטח המחיה של חיות הבר המתגוררות בגן לאומי הרי יהודה שבאמצעו עובר הכביש, וכדי שהן לא ייאלצו לחצות את הכביש ולהיפגע מכלי רכב, בנו עבורן לפני שנים אחדות גשר מיוחד העובר מעל הכביש. בעזרתו יכולות חיות הבר לעבור מעל הכביש בבטחה. לצד הגשר הציבה רשות הטבע והגנים מצלמה אוטומטית והיא מתעדת מאז את חיות הבר הנעות עליו כגון צבאים. 

 
המעבר העילי מעל כביש 1 בעת בנייתו
צילום: עידן ידין
צבי ארץ ישראלי על המעבר העילי
צילום: מצלמת מעקב
תנים על המעבר העילי
צילום: מצלמת מעקב
כתבות נוספות
ארץ יצורי הים: עולם חבוי בין גרגרי החול

בפעם הבאה שאתם מגיעים לים, הצטיידו בהרבה סקרנות...

אוקטובר 2017
מי מאיים על הסרטנים בחוף

אף על פי שיש לו צבתות חזקות שאיתן הוא מגן על עצ...

יולי 2018
אוצרות הטבע שאתם (אולי) לא מכירים

מדי שנה, בתאריך 2 בפברואר, מציינים ברחבי תבל את...

ינואר 2018
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים