"הנקודות החמות" של הטבע

חשבתם שצמחים ובעלי חיים מיוחדים מצויים רק בשמורות טבע? פרויקט מיוחד ומסקרן חושף עולם שלם של ערכי טבע נדירים וייחודיים במקומות הכי לא צפויים: למשל בתוך הערים הגדולות, ממש מתחת לאף שלכם. אז למה שלא תקפצו לבקר?

איל שפירא
|
אוקטובר 2018
|
שלח כתבה
נרקיסים בפי גלילות ליד רמת השרון צילום: אריה טננבאום, מתוך אתר פיקיויקי

כולם יודעים ששמורות טבע נועדו לשמור על החי והצומח וגם על עתיקות וערכי מורשת. ואולם, הטבע נמצא לא רק בשמורות, אלא בכל מקום – אפילו סביב הבית שלכם. לעתים נמצאים במקומות מפתיעים מינים שלא תמצאו בשום מקום בעולם! בדקו בעצמכם בסביבת מגוריכם וגלו עולם שלם של חרקים, זוחלים, צמחים ומה לא. צריך רק להביט.

 

בשנים האחרונות פועל בארץ מיזם בשם Hot Spots ("נקודות חמות"). מטרתו לגלות אתרים קטנים שאמנם אינם מוגנים כשמורות טבע וגנים לאומיים, אך מתקיימים בהם מיני צמחים ובעלי חיים נדירים או מיוחדים, שחשוב לשמור עליהם. ערכיותם של אתרים אלו מוצגת בפני בעלי מקצוע האחראים לתכנון הארץ (מי שמתכננים את התוואי של הכבישים, של קווי החשמל, של מסילות הרכבת ואפילו של ההרחבות ביישובים). זאת כדי שהמתכננים יכירו אותם וידאגו שתוכניות הבנייה יתחשבו בהם ולא יציעו לבנות עליהם תשתיות, כגון מסילת רכבת, כבישים או בתים. הפרויקט מקודם על ידי מכון דש"א ("דמותה של ארץ"), שהוקם במטרה לשמור על השטחים הפתוחים בישראל, אותם שטחים שאינם שמורות טבע. איתם פועלים רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה, הקרן הקיימת לישראל והחברה להגנת הטבע.

 

כל אתר שמאותר כבעל ערכים מיוחדים וחשובים מסומן כנקודה צבעונית על מפה באתר האינטרנט של המיזם, כדי שכולם ידעו שזהו מקום שחשוב לשמור עליו. גם אתם מוזמנים להיכנס לאתר. תוכלו ללחוץ בו על הנקודות במפה, ללמוד על אתרים מעניינים ואפילו לקבל רעיונות לטיולים בטבע. כתובתו: deshe.org.il. כדי להגיע באתר למפה עשו בו חיפוש של המילה "הוטספוטס". 

 

אם אתם גרים באזור המרכז הצפוף, תשמחו לגלות שגם כאן יש לא מעט נקודות חמות ששווה לבקר בהן, אבל הכי חשוב: זכרו כי לא תמיד בעלי החיים (במיוחד הנדירים שבהם) מתגלים לעין. לכן, גם אם לא מצאתם שבלול נדיר או לטאה מיוחדת – לפחות גיליתם שקיים טבע מרתק ומרגש ממש בתוך העיר!
דוגמאות לנקודות חמות בערים

פארק הרצליה: לפני כעשר שנים נפתח פארק רחב ידיים זה, שהוקם במקום שבו עמדה במשך שנים ביצה גדולה. המתכננים החליטו לא לפגוע באזור הביצה שמהווה בית גידול ייחודי למינים שונים של צמחים ודו-חיים. בין הצמחים המצויים בסכנת הכחדה תמצאו פה מינים בעלי שמות מוזרים, כגון עֶטִיָנִית מְגוּבֶּבֶת וַמָּנְיָה מִצְרִית. כדאי גם לדעת כי במקום מתגוררת החפרית המצויה, הדומה לצפרדע ונדירה מאוד באזור מרכז הארץ. בקיצור, שווה לחכות לימי הגשם הראשונים שמיד יגיעו ולצאת למסעות גילוי! כמו כן, יש פה המון מסלולי הליכה, ריצה ורכיבה, מתקני שעשועים לכל הגילים, אגם קטן והמון פינות פיקניק מוצלות.

 

גבעת קוזלובסקי: בתוך העיר גבעתיים, מתנשאת גבעת כורכר גבוהה שמראשה נשקף נוף יפהפה. במקום גדלים צמחים רבים, וגם התגלה כאן השבלול הנדיר "שבלולית פיקרד", שלא תמצאו בשום מקום אחר בעולם כולו! (למעשה, גם כאן קשה מאוד לגלות אותו, אבל טוב לדעת שהוא כאן). אם תחפשו את השבלולית בגוגל, תוכלו לראות עד כמה היא לא רק נדירה אלא גם יפה. ממש כמו יצירת אמנות קטנה!  

כתבות נוספות
אוצרות הטבע שאתם (אולי) לא מכירים

מדי שנה, בתאריך 2 בפברואר, מציינים ברחבי תבל את...

ינואר 2018
דברים ש(אולי) לא ידעתם על נדידת ציפורים

מדוע ציפורים נודדות ברחבי העולם, איך הן מתכוננו...

אוקטובר 2018
הרפתקאות בדרך לירושלים

המדינה חוגגת יום הולדת 70, וזוהי הזדמנות מצוינת...

מאי 2018
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים