מסלולים בחופים הסלעיים

טבלאות גידוד הן "שולחנות סלע" המעטרים את המקומות שבהם פוגשים הגלים את חופי הים שלנו. בעשורים האחרונים מתערער שיווי המשקל האקולוגי העדין שבזכותו נוצרות הטבלאות האלה ונעשים מאמצים לשמרן. קבלו הצעות למסלולי טיול לאורך החופים שבהם אפשר לצפות בטבלאות הגידוד

יעקב שקולניק
|
מאי 2017
|
שלח כתבה
טבלת גידוד בשמורת טבע חוף דור הבונים
צילום: דותן רותם

הליכה בחופי הים בישראל, על החול הרך והזהוב, היא הנאה צרופה. מי שאוהב להלך על החוף מבחין שחלק מהחופים מכוסים גם במשטחי סלע באזור הגאות והשפל. מה יפה יותר ממראה הגלים המתנפצים על המשטחים, מסרקים את שיערן הירוק של האצות הצומחות עליהם ומותירים אחריהם בועות של קצף לבן כשהם נסוגים לאטם בחזרה אל הים הכחול?

משטחי הסלע הקשים האלה, המכונים "טבלאות גידוד", מכסים סלעי כורכר שבסיסיהם נמצאים בתוך הים. הם נמצאים בכעשרה אחוזים מהחוף בישראל. טבלאות הגידוד נבנו בתהליך רב שנים על ידי שני מיני חלזונות קבועי מקום. האחד – צינוריר בונה, החי בצפיפות רבה, בעיקר בשולי הטבלה הפונים לים, והשני – צינוריר תולעני, החי בעיקר על פני הטבלה ובצפיפות נמוכה יותר. חלזונות אלה מפרישים סביבם חומר המלכד את החול ובונים מעטה גירני העשוי מקונכיותיהם, שנדבקות יחד בעזרת אצות גירניות. החלק העליון של טבלאות הגידוד הקשות נשחק כל הזמן על ידי גלי ים (גידוד), אך בה בשעה הטבלה נבנית מחדש על ידי החלזונות הצינוריריים. טבלאות הגידוד הן בית לעולם עשיר וייחודי של מינים ימיים. בין נקיקי השוניות נחבאים שושנת הים האדומה, מיני תמנונים, חלזונות, צדפות וסרטנים, ומגוון בעלי חיים הנמנים עם התולעים, האצטלניים והספוגיים, שלכל אחד מהם תפקיד משלו במארג החיים המורכב של השונית. עם דיירי השונית נמנים גם דגים ובהם מיני הדג הטורף דקר (לוקוס) ומיני דגים אחרים. 

שושנת ים אדומה החיה בטבלאת גידוד
צילום: דותן רותם
עולם הולך ונעלם

ברבים מהחופים הסלעיים לא מוצאים בשנים האחרונות פרטים חיים של צינוריר הבונה. בהיעדרם, יישחקו טבלאות הגידוד על ידי הגלים וייעלמו בקצף הים על עולם החי הייחודי להן. בשלב זה לא ידוע אם הפגיעה באוכלוסיות הצינוריר הבונה קשורה בשינוי טמפרטורת המים או בזיהומם, ואולי הסיבות הן אחרות. כדי להגן על בתי הגידול האלו, רשות הטבע והגנים פועלת להכרזת שמורות טבע בחופים הסלעיים שבהם קיימות אוכלוסיות חיות של הצינוריר.

על טבלאות הגידוד ועולם הטבע המורכב שבהן מאיימות סכנות רבות, בהן הרס בתי גידול עקב פיתוח מואץ, שינויי אקלים וחדירה של מינים פולשים – שלושה תחומים שבהם אין למטייל מן השורה שליטה. לעומת זאת, אנו, המטיילים בחופים, יכולים לסייע בשמירה על טבלאות הגידוד אם נימנע מדיג בלתי חוקי ומדריכה על הטבלאות ושבירה של המשטחים.

 
בלוטי ים על טבלאות גידוד
צילום: תמי קרן-רותם
מסלולי טיול מומלצים לתצפית בטבלאות הגידוד

שימו לב: אסור לדרוך על טבלאות הגידוד 

 

מגן לאומי אכזיב לראש הנקרה

חמשת הקילומטרים של החוף הצפוני ביותר שלנו מזמינים אתכם ליהנות ממראה של מפרצים כחולים מול רכס הסולם הנוחת היישר אל הים. בין טבלאות הגידוד תוכלו לראות גם את "פסל ים", אנדרטה לציון ההעפלה לארץ ישראל. נקודת המוצא האידיאלית לסיור הוא גן לאומי אכזיב, שבו אפשר לרחוץ בחוף רחצה מוסדר, ליהנות משרידי עבר ולנטות אוהל בחניון לילה מוסדר. 

נקודות כניסה לחוף: גן לאומי חוף אכזיב, אנדרטת יד לי"ד, חוף בצת ונקודות נוספות לאורך כביש 4.

 
טבלת גידוד בגן לאומי ראש הנקרה
צילום: חגי נתיב
שמורת טבע וגן לאומי שקמונה

הכרמל נושק לים ומותיר רצועת חוף צרה וארוכה בכניסה הדרומית לחיפה, המנוצלת ברובה למגורים ולתשתיות. רק קמצוץ ממנה – גן לאומי שקמונה – נותר לטבע. הגן הלאומי משתרע בין הטיילת הדרומית של חיפה וצפונה למכון לחקר ימים ואגמים. לאורכו של הגן הלאומי טיילת יפהפייה הסמוכה לטבלת הגידוד. צעידה על הטיילת בעת שפל חושפת את טבלאות הגידוד במלוא יופיין.

איך מגיעים? מכביש 4, באזור מבואותיה הדרומיים של חיפה פונים מערבה ליד תחנת הדלק.

 
טבלאות גידוד נצפות מהטיילת בחוף שקמונה
צילום: תמי קרן-רותם
שמורת טבע דור-הבונים

במסלול קצר, שאורכו כשני קילומטרים לכל כיוון, תוכלו לבקר גם במפרץ הצדפים, בנקיק הסלע המיוחד שזכה לכינוי "המערה הכחולה", בספינה טרופה ובתצפית על מבצר עתלית והכרמל. במפרץ הצפוני הקסום אפשר לנטות אוהל ללינת לילה. 

איך מגיעים? מכביש החוף הישן (כביש 4) פונים מערבה לעבר מושב הבונים ולדרך המובילה לשמורה.

 
מגוון אצות בבריכות הסלע בשמורת טבע דור הבונים
צילום: דותן רותם
גן לאומי חוף פלמחים

נוסף על רחצה בחוף המוכרז וטיול בצד טבלאות הגידוד, אפשר לעלות לראש הצוק התלול של יבנה ים, לצפות בנוף המרהיב ולבדוק את שרידי בית המרחץ מהתקופה האסלאמית הקדומה. מסלול טיול נוסף עובר בראש הסוללה הקדומה.

איך מגיעים? מכביש תל אביב-אשדוד (כביש 4) פונים במחלף גן רווה לכביש 4311 המוביל לפלמחים. רחבת החניה של הגן הלאומי נמצאת בקצה הכביש, אחרי הכניסה לקיבוץ פלמחים.

 
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים