כרישים בישראל

מדוע חשוב לשמור על הכרישים, כמה זמן הם כבר חיים בעולמנו והאם הם באמת כל כך מסוכנים? קראו ואולי גם תצליחו לפגוש כריש בעצמכם!

איל שפירא
|
דצמבר 2018
|
שלח כתבה
כריש עפרורי צילום: תחנת מוריס קאהן לחקר הים

בים יש מגוון אדיר של בעלי חיים, ועם המסקרנים שבהם נמנים הכרישים. ברחבי העולם מצויים קרוב ל-400 מינים שונים של כרישים. גם בים התיכון יש מינים רבים של כרישים, וחלקם אפילו פוקדים את חופי ישראל. 

 
הכרישים קיימים בעולמנו כבר 450 מיליוני שנים – כלומר, הם הופיעו כאן זמן רב לפני שהופיעו הדינוזאורים! השלד של הכרישים לא עשוי מעצם אלא מסחוס (אותה רקמה רכה שמרכיבה את האף והאוזניים שלנו, בני האדם). אולי גם תופתעו לגלות שלא כל הכרישים טורפים דגים בגדלים שונים. במהלך האבולוציה, פיתחו מיני כרישים רבים התאמות לסוגים שונים של מזון, כך שיש ביניהם גם אוכלי נבלות ואפילו כמה מינים שמסננים את מי הים וניזונים מפלנקטון (יצורים ימיים זעירים). לכרישים יש תוחלת חיים ארוכה יחסית והם מביאים לעולם מספר קטן יחסית של צאצאים. בקרב מינים מסוימים של כרישים, ההיריון נמשך אפילו שנתיים. את מזונם בים הם מאתרים בזכות חוש הראייה – וגם חושי השמיעה והריח שלהם. ובניגוד למה שרואים בסרטים רבים, המקרים שבהם כרישים תוקפים בני אדם מועטים יחסית. האויב היחידי של הכרישים הוא האדם. במקומות רבים בעולם צדים כרישים, במטרה לעשות שימוש בבשרם למאכל ובשיניהם כתכשיטים. מסיבה זו, הידלדלו בעשורים האחרונים אוכלוסיות כרישים באזורים רבים בעולם באופן חד מאוד – והסכנה המרחפת מעליהם גבוהה מאוד. 
שומרים על הכרישים בים

בכל שנה, בתאריך 3 במרס, חל "היום העולמי לשמירת החי בבר". ביום זה נציגים ממדינות העולם, כולל מישראל, החברים בארגון בינלאומי בשם "האומות המאוחדות" חושפים את הציבור במדינותיהם למגוון החי והצומח שעל פני כדור הארץ, לשם העלאת המודעות לצורך בהגנה עליהם. השנה יוקדש יום בינלאומי זה לשמירה על הים ועל החי בים וזה כולל שמירה על הכרישים.

 

רוצים לצפות בכרישים? מדי חורף, מתקבצים כרישים בים באזור שפך נחל חדרה, הסמוך לתחנת הכוח אורות רבין. מוקד המשיכה הוא נקודת היציאה של עודפי המים החמים של התחנה אל הים. את המקום פוקדים בעיקר כרישים ממין עפרורי, המגיעים בחודש נובמבר ונשארים עד תחילת אפריל. אורכו של העפרורי כארבעה מטרים, משקלו כ-350 קילוגרם וסנפירי הגב שלו מעוגלים במקצת. הכריש העפרורי נדיר מאוד בים התיכון, לכן הופעתו בחופי ישראל מדי חורף נחשבת לייחודית בקנה מידה עולמי. עם הכריש העפרורי מגיעים גם כרישים ממין סנפירתן. כרישים אלו קטנים יותר – אורכם כ-2.5 מטרים ומשקלם כמאה קילוגרם. שני המינים בסכנת הכחדה בים התיכון.

 

המדריכים בתחנה ישמחו לספק לכם תשובות על שלל שאלות, לספר על עולמם של הכרישים ולכוון אתכם אל נקודת התצפית הנוחה בגדה הדרומית של הנחל. מומלץ להצטייד במשקפת. התחנה פתוחה מדי שבת בשעות 15:00-10:00 (לא בימי גשם), והיא תהיה פעילה עד תחילת חודש אפריל.

 

ראיתם כרישים? אנא זכרו שאסור להשליך אליהם מזון – הדבר עלול לסכן את חייהם.

 

כיצד להגיע? מכביש החוף פונים מערבה במחלף אולגה ונוסעים עד חניון פארק נחל חדרה, דרומית לתחנת הכוח. מהחניה הולכים מערבה לכיוון הים עד תחנת ההסברה.

כתבות נוספות
חיות באשפוז

מה משותף לצב ששריונו נשבר, לשחף שהורעל, לקיפוד ...

מאי 2018
משמר הנשר

מה עשיתם בסוף השבוע האחרון? ובזה שלפניו? אולי ט...

יולי 2018
נא לשמור על החושך

הסתיו כבר בפתח, שעות הלילה מתקצרות, וזוהי הזדמנ...

אוקטובר 2017
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים