נא לשמור על החושך

הסתיו כבר בפתח, שעות הלילה מתקצרות, וזוהי הזדמנות מצוינת להרים ראש ולהביט אל השמים. אז בואו לגלות מהו "זיהום אור" ולהבין כיצד "נעלמו" הכוכבים 

איל שפירא
|
אוקטובר 2017
|
שלח כתבה
שביל החלב נצפה במלוא הדרו מעל מכתש רמון
צילום: גל ביסמוט

רוצים לערוך ניסוי מעניין? צאו בשעות החשכה מביתכם אל הרחוב וצפו בשמים. כמה כוכבים מנצנצים מעליכם? מעט. מעט מדי. אבל זה לא בגלל שאין כוכבים בשמים, אלא בגלל שרובנו מתגוררים בערים שמוארות גם בלילה באמצעות פנסי רחוב, אורות של מכוניות, בניינים מוארים, שלטי פרסומת ענקיים... ואולם, אם תיסעו בלילה אל לב המדבר ותביטו מעלה, הפה שלכם ייפער בתדהמה למראה "שטיח" הכוכבים העצום והאינסופי (רק זכרו לסגור אותו, כדי שלא תבלעו במקרה כוכב). כיום יש לנו עודף של אור בשמי הלילה. האור הזה מאיר את השמים, והחוקרים מכנים תופעה זו בשם "זיהום אור".

צבי ים אבודים, ציפורי שיר תועות

מאז ומעולם, התבססו כל בעלי החיים והצמחים על פני כדור הארץ על מחזוריות היום והלילה – על האור של היום, ועל החושך של הלילה. כך, כל בעלי החיים פעלו בשעות המתאימות להם ביותר לרבייה, לתזונה ולמנוחה. העובדה שהלילה מואר הרבה יותר מבעבר פוגעת במספר עצום של מיני בעלי חיים, בהם חרקים, מכרסמים, דו-חיים, יונקים ועוד. ברגע שהחלו בני האדם להאיר את הלילה, החלו לקרות דברים קצת מוזרים, שרובם פגעו במחזוריות הזאת. קחו למשל את צבי הים: בשעות הלילה, כאשר בוקעים הצבונים הקטנים מהביצים שבחוף, הם מנווטים את דרכם בחול היישר אל הים. כיצד הם יודעים לאן לפנות? הם פשוט צועדים בעקבות אור הירח, שמנצנץ על פני הגלים. ואולם, כאשר ליד החוף יש תאורת לילה או בניינים מוארים, הצבונים הקטנים מתבלבלים, מאבדים את דרכם ולא נעים לכיוון הים אלא לכיוון אחר.

צבון בדרכו לים
צילום: דותן רותם

אתם בוודאי יודעים שציפורים רבות נודדות. כדי לנווט בשעות הלילה, הן משתמשות באור הכוכבים שיוצר עבורן מעין "מפה". משום כך תאורה מלאכותית מפריעה לניווט שלהן, והן עלולות לתעות בדרך ואף להתנגש בבניינים מוארים. ואנחנו לא מדברים על ציפור או שתיים שמתבלבלות, אלא על מאות מיליוני ציפורים מדי שנה!

איך מתמודדים עם זיהום אור?

אז מה עושים? שנכבה כולנו את כל האורות בבית כדי לסייע לטבע? אין צורך להגזים. ברשות הטבע והגנים פועלים זה כמה שנים להציע למשרדי הממשלה ולגורמים נוספים דרכים להפחית את זיהום האור הנגרם מתאורת לילה לאורך הכבישים ובמקומות מבונים. בעקבות כך, במקומות רבים מותקנת תאורת לילה "ידידותית" השולחת אור ממוקד כלפי מטה, ישירות למוקדי הפעילות של בני האדם, ולא מפיצה אור כלפי מעלה ולצדדים.

 

בשנים האחרונות קידמה רשות הטבע והגנים הכרזה בישראל של "שמורת אור כוכבים". מדובר בשטח טבעי שבו נשמרת חשכת הלילה ונמנע עד כמה שאפשר זיהום אור. איך עושים זאת? בוודאי שמעתם על מכתש רמון (ואולי גם ביקרתם שם), אחת משמורות הטבע היפות בנגב (ראו המלצה לטיול במדור זה). מטיילים רבים מגיעים לחניון הלילה בארות, המצוי בלב השמורה, לא רק כדי ללון במדבר בכיף, אלא גם כדי ליהנות ממראה הכוכבים. וכמו שבספרייה יש לשמור על השקט, כאן יש לשמור על החושך: התקינו פה תאורה שיוצרת אור ממוקד ולא מפוזר (כזה שיסייע לכם לראות לאן אתם הולכים אבל לא יאיר את השמים), הרכיבו מנורות חלשות ויצרו שבילי הליכה זוהרים, עם חומר מיוחד שקולט אור שמש במשך היום ופולט אותו בשעות הלילה. צריך לראות כדי להאמין!
 
למרבה השמחה, לפני כמה חודשים הוכר מכתש רמון כאחד מעשרות אתרי טבע מיוחדים בעולם שזכו לתואר "שמורת אור כוכבים", הראשון מסוגו בישראל. אתם מוזמנים ללון בחניון בארות בלילה וליהנות ממראה הכוכבים.
כתבות נוספות
חיות באשפוז

מה משותף לצב ששריונו נשבר, לשחף שהורעל, לקיפוד ...

מאי 2018
להציל את הטבע לפי הספר

חיות הבר המופלאות וצמחי הבר היפים תמיד מעוררים ...

פברואר 2017
ועידה עולמית לשמירה על חיות הבר בעולם

במדינות רבות מגִנים היטב על מינים רבים של בעלי ...

ינואר 2018
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים