דברים ש(אולי) לא ידעתם על נדידת ציפורים

מדוע ציפורים נודדות ברחבי העולם, איך הן מתכוננות לנדידה המפרכת וכיצד אפשר לעקוב אחר מסען המופלא?

איל שפירא
|
אוקטובר 2018
|
שלח כתבה
חסידות לבנות בנדידה
צילום: דיוויד רזק

בקיץ האחרון דיווחו כלי תקשורת בלבנון על שחף שנתפס בשל חשד לריגול ישראלי. לאחר שפורסמו תמונותיו בכלי התקשורת, ראו החוקרים בישראל את המספר הייחודי שעל הטבעת המוצמדת לרגלו (קראו בהמשך על טבעות מיוחדות אלו) והבינו שמדובר בשחף שטופל בעבר בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. לאחר שהבריא ולפני ששוחרר בחזרה אל הטבע, הצמידו החוקרים לרגלו משדר לווייני זעיר (GPS), כדי שניתן יהיה לעקוב אחר מסלול הנדידה שלו. כאשר נדד צפונה מישראל לכיוון אירופה, נתפס השחף בלבנון. שם היו מי שסברו שהמשדר שעל רגלו הוא מתקן ריגול מתוחכם.

 

רבות מהציפורים נודדות מדי שנה למקומות רחוקים. כך גם הגיע השחף אל לבנון, ואילולא נלכד שם היה מרחיק בנדודיו עד אירופה. פילוסוף ידוע בשם אריסטו, שחי ביוון העתיקה לפני יותר מאלפיים שנים ונהג לחקור את העולם שסביבו, חקר גם את נדידת הציפורים. הוא גילה שהיא מתרחשת פעמיים בשנה: באביב ובסתיו. הציפורים "נעלמות" מהשטח בעונה אחת, וצצות בו שוב בעונה אחרת. לכן, הוא הניח שהן מחפשות מקום מסתור וישנות בו במשך החורף כולו. אפילו לפני כ-300 שנים, היו מי שסברו שהציפורים נודדות בסתיו אל הירח וחוזרות ממנו באביב.

 

ואולם, גם היום, כאשר אנו מבינים שהציפורים לא ישנות בחורף או נודדות לירח, יש עוד המון מה ללמוד ולגלות על תופעת נדידת הציפורים, כי לא הכול מובן. למשל, כיצד יודעות הציפורים להגיע בסתיו מאירופה הקרה לאפריקה החמה? לפניכם כמה שאלות ותשובות מרתקות. 

 

למה בכלל לנדוד? שאלה מצוינת! הסיבה פשוטה: בעונה הקרה יש פחות מזון זמין לציפורים. נסו אתם למצוא מזון כאשר הכול מכוסה שלג. וכשיש מעט מזון – יש יותר תחרות בין הציפורים עליו. לכן הציפורים נודדות אל אזורים חמים יותר על פני כדור הארץ, שבהם המזון מצוי בשפע.

 

הזמן לנדוד: בסתיו, לקראת בואו של החורף, נודדות הציפור ים מאירופה הקרה לאפריקה החמה, ובאביב הן חוזרות אל מולדתן כדי לקנן ולהעמיד דור צאצאים. 

 

הכן את כנפיך לחורף: עוד לפני שהן נודדות, הציפורים מכינות את גופן למסע הארוך והקשה באמצעות אכילה מרובה של מזונות שיעניקו להן שומן ואנרגיה. 

 

נדידה על הגובה: כל מין של ציפור נוהג לנדוד בגבהים שונים מעל פני הקרקע. יש מי שמעופפים בגובה מדהים של כשני קילומטר, ויש מינים שעפים נמוך, כמעט מעל הראש שלכם. 

 

מישהו ער בשמים? מסתבר שרוב מיני ציפורים נודדים דווקא בשעות החשכה. למה? כי בלילה פחות חם, יש פחות סיכוי להיטרף וגם קל לנווט לפי הכוכבים. 

 

להגיע ליעד בלי אפליקציית וייז: ואיך יודעות הציפורים את הדרך? נושא הניווט אינו ברור לנו לחלוטין, אך החוקרים סבורים כי הציפורים מנווטות לפי מיקום השמש, מיקומי הכוכבים או אולי לפי הזיכרון מהשנים הקודמות ומהדורות הקודמים. מה דעתכם?

 

ישראל על המפה! ישראל נמצאת במיקום גיאוגרפי ייחודי, בין היבשות אפריקה, אירופה ואסיה, ומפני שציפורים רבות נמנעות מחצייה של ים, הן מעדיפות לחלוף מעל ישראל בדרך בין אירופה לאפריקה (הביטו במפת העולם ותבינו עד כמה זה הגיוני). למעשה, כחצי מיליארד (!) ציפורים חולפות בשמי ישראל פעמיים בשנה.

 

מי עוקב אחרי הציפורים? חוקרי הטבע עוקבים אחר נדידת הציפורים במגוון דרכים. אפשר לעקוב אחריהן באמצעות משדרים מיוחדים שמוצמדים לגופן על ידי חוקרים. מסלול הנדידה משודר מהמשדרים אל החוקרים וניתן לצפות בו על גבי המסך באתרי אינטרנט ייעודיים. דרך אחרת היא לטבע אותן – להצמיד טבעות לרגליהן. כאשר הציפור נתפסת על ידי חוקרים, הם מצמידים לרגליה טבעות המסומנות בקוד שהוא אמצעי זיהוי פרטני (ייחודי לכל ציפור) ומשחררים אותה בחזרה לטבע. בפעם הבאה שהיא תיתפס, אולי במקום אחר בעולם, יהיה אפשר לדעת מהיכן היא עפה ולאן. למעשה, זה בדיוק מה שקרה לשחף שעליו סיפרנו בתחילת הכתבה.

כתבות נוספות
ועידה עולמית לשמירה על חיות הבר בעולם

במדינות רבות מגִנים היטב על מינים רבים של בעלי ...

ינואר 2018
עתיד הטבע בידיים שלכם

פברואר 2017

כרישים בישראל

מדוע חשוב לשמור על הכרישים, כמה זמן הם כבר חיים...

דצמבר 2018
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים