לאורך טיילת החומות בקיסריה

קיסריה הייתה עיר נמל חשובה שהסתמכה על מסחר באמצעות הנמל, שהיה משוכלל בתקופתה. לשלל האתרים המרתקים שבגן לאומי קיסריה מצטרפת טיילת חדשה, שאורכה כ-300 מטר. הטיילת עוברת בחומה ובכמה מגדלים של החומות הצלבניות ומעניקה חוויה נוספת למבקרים בעיר המרתקת 

יעקב שקולניק
|
יולי 2017
|
שלח כתבה
מעבר סתרים מתחת למגדל בחומה העתיקה בקיסריה
צילום: תמי קרן-רותם

בקיסריה, כך מעיד ההיסטוריון יוסף בן מתתיהו, כבש הורדוס את איתני הטבע. הוא בנה שובר גלים בעומק הים ויצר נמל מלאכותי ענק, מהמשוכללים ביותר בעולם הרומי. הורדוס הפך את קיסריה לעיר מפוארת ותוססת מאין כמוה. היפודרום ותיאטרון, בית מרחץ וארמון הנושק למים – כל אלה נחשפו זה מכבר ואינם אלא טפח ממה שהעיר תמשיך לגלות בעתיד.

קיסריה שגשגה גם בתקופה הביזנטית ואף שימשה בירתה של הפרובינציה פלשתינה, אך נאלצה להיכנע לערבים בשנת 640 לספירה. קיסריה של התקופה האסלאמית הקדומה הסתגרה בתחומי חומה שסגרה על שטח קטן בהרבה מהעיר הרומית. 

החומה הצלבנית בגן לאומי קיסריה וטיילת מצידה המזרחי
צילום: יעקב שקולניק

המלך בלדווין הראשון כבש את העיר בשנת 1101 והכניס אותה לתקופה הצלבנית. לאחר שצלאח א-דין המוסלמי פגע קשות בעיר, ביצר אותה מחדש המלך לואי התשיעי, ששהה בארץ ישראל בשנים 1250­-1254. לואי התשיעי ניצל את החומות המוסלמיות והצלבניות שקדמו לו, הוסיף את החלקלקה הגדולה (חלקלקה – מישור משופע שיורד מהחומה לחפיר ומקשה על האויב את הגישה לחומה) והותיר אחריו את החומות המרשימות המקבלות את פני הבאים לקיסריה בימינו.

טיילת החומות החדשה

חפירות ארכיאולוגיות ועבודות שימור מתנהלות בגן לאומי קיסריה ללא הפסקה. בימים אלה נחנכת טיילת חדשה, פרי שיתוף פעולה של החברה לפיתוח קיסריה, מִנהל השימור ברשות העתיקות ורשות הטבע והגנים.

החומה הצלבנית מקיפה את קיסריה משלושה עברים ורק הצד המערבי של העיר, שפניו לים, נותר פתוח. בחומה הצלבנית יש 15 מגדלים ושלושה שערים. הטיילת עוברת בקטעים נכבדים מהחומה הדרומית ומהחומה המזרחית ומעניקה אפשרות ביקור בארבעה מגדלים. הטיילת מובילה את המטיילים בסמוך לחומה ובמקומות מסוימים בראשה. התאורה המוצבת בטיילת מאפשרת טיול מהנה במקום גם בשעות החשכה, כאשר האתר פתוח למבקרים בפעילויות בערב.

נקודת המוצא לטיילת היא השער הדרומי של החומות הצלבניות, שנמצא ליד ההיפודרום הרומי. נקודת הסיום של הטיילת, שאורכה כ-300 מטר, היא השער המזרחי. בעתיד תימשך הטיילת עוד צפונה, תעבור לצד המשך החומה המזרחית ואחר לצד בית הכנסת הקדום ותגיע עד לחוף האקוודוקט.

השער הצלבני בגן לאומי קיסריה
צילום: תמי קרן-רותם
מסלול הטיילת

מסלול הטיול לאורך הטיילת מתחיל ליד השער הדרומי של החומות הצלבניות וממנו ממשיכים אל המגדל הראשון בטיילת (מגדל 13). המגדל מעניק תצפית דרומה, לעבר ההיפודרום, בית המרחץ, ארמון השונית והלאה משם, אל הכרמל ותחנת הכוח אורות רבין בחדרה. מכאן גם אפשר להציץ צפונה לכיוון במת המקדש והקתדרלה הביזנטית שבראשה. כבש משופע מאפשר לאנשים עם מוגבלויות לבקר במגדל וליהנות משלטי התצפית שבו ומצל פרגולה.

התחנה הבאה היא מגדל הפינה הדרומי-מזרחי (מגדל 12). כאן, כמו בשאר המגדלים, שוחזרו נדבכים חסרים וחרכי הירי. אחרי שנהנים מהנוף, כדאי גם להציץ בפוטרנה (מעבר סתר) שמתחת למגדל. הפוטרנה שכאן היא גרם מדרגות היורד בתלילות לקרקעית החפיר. בתקופה הצלבנית ניצלו המגינים מעברי סתרים מסוג זה כדי לגשת במהירות לקרקעית החפיר ולערוך פשיטות פתע על האויב. כיום המעבר סגור בשער, אך משתמשים בו בסיורי עששיות שנערכים במקום.

מגדל הפינה הדרום מזרחי בטיילת החומות בקיסריה העתיקה
צילום: יעקב שקולניק

 קצת לפני מגדל 11, בצמוד אליו, נראה פתח בחומה ומעליו קשת האבן ששוחזרה. ייתכן שפתח זה נעשה בתקופה האסלאמית הקדומה, או אולי מעט מאוחר יותר. הפתח נסתם בחלקלקה שבנה לואי התשיעי על החומה שלו. על מזוזות הפתח חרותים איורים, משלב קדום יותר של החומה.

עתה הטיילת מגיעה לשרידי השוק הצלבני. כמקובל באותם ימים, היה הרחוב בנוי בתים בני שתי קומות. הקומה העליונה שימשה למגורים, אך הבתים לא שרדו. נותרו רק שלוש קשתות האבן שתמכו בקומה השנייה. קשתות אלה שוחזרו כבר בשנות ה-60 של המאה ה-20. קומת הקרקע שימשה למסחר ובחפירות נחשפו שרידי החנויות והרצפה שנבנתה מפיסות שיש ואבנים. במפלס קדום יותר נחשף חלק גדול משירותים ציבוריים שפעלו בתקופה הרומית, דומים מאוד לאלה שנמצאים בגן לאומי בית שאן.

הטיילת מסתיימת בשער המזרחי, שנבנה גם הוא בימיו של לואי התשיעי, כפי שמרמזים הקמרונות הצולבים המאפיינים את המעבר שהתחולל בימיו מהסגנון הרומנסקי לגותי. השער שוחזר עוד בשנות ה-60 מאבניו המקוריות. השער בנוי בצורת האות ר’ – מבנה המקנה יתרונות ובהם חסימת שדה הראייה של האויב ועצירה של דהירת סוסים. לפני השער היה גשר עץ, שמחציתו בנויה ומחציתו ניתנת להרמה. במקרה של איום ביטחוני אפשר היה לשרוף את הגשר ולמנוע את מעבר האויב בו.

בעתיד יזכה גם השער המזרחי לפיתוח ואפשר יהיה לעלות לקומה העליונה ולגג, לתצפית מרהיבה על קיסריה העתיקה וסביבותיה. יש למה לחכות.

הנימפאון הרומי

לפני כשנתיים נחשף בקיסריה הנימפאון הרומי – מזרקת מים ציבורית ששימשה לנוי, לשתייה ולהתכנסויות. הנימפאון בקיסריה ניצב בפינתה הצפונית-מערבית של במת המקדש, שניצבה מול הנמל ושעליה בנה הורדוס מקדש גדול לכבודו של הקיסר אוגוסטוס. 

הנימפאון הרומי – מזרקת מים ציבורית בימי קיסריה העתיקה
צילום: אביבית אראל

הנימפאון בנוי קיר גדול ולמרגלותיו בריכה שבה נקוו מי המזרקה. בחזית הקיר שולבו פסלי שיש. אחד מהם, פסל היגאה – אלת הניקיון והבריאות – התגלה בחפירות שנערכו בבריכה. הפסל המקורי מוצג במוזיאון לעתיקות קיסריה שבשדות ים ובנימפאון מוצג העתק של הפסל.

חזית הנימפאון עוטרה בפרסקאות המתארים גן ירק מבעד לסורג. בפינה התחתונה של החזית נמצאה שכבת פרסקו קדומה יותר, מעוטרת צורות גיאומטריות. במהלך התקופה הביזנטית פסק השימוש בבריכה ורחוב מרוצף נסלל בחזיתו של הנימפאון. עתה, להנאת המבקרים, שוב זורמים המים בבריכה שלמרגלות הנימפאון.  

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים