מי מאיים על הסרטנים בחוף

אף על פי שיש לו צבתות חזקות שאיתן הוא מגן על עצמו, מעל הסרטן חולון החוף מרחפות סכנות גדולות – נוהמות, מרעישות ומהירות. אלו הם רכבי שטח שדוהרים בחוף הים בניגוד לחוק ומסכנים אותו ואת הרוחצים. אז מה עושים? קראו וגלו בעצמכם

איל שפירא
|
יולי 2018
|
שלח כתבה
הסרטן חולון החוף מוציא חול מפתח מחילתו
צילום: עדי אשכנזי

בזכות עיניו הגבוהות והמאורכות, הוא קצת דומה למר קראב מהסדרה "בוב ספוג". אבל שלא כמו מר קראב הזהיר, הוא אינו יודע להגן על עצמו מפני סכנות שאורבות לו מכל עבר. הכירו את "חולון החוף", סרטן המכונה כך לא בגלל שהוא גר בעיר חולון (שבה בכלל אין חוף...), אלא בגלל שהוא מתגורר בחולות שבחוף הים.

 

כמו שכולם יודעים, בחוף הים השמש קופחת, אין כמעט צל והסביבה מאוד מלוחה, בשל הים הסמוך. על כן, מעטים הם בעלי החיים או הצמחים שיכולים לשרוד בתנאי מחיה אלו. ואולם, חולון החוף מותאם לתנאים כאן. צבעו של חולון החוף לבן-צהבהב, הוא יכול לנוע קדימה, אחורה וגם הצדה, וביתו הוא בעצם מחילה צרה ועמוקה שהוא חופר בחול, ובה הוא חי לבדו. במשך שעות היום, כאשר הוא שוכן במחילה, הוא אוטם אותה מבפנים, וכך הוא מוגן היטב. כאשר הוא יוצא ממחילתו, הוא ניזון מבעלי חיים ימיים זעירים, וכן מחלקי אצות ומכל מה שנסחף לחוף מהים. 

 

לחולון החוף צבתות חזקות ובעזרתן הוא מסוגל לצוד ביעילות ולהגן על עצמו. אבל יש סכנות שאפילו הצבתות הגדולות והחזקות ביותר לא יוכלו להגן מפניהן: רכבי שטח כגון ג’יפים וטרקטורונים, הנוסעים על החוף ומסכנים גם את בני האדם וגם את חולון החוף. 

הסרטן חולון החוף
צילום: עדי אשכנזי
רכבי השטח והמחילה הקטנה

ד"ר יריב מליחי, אקולוג ברשות הטבע והגנים, בדק עד כמה רכבי השטח בחוף מסכנים את הסרטנים. יריב בחר שני סוגי חופים לבדיקה: חופים שעליהם נוסעים כלי רכב לעומת חופים שבהם לא נוסעים כלי רכב. מה לדעתכם הוא גילה? בחוף שבו לא נוסעים כלי רכב, התגלו מחילות רבות של סרטנים בכל שטח החוף. לעומת זאת, בחופים שבהם נעים כלי רכב, כמעט לא נמצאו מחילות סרטנים, ואלו שכן נמצאו היו קרובות מאוד למים, במקום שאליו לא מגיעים כלי הרכב. למעשה, אם תשאלו את ההורים שלכם, הם יספרו לכם שכאשר הם בעצמם היו ילדים קטנים, כלי רכב לא נסעו על החופים והחופים היו מלאים בסרטנים האלה.

 

עם השנים, בעקבות נהיגת כלי רכב בחופים וגורמים נוספים, מספרם של הסרטנים בחופים הלך והצטמצם. כאשר נוסעים על החוף נגרמים נזקים רבים גם למיני חיות בר נוספים, למשל לצבות הים – העולות בלילות אל החופים מהים כדי להטיל בחול את ביציהן, ולצבונים – הבוקעים מהביצים שהוטלו בחוף וזוחלים לים. זאת ועוד, כלי הרכב הנוסעים על החוף רומסים בגלגליהם את הצמחים, כמו הפקעות של חבצלות החוף היפות, ואף עלולים לפגוע חלילה בנסיעתם בבני אדם. מסיבה זו, הממשלה בישראל חוקקה חוק האוסר על נסיעה בחוף, ומי שעושה זאת עלול לקבל קנסות גבוהים. 

 

רשות הטבע והגנים הקימה לאחרונה יחידה מיוחדת של פקחים, הפזורים בחופי הים מצפון הארץ ועד דרומה ועוסקים באכיפה של החוק האוסר על נהיגה בחופים. מאחר שלא כולם מכירים את עולמם של סרטני החולות, הפקחים מסבירים לנהגים עד כמה הדבר גורם להם לנזק וגם לחיות בר אחרות, לצמחים ולבני האדם. 

 

למרות הכול, אפשר להיות אופטימיים כי הפקחים בחופים מספרים שיותר ויותר אנשים מבינים את הסכנות בנהיגה על חוף הים. הם גם מבינים שעדיף לפעמים להחנות את הרכב קצת יותר רחוק וללכת לחוף ברגל, כדי לשמור על הטבע ועל שאר המתרחצים. 

כתבות נוספות
בואו לשמור על הכחול הגדול

מה הקשר בין כלים חד־פעמיים, אריזות מזון, שקיות ...

יוני 2017
כרישים בישראל

מדוע חשוב לשמור על הכרישים, כמה זמן הם כבר חיים...

דצמבר 2018
להציל את הטבע לפי הספר

חיות הבר המופלאות וצמחי הבר היפים תמיד מעוררים ...

פברואר 2017
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים