בקרוב יצוין "היום הבינלאומי לשמירה על החי בבר", והשנה הדגש הוא על עידוד הדור הצעיר (שזה אתם!) לקחת חלק אמיתי בשמירה על חיות הבר. אז למה חשוב לשמור על הטבע וכיצד ייראה העתיד שלנו אם לא נשמור על מיני בעלי החיים והצומח.

" /> רשות הטבע והגנים | בשביל הארץ | עתיד הטבע בידיים שלכם
עתיד הטבע בידיים שלכם

בקרוב יצוין "היום הבינלאומי לשמירה על החי בבר", והשנה הדגש הוא על עידוד הדור הצעיר (שזה אתם!) לקחת חלק אמיתי בשמירה על חיות הבר. אז למה חשוב לשמור על הטבע וכיצד ייראה העתיד שלנו אם לא נשמור על מיני בעלי החיים והצומח.

איל שפירא
|
פברואר 2017
|
שלח כתבה
חלק מכרזה של ארגון האומות המיוחדות (UN) ובראשה הנושא השנתי של היום העולמי לשמירת החי בבר: "הקשיבו לקולות הצעירים".

כיצד אתם מדמיינים את העתיד? עם מכוניות מעופפות? רובוטים משוכללים? העתיד יכול להיות כה מלהיב! ומה עם הטבע? האם הטבע שאנו מכירים כיום יהיה אותו טבע גם בעתיד?

למה בכלל צריך לשמור על הטבע?

מדי שנה, ב־ 3 במרס, מציינים בעולם וגם בישראל את "היום הבינלאומי לשמירה על החי בבר", שהוכרז על ידי האו"ם (ארגון האומות המאוחדות) במטרה להזכיר לכולם עד כמה חשוב לשמור על החי והצומח. השנה אף הוחלט שהאירוע יוקדש לעידוד הדור הצעיר (שזה אתם!) לשמור על העולם שלנו. שימו לב למילים הנרגשות שאמר לאחרונה ג’ון סקאנלון מארגון "סייטיס" (CITES), שמטרתו לפעול לשימור הטבע: "כל דור אחראי לשמור על חיי הבר לטובת הדור שבא אחריו. כדי שנצליח, עלינו לרתום את הכוחות ואת יכולת החדשנות של הצעירים עם חוכמת החיים והניסיון שלנו, המבוגרים. השמירה על חיי הבר תבטיח את ההישרדות של בני האדם, של בעלי החיים ושל הכוכב שלנו". ודאי תשאלו: מדוע כה חשוב לשמור על החי והצומח? כדאי לדעת שכשקיים מגוון גדול של חיות וצמחי בר, מגוון סביבות חיים, מגוון תנאי אקלים ועוד (החוקרים מכנים זאת "מגוון ביולוגי"). כל מערכות החיים על פני כדור הארץ פועלות היטב, ומערכות אקולוגיות בריאות מאפשרות ייצור חמצן ושמירה על איכות האוויר, אספקת מים נקיים, מקור למזון, תרופות ועוד ועוד. נוסף על זאת, בוודאי למדתם בבית הספר על שרשרת המזון. למעשה, כל מין שנכחד מהעולם משפיע על שרשרת מזון אדירה, שבה תלויים מינים נוספים. למעשה, בלי מגוון ביולוגי, לא יהיו חיים על פני כדור הארץ. אתם יכולים לדמיין זאת בכלל?

הסלמנדרה הכתומה. בישראל יותר ממאה מינים של חיות בר בסכנת הכחדה, ביניהם הסלמנדרות. צילום: ארכיון רשות הטבע והגנים
צילום: רשות הטבע והגנים
ילדים יוצרים שינוי עולמי

רשות הטבע והגנים בישראל, בדומה לארגונים רבים ברחבי העולם, פועלת רבות כדי לשמור על הטבע, אבל גם אתם יכולים לחולל שינוי אמיתי. לא מאמינים? נסו בעצמכם:

צאו לטייל: הטיול בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים יגרום לכם להכיר מקרוב את חיי הטבע המרתקים. וככל שמכירים אותם – כך אוהבים ושומרים עליהם יותר.

תנו דוגמה אישית: בטיול המשפחתי הבא שלכם דאגו שכולם ישמרו על כללי ההתנהגות בטבע: לא משליכים אשפה כדי לא לפגוע בבעלי החיים וגם לא קוטפים פרחים.

אל תרדו משבילי הטיול המסומנים: זה פוגע גם בנוף וגם בבעלי החיים, שזהו אזור המחיה שלהם (גם אם אינכם רואים מיד את ההשפעה – היא קיימת). נוסף על זאת הליכה בשבילים בטוחה יותר עבור המטיילים ומונעת תאונות.

כתבות נוספות
הדור הבא של הטבע

כולנו כבר יודעים עד כמה חשוב לשמור על הדור הבא ...

פברואר 2017
בואו לשמור על הכחול הגדול

מה הקשר בין כלים חד־פעמיים, אריזות מזון, שקיות ...

יוני 2017
חיות באשפוז

מה משותף לצב ששריונו נשבר, לשחף שהורעל, לקיפוד ...

מאי 2018
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים