ארץ יצורי הים: עולם חבוי בין גרגרי החול

בפעם הבאה שאתם מגיעים לים, הצטיידו בהרבה סקרנות. עוד תופתעו לגלות שהחול שעליו אתם יושבים מורכב מיצורים זעירים ושגם באזור הרדוד, שקרוב מאוד לחוף, ממתינים יצורים ימיים מרתקים

איל שפירא
|
אוקטובר 2017
|
שלח כתבה
סרטן נזיר החי במצע הרך בחופי הים התיכון צילום: לירון גורן

אחד הדברים המרגשים בים הוא העובדה שעמוק מתחת לפני המים הכחולים, מתגוררים יחדיו אינספור יצורים מכל סוג, גודל וצורה. חבל שכל כך קשה לפגוש אותם... האומנם? תנו לנו להפתיע אתכם ולספר שאתם ממש (אבל ממש!) לא חייבים לצלול לעומק הים כדי לגלות את עולמם המופלא. מסתבר שבחול שבשפת הים ובאזור המים הרדודים, קרוב מאוד לחוף, באזור המכונה "המצע הרך", חבויים יצורים ימיים מיוחדים ומרתקים. כן, כן, ממש מתחת לרגליים שלכם.

אין מה לחשוש: מדובר ביצורים שרובם זעירים (ואת חלקם אי אפשר בכלל לראות בלי מיקרוסקופ) ושבהחלט אינם מסוכנים. אם כבר, אז אנחנו מסוכנים להם – ולא להפך. רוצים להכיר אותם? מצוין! הנה כמה חברים לדוגמה. התכוננו להיות מופתעים – ואפילו משועשעים.
 
החוריריות: יותר קטן מקטן

אתם אוספים בידיכם מעט חול רך מהים, באזור שנמצא ליד החוף. האם זהו רק חול? ממש לא. החול הזה גדוש ביצורים זעירים חד-תאיים, שאי אפשר לראות בלי מכשירי הגדלה. קוראים להם "חוריריות" והשלד שלהם מלא בחורים קטנים. אחרי שהם מסיימים את חייהם, אותו שלד הופך לחלק בלתי נפרד ממה שנראה לנו פשוט כ"חול ים". טוב, בטח לא הגעתם לים עם מיקרוסקופ, נכון? אז לפחות נסו לראות בחול הזה סרטנים זעירים.

מגוון חוריריות צילום: אורית חיימס-קפצן
דג משה רבינו מציג: העין הנודדת!

לדג זה, המשתייך למשפחת הסוליתיים, יש כישרון שלא בטוח שהייתם רוצים שיהיה גם לכם: כשהוא צעיר, כל עין שלו נמצאת בצד אחר של גופו, אבל במהלך התבגרותו, אחת מעיניו "נודדת" אט-אט עד שהיא כמעט פוגשת את העין הנוספת. במצב זה הדג שוחה בסמוך לקרקעית על צדו, כך שפיו נוגע בחול (מה שמקל עליו לאכול יצורים זעירים בקרקעית) בעוד שתי עיניו נמצאות באותו צד ומביטות כלפי מעלה. נכון שאתם לא ממש מקנאים בכישרון המיוחד הזה?

סרטן נזיר: הטנק האישי שלי

סרטן הנזיר מצא דרך מקורית להתחבא מטורפים. כיצד הוא עושה זאת? הוא מתחבא. בזכות בטנו הרכה מאוד, הוא מצליח להשתחל אל תוך קונכיות נטושות של חלזונות שהוא מוצא בחול ובכך זוכה לקבל "שלד" קשיח. ממש כמו לגור בתוך טנק. אם תחפשו היטב, יש סיכוי שתגלו לא מעט סרטנים נזירים בים. כי מכם אף אחד לא יכול להסתתר!

סרטן נזיר צילום: באדיבות חברת החשמל
כוכב הים ששולף את הקיבה

מכירים את פטריק, כוכב הים מ"בוב-ספוג"? מסתבר שהוא וחבריו הם בעצם יצורים טורפים. כדי לטרוף, הם משתמשים בשיטה קצת מוזרה: הם "שולפים" את הקיבה שלהם מחוץ לגופם דרך הפה שלהם, והקיבה עוטפת את הטרף המסכן ומעכלת אותו. בטח תשאלו: מה רע באכילת הטרף דרך הפה, כמו כל יצור נורמלי? ובכן, פיו של כוכב הים קטן יחסית, ולכן הוא זקוק לקיבה גדולה, שתעשה עבורו את העבודה. כשחושבים על זה, זה די נוח.

 
לסיום, חשוב לזכור שאין לגעת ביצורי הים שתגלו בביקור הבא שלכם בחוף, שכן הם פגיעים מאוד. 
 
כתבות נוספות
הדור הבא של הטבע

כולנו כבר יודעים עד כמה חשוב לשמור על הדור הבא ...

פברואר 2017
בואו לשמור על הכחול הגדול

מה הקשר בין כלים חד־פעמיים, אריזות מזון, שקיות ...

יוני 2017
דברים ש(אולי) לא ידעתם על נדידת ציפורים

מדוע ציפורים נודדות ברחבי העולם, איך הן מתכוננו...

אוקטובר 2018
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים