בשמורת טבע עין אפק רואים ירוק, רואים כחול

בריכות מים תכלכלות, צמחייה עבותה ולהקת קורמורנים שמתגודדת על דקל רחב הן תמצית סיפור ההצלחה של פעילות שמירת הטבע שנעשתה בשמורת טבע עין אפק. ביקור בתקופה זו בשמורה הקטנה והיפהפייה, ההולכת ומשתקמת, חושף את כל היופי הזה.

אורלי גנוסר
|
פברואר 2017
|
שלח כתבה
שמורת טבע עין אפק
צילום: דורון ניסים

הנוף הפסטורלי הנשקף מגג טחנת הקמח הצלבנית שבשמורת עין אפק מחמם את הלב. השמורה משמרת מגוון בתי גידול שהמרכיב העיקרי בהם הוא מים, וכן שרידי ביצות שעד לפני כמאה שנה השתרעו ברחבי עמק עכו. בזכות שפיעת המעיינות ומפלסם הגבוה של מי התהום, היה בעבר האזור רווי מים, אך הביצות יובשו מזמן, מים נשאבו לצורכי האדם והחקלאות ומפלס מי התהום ירד באופן משמעותי. התוצאה הייתה פגיעה בנחל, בבריכות השמורה ובעיקר בחי ובצומח, שאיימו להיעלם מהעולם. 

היום, בזכות פעילות אינטנסיבית של עובדי השמורה ואנשי רשות הטבע והגנים, השמורה הולכת ומשתקמת. בריכות המים התכלכלות, הצמחייה העבותה שבגדותיהן ולהקת הקורמורנים שמתגודדת על דקל רחב הן תמצית סיפור ההצלחה של פעולות השיקום והשמירה בשמורה הקטנה והיפהפייה. בזכות פעולות אלה ניצלו בה מינים בסכנת הכחדה, וכיום חלקם אף משגשגים בשמורה ומועתקים לשמורות נוספות. 

מסלול הטיול בשמורה, ששטחה 660 דונם, הוא מעגלי ועובר בשבילים מוסדרים, בין צמחייה שופעת ועל גשרים מעל המים.

מטיילים על גשר העץ בשמורה
צילום: הלל גלזמן
גן מקלט לצמחים בסכנת הכחדה

ג’יזל חזן, מנהלת השמורה, חוותה בעבר רגע מכונן שבו הבינה שאפשר לעשות כאן את הבלתי אפשרי ולשמר מינים בסכנת הכחדה מיידית. כשהיא מספרת את סיפורו של צמח המים נימפיאה תכולה, אוחזת בה התרגשות. "הפרח הזה היה סמל השמורה", היא אומרת, "וכשראינו שהפרט האחרון לא שורד הוצאנו את הפקעת שלו לעציץ, ניקינו וחיטאנו אותה ותוך שבוע הצמח התאושש ובהמשך התחיל אף להתרבות. מאז אספנו זרעים, למדנו להרבות אותו והקמנו בעקבותיו גן מקלט ל-44 מיני צמחים בסכנת הכחדה". 

נימפיאה תכולה בשמורת הטבע עין אפק
צילום: אלון מאיר

גן המקלט ניצב ממש בסמוך לשביל הכניסה החדש והמונגש. נשתלו בו מינים נדירים של צמחים מבתי גידול שונים לאורך נחל הנעמן, כגון צמחי מים, צמחי חול, צמחי כורכר וצמחי מלחה. כמו כן, הועתקו אליו צמחים משטחים סמוכים רגע לפני שעלו עליהם דחפורים. מלבד הנימפיאה שומרו גם סם הכלב המזרחי, לפופית החצים, אסתר הביצות, ורד צידוני, ארכובית צמירה ועוד, שזכו בגלגל הצלה ונבנו למענם בתי גידול מותאמים. 

צמחי סמר חד הועתקו אל השמורה משטחי השכונה החדשה, אשר הולכת ונבנית ממש בסמוך לגבול השמורה. גם עץ השמן המכסיף, מין נדיר ומאוים, נשתל בשמורה ופעולות הרבייה וההצלה שלו נעשו בשיתוף תלמידים מהסביבה. 

ברבות השנים הפכה השמורה למעין יצרנית צמחים, הן לעצמה והן לאזור כולו. הזרעים שנאספו נשתלו בגן או שימשו ליצירת גרעיני רבייה שמופצים לבתי גידול נוספים, באופן שמגדיל את פוטנציאל הריבוי וההתפשטות בטבע ומקטין את האיום הקיומי על כל מין. הידע הרב שהצטבר במקום מסייע גם בשמירה על המגוון הביולוגי העשיר, והיום פועל ממשק לניהול ולשיקום של הצומח והבריכות, שבמסגרתו מתקיימות פעולות דילול או שתילה של זנים מסוימים בהתאם לצורך. 

שנית גדולה
צילום: איתי שמשון
המים - סוד החיים בשמורה

לצד גן המקלט עומדת טחנת קמח צלבנית מבנה אבן עתיק ויפה המשמש להצגת תערוכות מתחלפות ולהקרנת מיצג אורקולי. מגג הטחנה יש תצפית נהדרת אל השמורה כולה (כדאי לטפס). 

מטחנת הקמח חוצה השביל את נחל הנעמן, מגיע לסכר עתיק שהוקם עם הטחנה כדי להטות את המים וממנו נמשך בתוך הצמחייה אל תצפית בבריכת אחילוטוס החדשה. הבריכה מתמלאת בשנים גשומות וכשהמעיינות שופעים, והיא משמשת כמאגר מים לשעת חירום. בעתות מצוקה ומשבר קיצוני אפשר להעביר אליה בעלי חיים אקווטיים וצמחים כדי שלא ייפגעו. בריכה זו היא גם תוספת חשובה לשמורה ומרחיבה את בית הגידול הלח. 

לפני כמה חודשים שוקם עוד בית גידול – אחו הג’מוסים שבצפון השמורה. שטח זה מהווה פֶשֶׁט הצפה (מישור הצפה) בחודשי החורף ומימיו מפרנסים ציפורים נודדות, בעלי חיים נוספים וצמחים המבקשים את קרבת המים. 

בהמשך חוצה השביל בריכת מים גדולה על גבי גשר עץ ארוך ומקסים והטיול עליו הוא חוויה נהדרת. כשנפרדים מהגשר וצועדים חזרה פוגשים עוד שתי בריכות מרהיבות ביופיין, עם צמחייה עשירה ומים צלולים בגוונים מופלאים.

בחורף ובאביב לא צריך להרים את הראש כדי לראות את העופות שממלאים את המקום. הקורמורנים הגדולים אימצו את השמורה והקימו בה מושבת לינה, וכשהם עטים על עצי הדקל הם מנקדים אותם בשחור נוצותיהם. בתקופת הנדידה פוקדים את השמורה שלל עופות, בהם עופות מים המגיעים אליה בזכות המזון הרב וציפורי שיר שעבורן הסבך במקום הוא מקום המסתור המושלם.

גם הצב הרך זכה לטיפול אח"מים, כשהעבירו לשמורה ביצים, צבים וצבונים ממין זה כדי להגדיל את אוכלוסייתו, אגב מעקב אחר הקנים וביצוע סקרים.

 

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים