" /> רשות הטבע והגנים | בשביל הארץ | להציל את הטבע לפי הספר
להציל את הטבע לפי הספר

חיות הבר המופלאות וצמחי הבר היפים תמיד מעוררים בנו רגשות מיוחדים, אך חלקם בסכנה אמתית. למעשה, מינים רבים של חיות ושל צמחי בר עלולים להיכחד בשל פעילות האדם. אז מה עושים כדי להגן עליהם? הכירו את "הספר האדום" – הספר שבעזרתו יודעים מי בסכנת הכחדה ומחליטים כיצד לשמור עליו.

איל שפירא
|
פברואר 2017
|
שלח כתבה
נעים להכיר: הספר האדום

לחיות ולצמחי הבר אורבות כל מיני סכנות בשל פעילות האדם: סלילת כבישים ובניית ערים בשטחים פתוחים, ציד לא חוקי, זיהומים בים ובנחלים, ועוד ועוד. אך יש מינים שהם בסיכון רב מאחרים, ועל חלק אפילו מרחפת סכנת הכחדה והם עלולים להיעלם לחלוטין מעולמנו!

למעשה, גם בישראל וגם בעולם הגדול מינים רבים של חיות ושל צמחי בר כבר נעלמו ולא נותר מהם זכר, ואחרים הולכים ונעלמים. אז איך יודעים מי בסכנה גדולה? ומהי הדרך הטובה ביותר להגן על מינים אלו כדי שלא ייכחדו?

בימינו, בעולם וגם בישראל, אחת הדרכים המקובלות לשמור על חיות ועל צמחי בר כדי שלא ייכחדו היא לעקוב בקביעות אחר אוכלוסיות המינים השונים ובדרך זו לדעת באיזו רמת סיכון הם. לאחר שאוספים את כל המידע מתצפיות ומבדיקות בשטח מפרסמים את שמות המינים בסיכון בספר מיוחד בשם "הספר האדום". למה אדום? אם כן, שמות לא נותנים סתם כך, ולכן המילה "אדום" מרמזת שמדובר באזהרה של ממש מפני הסכנות האורבות למינים שבספר.

עטלף החרקים יזנוב גדול מוגדר בספר האדום מין שעתידו בסכנה.
צילום: עידו שקד

אז מה יש בספר? בספר האדום יש רשימה ארוכה של מינים בכל מיני דרגות סיכון וכן מידע רב על כל מין ומין. כמובן, יש ספר אדום לבעלי חיים ויש ספר אדום לצמחים. בכל ספר מצוינים גם הגורמים המאיימים על כל מין (כגון זיהום, ציד, הרס בית גידול) והדרכים לסייע לו ולשפר את מצבו בטבע. למשל חיות בר שנכחדו מנופי הארץ אפשר להשיב אל הטבע, ודוגמה לכך היא יחמורים (ממשפחת האיילים), שהיום אפשר שוב לראות אותם בטבע, ואילו צמחי בר בסכנת הכחדה אפשר להעביר לגנים מיוחדים ושמורים היטב שנקראים גני מקלט. 

הצמח אדמונית החורש בסכנת הכחדה. צילום: דותן רותם
על מי הכי חשוב לשמור?

דרגת הסיכון הגבוהה ביותר בספר האדום היא "הכחדה", כלומר סכנה שמין ייעלם מהעולם לעד. דרגות חומרה נמוכות יותר הן "מין בסכנת הכחדה", "מין שעתידו בסכנה", ועוד בסדר יורד. כמובן, יש גם מינים שמוגדרים "בסיכון נמוך" ואף "לא בסיכון".

רשות הטבע והגנים פועלת להפחית ככל האפשר את דרגת הסיכון של המינים שבסכנה. ומה הכי משמח? מין של חיית בר או של צמח בר שהוצא מהספר האדום. כי לפעמים טוב דווקא להיות לא מפורסם!

הצמח שום הגלגל הוא בדרגת סיכון בינונית להיכחד
צילום: ד"ר אורי פרגמן-ספיר
הדג שחזר לנחל שלו: מצילים את לבנון הירקון

רוצים דוגמה לסיפור הצלחה על הצלת מין שהיה בסכנת הכחדה? הכירו את לָבְנוּן הירקון – דג קטן שחי במקווי מים מתוקים. בעבר נקבע בספר האדום שהוא בסכנת הכחדה חמורה, בעיקר בגלל התייבשות ניכרת של קטעי נחלים. היה חשש אמתי שהדג, שחי רק בישראל ולא בשום מקום אחר בעולם, ייעלם.

כדי להגן על מין זה מפני סכנת הכחדה הקימו אנשי רשות הטבע והגנים ומדענים מאוניברסיטת תל אביב "גרעין רבייה", שפירושו כינוס כמה מהדגים באקווריומים מיוחדים, ובהם הם הטילו ביצים בבטחה והדגיגונים הקטנים גדלו ללא הפרעה. עם הזמן התרבו הדגים בגרעין הרבייה. חלקם שוחרר חזרה לנחל הירקון וחלקם שוחרר לנחלים אחרים בישראל. בעקבות פעולת העזרה הזאת יש היום בטבע יותר דגים מבעבר וביותר נחלים, והם יצאו מכלל סכנת הכחדה חמורה. 

הדג לבנון הירקון.
צילום: רשות הטבע והגנים

אך יש לזכור שהסוף הטוב בסיפורו של לבנון הירקון הוא יוצא דופן. מינים רבים של בעלי חיים שנכחדו מהארץ ומהעולם ב-100 השנים האחרונות אבדו לעד. מה יהיה עתידם של רבבות מיני החיות והצמחים המאכלסים בימינו את כדור הארץ? התשובה תלויה רק בנו, בני האדם.

כתבות נוספות
הדור הבא של הטבע

כולנו כבר יודעים עד כמה חשוב לשמור על הדור הבא ...

פברואר 2017
דברים ש(אולי) לא ידעתם על נדידת ציפורים

מדוע ציפורים נודדות ברחבי העולם, איך הן מתכוננו...

אוקטובר 2018
עתיד הטבע בידיים שלכם

פברואר 2017

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים