טיול מרענן למעיינות נחל רפאים בגן לאומי הרי יהודה

טרסות עתיקות, עצי בוסתן, שרידים ארכיאולוגיים ובריכות קסומות שזכו לאחרונה לשיקום יסודי מחכים לכם בגן לאומי נחל רפאים שבירושלים. טיול לעין לבן ועין חניה, מהמעיינות היפים והמרתקים שבמעיינות ירושלים

יעקב שקולניק
|
יולי 2017
|
שלח כתבה
הברכה הרדודה בעין לבן בנחל רפאים
צילום: יעקב שקולניק

המדרונות שמשני צדי ערוץ נחל רפאים, רק כמה צעדים מגן החיות התנ"כי בירושלים, עמוסים בכל הסממנים שאפיינו את האזור בעבר: טרסות ישנות, עצי בוסתן וכמה מעיינות קטנים, הנובעים כל השנה. שניים מהם – עין לבן ועין חניה – הם מהיפים והמעניינים שבמעיינות הרי ירושלים.

מי שלא היה כאן בזמן האחרון מוזמן לבקר. סביבת שני המעיינות זכתה לשיקום יסודי על ידי רשות הטבע והגנים, בשיתוף עם הרשות לפיתוח ירושלים.

לשני המעיינות אפשר להגיע ברכב פרטי, ומי שמבקש לחלץ עצמות בצעידה קצרה יוכל לצעוד כקילומטר בשביל המחבר ביניהם (סימון שבילים אדום). השביל יוצא מעין לבן, עובר אחרי כ-200 מטר מתחת למסילת הברזל, חוצה את נחל רפאים ועולה לעין חניה ליד תחנת אוטובוס המוקמת שם בימים אלה. החזרה באותה דרך. אפשר להקפיץ רכב לעין חניה, אך עדיף להשאיר את הרכב בעין לבן.

הברכה העמוקה בעין לבן בנחל רפאים
צילום: יעקב שקולניק
עין לבן

גישה ברכב פרטי: מהחניון שליד האקווריום החדש שבגן החיות התנ"כי נוסעים או צועדים כ-700 מטר, עד שמגיעים לחניה של האתר. יש חניה לנכים.

תיאור המעיין: במושגים של מעיינות הרי ירושלים, שתי הבריכות של עין לבן הן בריכות אולימפיות. איפה עוד תמצאו בריכת מעיין שאורכה כשמונה מטרים, מתוחזקת היטב ומחזיקה מים בעומק של כ-1.20 מטרים? הבריכה השנייה יפה לא פחות, אך היא רדודה יותר. סביבת המעיין אינה נופלת ביופייה מהבריכות. מסביב נשמרה היטב מערכת מרשימה של מדרגות חקלאיות המחזיקה עצי בוסתן ובהם אגוז מלך, זית, שקד ותאנה.

בימים אלה מסתיימת עבודת שיקום של סביבת המעיין. טרסות עתיקות נבנות וניטעות מחדש, ועודפי המים מהבריכות זורמים במערכת חדשה של תעלות ואמות מים אגב יצירת שלוליות רדודות וקטנות, המחזיקות מים כל השנה. צמחי מים ובעלי חיים גילו זה מכבר את האפשרויות הגלומות בשלוליות. באפריל 2017 כבר נראו כאן ראשנים של קרפדות וצפרדעים. הקרפדות בישראל מתרבות בדרך כלל בחודשים ינואר-מרס, אך "באופן יוצא מן הכלל", מספר הפקח האזורי אריאל קדם, "בעין לבן נמשכת עונתה הרבייה של הקרפדות עד ספטמבר". גם צמחים חובבי מקומות לחים עשו את דרכם לכאן ובהם ברוניקת המים וכרפס הביצות. 

עין חניה

גישה ברכב פרטי: ממעגל התנועה שבדרך אהרון שולוב, ליד גן החיות התנ"כי, ממשיכים בכביש המוביל להר גילה. חולפים על פני עין יעל וממשיכים משם עוד כשני קילומטרים וחצי לרחבת החניה של עין חניה.

תיאור המעיין: עין חניה הוא לא רק מעיין, אלא גם אתר עתיקות. בייחוד מושך את העין קיר אבן מעוגל, בנוי שישה נדבכים, ובמרכזו גומחה. קיר האבן היה חלק מנימפיאון – מזרקה ציבורית שמימיה נאגרו בבריכת המים שלמרגלותיה, והגומחה שימשה מקום להצבת פסל. חפירות שנערכו לאחרונה במעיין חשפו בריכה שנייה וקמרון אבן נאה.

גם בעין חניה שוקמו לאחרונה טרסות ישנות וכן שניים מבתי האבן הישנים של הכפר ולאג’ה, שהמעיין נמצא בשטחיו. בית אבן נוסף מחכה ליזם שירצה להקים במקום בית קפה או מסעדה.

למעיין מסוג זה באזור ירושלים חייבת להיות מסורת פרטית משלו, ובעניין הזה עין חניה עומד בכל הציפיות. על פי מסורת נוצרית, במעיין הזה הטביל השליח פיליפוס את הממונה על גנזיה של קַנְדָּק, מלכת כוש (מעשי השליחים ח, 24­-40). הכנסייה האתיופית רואה בעין חניה מקום קדוש. על קדמוניותו של עין חניה כאתר קדוש מרמזים שרידי הכנסייה הביזנטית שנחפרו בשנת 1932 ועתה הם מכוסים עפר.

עין חניה נמצא למרגלות הכפר ולאג’ה והוא משמש נקודת מפגש מעניינת בין תושבי הכפר, תושבי הרשות הפלסטינית מהסביבה ומטיילים ישראלים.

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים