בואו לשמור על הכחול הגדול

מה הקשר בין כלים חד־פעמיים, אריזות מזון, שקיות ניילון ובדלי סיגריות? מדובר בפריטי הפסולת הכי נפוצים שאפשר למצוא בחופי הים. לקראת "שבוע אדם וים", בואו ללמוד כמה דברים מרתקים על הקשר שבין פסולת, דגים ושמירת טבע. ובמבצע ניקיון חופים כבר השתתפתם?

איל שפירא
|
יוני 2017
|
שלח כתבה
חוף חולי
צילום: דורון ניסים

מה הקשר בין הפריטים הבאים: כלים חד־פעמיים, אריזות מזון, שקיות ניילון ובדלי סיגריות. לא יודעים? ובכן, מדובר בפריטי הפסולת הכי נפוצים שאפשר למצוא בחופי הים. נכון, לא נעים להגיע לים בקיץ ולפגוש בפסולת, אבל זהו רק חלק מהתמונה.

 

פסולת רבה עשויה מפלסטיק, שמתפורר לעתים לחלקיקים זעירים. אלו נסחפים אל הים, ודגים רבים "סבורים" שמדובר בפלנקטון – אותם יצורים זעירים שהם נוהגים לאכול. לאחר שחלקיקי הפלסטיק נבלעים על ידי הדגים ויצורים ימיים אחרים, חלקם יורעלו וימותו. במקרים אחרים, הפלסטיק ייספג בגוף הדגים ועלול לחזור אלינו, בני האדם. איך בדיוק? זוכרים מהיכן מגיעים הדגים אל הצלחת שלנו? נכון, מהים. במקרים אלו, הפלסטיק עלול להיספג בגופנו ולפגוע גם בנו. ואף אחד לא אוהב לאכול פלסטיק – לא הדגים ולא אתם.
ומה באשר לשקיות ניילון? אלו עלולות להיבלע על ידי צבי ים, למשל, שסבורים כי מדובר במדוזות, הנחשבות מבחינתם למעדן טעים במיוחד. התוצאה: השקיות סותמות להן את מערכת העיכול וסופם מוות בייסורים.
אשפה שנאספה בשמורת טבע חוף דור הבונים
צילום: רן פרץ

אתם מביטים על הים. הוא כחול, הוא גדול. מה גדול? הוא ענקי, נדמה שהוא כמעט אינסופי! אבל למרות גודלו העצום, הים שלנו רגיש הרבה יותר ממה שאתם חושבים, כי במעמקי ה"כחול הגדול" הזה מתגוררים שפע של יצורים ימיים: מינים של רבים דגים, סרטנים, צדפות, תמנונים, צבי ים, כלבי ים, דולפינים ואפילו צמחים. זהו טבע אדיר, אך שלא כמו הטבע שעל פני היבשה – הוא חבוי מן העין.

כעת בוודאי תשאלו: אם בני האדם משליכים פסולת לצד החוף, כיצד היא בכלל מגיעה אל מעמקי הים? שאלה מצוינת! התשובה: בעיקר "בזכות" הרוח והגלים. למעשה, חוקרים סבורים שרוב הפסולת שנמצאת בים מגיעה אליו אחרי שהושלכה בחוף על ידי האנשים שנמצאים עליו. זוהי לא רק בעיה שלנו, של האנשים בישראל, אלא של העולם כולו. ואם כבר מדברים על העולם, מעניין לגלות שהים תופס כ-70 אחוז משטח כדור הארץ.

 

אתם בוודאי גם יודעים שבזכות הים מתקיימים חיים על פני כדור הארץ. הים אחראי לייצור חמצן, שומר על ההרכב המיוחד של האטמוספרה שלנו, מווסת את האקלים שלנו ומשמש מקור אנרגיה חשוב. אין ספק שהים הוא לא רק "כחול גדול", אלא בעיקר "כחול גדול ששומר על חיינו".
 
כתבות נוספות
כרישים בישראל

מדוע חשוב לשמור על הכרישים, כמה זמן הם כבר חיים...

דצמבר 2018
אוצרות הטבע שאתם (אולי) לא מכירים

מדי שנה, בתאריך 2 בפברואר, מציינים ברחבי תבל את...

ינואר 2018
"הנקודות החמות" של הטבע

חשבתם שצמחים ובעלי חיים מיוחדים מצויים רק בשמור...

אוקטובר 2018
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים