הקרוואן זה האוהל החדש

קחו רכב פרטי, בית מלון ומסעדה וערבבו היטב. מה קיבלתם? קרוואן. באתרים רבים של רשות הטבע והגנים הוכשרו חניוני קרוואנים מאובזרים שיגרמו לכם להתחבר לטבע בנוחות

איל שפירא
|
מרץ 2017
|
שלח כתבה
שלווה במדבר
צילום: רשות הטבע והגנים

לוקח זמן להתרגל לרעיון של רוגע מוחלט, לכך שאין מטלות, שאין עוד מה לעשות. החשמל כבר מחובר, מיכל המים מלא, הארוחה מוכנה וערב יורד על חניון הקרוואנים שבשולי השמורה, עם השקט המיוחד הזה שאפשר למצוא רק בטבע. מישהו מקרוואן סמוך מדליק מדורה קטנה ומזמין אותנו להצטרף. אנחנו נענים. זרים מוחלטים הופכים לחבורה מגובשת ולחלק מקהילת "קרוואניסטים". כולם חולקים בכול – בעצות, ברעיונות לטיולים, בפתרונות טכניים, בענבים קרים. הילדים מוצאים חברים חדשים ונעלמים לרגע מן העין לטובת חקר הטריטוריה החדשה שלהם, כי זה מה שטבע עושה לילדים. 

סצנת הקרוואנים כבר כאן

נכון, אין אצלנו אוטוסטרדות באורך אלפי קילומטרים, אבל מתברר שדווקא בזכות הקומפקטיות של ישראל, קל מאוד לטייל בה בקרוואן; קל, ואפילו מתבקש, כי היום לנים לצד פלגי מים בצפון, מחר בלב המדבר, ומחרתיים – מי יודע? הכול כה קרוב, ועם זאת כה מגוון ומודולרי.

הקרוואן, כלי מנצח שבשנים האחרונות הולך ותופס לו מקום של כבוד בכבישים ובאתרים בארץ, משלב בחוכמה ובנוחות את כל היתרונות של טיול משפחתי חווייתי, כזה שאף אחד מבני המשפחה לא ישכח.

אכן, נדרשת היערכות לא מבוטלת, אבל ברגע שמגיעים אל היעד ומתחברים לחשמל, למים ולאווירה – אין שום דבר שיפגע בשלווה שלכם. פתאום, נראה כאילו הקרוואן הוא האוהל החדש. מאורגן יותר ומאובזר יותר.

רשות הטבע והגנים הכשירה מתחמים ייעודיים לקרוואנים בחניונים רבים בגנים לאומיים ובשמורות טבע, וברובם המכריע תמצאו נקודות חשמל ומים. היתרון של טיול קרוואנים אף מתעצם לאור השילוב של לינת לילה מושקעת עם כניסה (ללא תוספת תשלום) לגן הלאומי ולשמורת הטבע, ובזכות הגישה הבלתי אמצעית למסלולי טיול נחשקים – מטיולי מים בשמורת הטבע יהודיה ועד טיולי מדבר משפחתיים בלב מכתש רמון.  

חניון קרוואנים בטבע
צילום: רשות הטבע והגנים
מהשכרה ועד נהיגה: המדריך המקוצר

השכרה: כמובן, אין צורך לרכוש קרוואן משלכם. כיום יש מספר לא מבוטל של חברות השכרה, המציעות מבחר קרוואנים מכל סוג וגודל. טווח המחירים נע בין 600 ל-1,300 שקל ללילה, לא כולל כניסה לאתרים. מבחינה פיננסית, זוהי אלטרנטיבה מצוינת לצימר או לבית מלון, ומבחינת הגמישות והחוויה – זוהי הזדמנות שלא תסולא בפז.

בחירת סוג הקראוון: יש להבחין בין קרוואן נגרר המתחבר אל רכב פרטי ובין אוטוקרוואן (או מוטורהום), כלומר יחידה אחת משולבת. בישראל, הקרוואן הנגרר פופולרי יותר ועל פי רוב, מספיק רישיון הנהיגה הרגיל (רישיון ב’). עם זאת, נדרש וו גרירה, שאותו אפשר להתקין ברכבים בחלק מחברות ההשכרה בתשלום לא גבוה. יש גם אפשרות לשכור מראש רכב עם וו גרירה, שאליו מחברים את הקרוואן. פתרון זה יקר יותר, אך חוסך התעסקויות ביורוקרטיות מיותרות (שינוי ברישיון הרכב). כך או אחרת, רוב חברות השכרות הקרוואנים יעשו הכול כדי לפשט עבורכם את התהליך. 

הפעלה: ביום ההשכרה תקבלו מחברת ההשכרה תדריך על המערכות השונות ותפעולן, אך עוד לפני כן - רצוי לבחור בקרוואן עם מיטה אחת יותר ממספר בני המשפחה. הרי גם במשפחות הכי מלוכדות, כל אחד זקוק למרחב האישי שלו, ויותר מקום משמעו פחות חיכוך. 

אבזור: בתוך הקרוואן עצמו תמצאו כמובן מיטות, מטבח עם מקרר, כיור וכיריים, שירותים כימיים, מקלחת, שולחן אוכל קטן (שיכול לעתים להיהפך למיטה), ארונות אחסון, מזגן ועוד. כל סנטימטר מחושב בקפידה. מומלץ להצטייד היטב, ממזון וכלי מטבח ועד כיסאות מתקפלים. נתקפתם רעב באמצע הלילה? פשוט מדליקים את הכיריים, מכינים חביתה ואתם מסודרים. זוהי גם הזדמנות מצוינת להעניק לכל ילד תחומי אחריות: זה מדיח כלים, האחר מרוקן את מיכל השירותים והשלישי מתכנן את מסלול הטיול של מחר. 

חניה: ברגע שמגיעים לחניון הקרוואנים (אחרי שהזמנתם מקום מראש, כמובן), תגלו כי מדובר בקהילה מגובשת למדי, מה שאומר שכל שאלה טכנית שאולי תתעורר תזכה למענה מצד ה"שכנים" שלכם. 

נהיגה: ובכן, לוקח זמן להתרגל למשקל ולגודל של הקראוון, ועוד לא דיברנו על נסיעה ברוורס, הדורשת מכוון. ואולם, בתוך יום-יומיים הכול ייראה פשוט וטבעי. החוכמה היא לחשוב קדימה: לקחת סיבובים רחבים ולשמור על מהירות סבירה ועל מרחק בלימה גדול. זכרו כי בזמן נסיעה, אין לשהות בקרוואן הנגרר. 

שלווה בטבע
צילום: רשות הטבע והגנים
בחרו את היעד שלכם

כעת נותר לכם רק לבחור את היעד שלכם. להזמנת חניון לילה

זר כתבות
לטייל בצפון
בשביל הטבע
שבילים
גליון 87
סתיו 2019
הרשמה לניוזלטר
ע"י OUTLOOK
ע"י GMAIL
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים