משמר הנשר

מה עשיתם בסוף השבוע האחרון? ובזה שלפניו? אולי טיילתם, אולי צפיתם בסרטים, אולי ביקרתם בני משפחה. אבל יש ילדים שמעבירים לעתים את סופי השבוע שלהם ב... שמירה על קן נשרים. אז למה הם עושים את זה?

איל שפירא
|
יולי 2018
|
שלח כתבה
ארי ונגה צופים בקן הנשרים
צילום: עופר בריל

כאשר מדברים עם ארי שטיין ועם נגה חרמוני על נשרים – הם מיד מתלהבים ומתחילים לספר סיפורים מרתקים על עופות דורסים. ארי ונגה, המתגוררים באחד מיישובי חוף הכרמל, הם המתנדבים הצעירים ביותר ב"משמרנשר": יוזמה מקורית ומיוחדת במינה, שנועדה לשמור על קינון של נשרים בטבע בכרמל. אך מדוע שילד וילדה בגיל שבע יצאו בסופי השבוע אל הטבע רק כדי לשמור על נשרים? ומפני מי צריך בכלל לשמור עליהם?

 

הכל מתחיל ברועה צאן ששוטט בתחילת השנה בכרמל. הוא הרים את עיניו, וראה צמד נשרים שמרחף לצד המצוק במשך זמן רב. הרועה סיפר על כך לפקחי רשות הטבע והגנים, שהגיעו ושמחו לגלות שמדובר בקינון. למה זה משמח? כי זהו הקינון הראשון של נשרים באזור זה, הרחק ממושבת הנשרים שנוסדה בכרמל רק לפני כמה שנים.

 

הקן נמצא במקום שאליו מגיעים מטיילים רבים, והפקחים חששו שיגלו אותו ויפריעו לקינון. אם אנשים ירעישו ויתקרבו לקן – הנשרים עלולים לנטוש את הקן ואת הגוזל שבתוכו ולברוח. לכן, החליטו ברשות הטבע והגנים להזמין אנשים להתנדב ולשמור מרחוק על הקן, עד שהגוזל יעזוב את הקן (וזה יקרה ממש בימים אלו). 

זוג גוזלים בוגרים וגוזל בקן
צילום: עופר בריל

איך עושים זאת? יושבים במשך שעות בטבע, צופים על הקן, וכאשר מגיעים מטיילים, מבקשים מהם לא להרעיש ומסבירים להם על חשיבות השמירה על נשרים. חובבי טבע רבים התגייסו למשימת ההתנדבות, וביניהם היו כאמור גם ארי ונגה.

 

"אני מאוד אוהב ציפורים, וכשאימא שלי סיפרה לי על הנשרים, החלטתי שאני מתנדב!", מספר ארי. "הזמינו אותנו להדרכה בשמורת חי-בר כרמל, וצפר הסביר לנו למה צריך לשמור על הקן. צפינו בקן בעזרת טלסקופים כדי שנוכל לראות את הנשרים מקרוב. ילדים בגילי לא רואים בדרך כלל דברים כאלה. המטיילים שפגשנו ביקשו להביט בטלסקופ והתלהבו. כולם הבינו שחשוב לשמור על השקט ואף אחד לא הפריע לנשרים". גם לנגה לא היה ספק שזה בדיוק מה שהיא רוצה לעשות בסופי השבוע. "כשאימא הציעה לי, מיד אמרתי ’כן!’. אני אוהבת עופות דורסים ומתעניינת בהם". אף שמדובר בתפקיד שכרוך בישיבה במקום אחד במשך שעות ארוכות, נגה מספרת כי לא השתעממה לרגע אחד: "צפיתי המון בטלסקופ, וזה היה מעניין, ובכל פעם שעברו לידינו מטיילים, סיפרנו להם על הקינון". היא מוסיפה: "אני מאוד גאה במה שעשיתי. כאשר אהיה גדולה, אני רוצה להיות פקחית בטבע". 

נשרים בסכנה

אף שהנשר הוא אחד מהעופות הדורסים הידועים ביותר בארץ (ובעולם), הרי שמצבו בישראל קשה מאוד. הנשר הוא עוף גדול ומרשים שיכול להגיע למהירות של 140 קילומטר בשעה (שזה הרבה יותר מהר מהמהירות המותרת בכבישים מהירים!). ואולם, למרות גודלו וכוחו, מי שמסכן אותו יותר מכול הוא האדם. לפני כמאה שנים חיו בישראל אלפי נשרים, אך בעשורים האחרונים הצטמצם מספרם עקב ציד, הרעלות, התחשמלות מכבלי חשמל ועוד. כיום נחשבים הנשרים בישראל למין בסכנת הכחדה שיש לשמור עליו. 

כתבות נוספות
עתיד הטבע בידיים שלכם

פברואר 2017

נא לשמור על החושך

הסתיו כבר בפתח, שעות הלילה מתקצרות, וזוהי הזדמנ...

אוקטובר 2017
"הנקודות החמות" של הטבע

חשבתם שצמחים ובעלי חיים מיוחדים מצויים רק בשמור...

אוקטובר 2018
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים