שבילי רגליים יחפות: הכי חיבור לטבע

זה מדליק ומקורי וחוויה נהדרת, אבל לשבילים החדשים "שבילי רגליים יחפות" ההולכים ומוקמים בעוד ועוד שמורות טבע ברחבי הארץ יש ערך מוסף משמעותי

איל שפירא
|
ספטמבר 2020
|
שלח כתבה
שביל רגליים יחפות
צילום: שרית פלצ’י מיארה

כמה ריגוש יש בהליכה? ובכלל, מתי בפעם האחרונה התענגתם על הליכה ברובד הכי עמוק, אותנטי וטבעי? מי שמתגעגע יוכל לעשות את זה ב"שבילי רגליים יחפות", המעניקים למתנסה בהם חוויה חושית וחיבור לטבע דרך מגע כפות הרגליים ודרך אמצעי חישה אחרים. השבילים מתפתלים לאורך כמה עשרות מטרים ויש בהם מקטעים עשויים ממגוון חומרים טבעיים – חול, חלוקי נחל, מים, בוץ, שבבי עץ, קורות עץ, ועוד – וכל מקטע מעניק להולך תחושת מגע שונה והתנסות המשלבת גוף ונפש בכל פסיעה.

בצעירותנו נהגנו לפסוע יחפים בחוץ מעת לעת, אך הרגל זה נעלם עם השנים בדרך כלל ובמרבית חיינו הבוגרים רגלינו תחובות בנעליים. אם חשבתם שללכת יחפים זה רק כיף, טוב לדעת שמחקרים מהשנים האחרונות גילו שכפות הרגליים רגישות להפליא ושלהליכה ברגליים יחפות יש תרומה נכבדה בכמה תחומים: בהפחתת מתח שרירים ופעילות דלקתית בגוף, בירידה ברמות הדחק, בשיפור איכות השינה ובאיזון רמות הסוכר בגוף. הליכה ברגליים יחפות משפרת גם את מערכות התנועה בגוף ואת שיווי המשקל ומפתחת יציבה נכונה.

 
שביל רגליים יחפות בשמורת טבע גמלא
צילום: שרית פלצ’י מיארה

את הרעיון להקמת השבילים יזמה רינת רוסו, מנהלת מועדון המנויים של הרשות הטבע והגנים, בעקבות טיולים בח"ל בהם נתקלה בשבילים שכאלו בהם יכולים המטיילים להוריד נעליים ולהרגיש במו רגליהם את הטבע המקומי. הקיץ הותקנו שבילי רגליים יחפות בשמורת טבע גמלא ברמת הגולן ובשמורת טבע עין אפק בגליל המערבי. "המטרה היא להוסיף לביקור באתר ערך מוסף, אטרקציה נוספת שתספק חוויה חושית", אומרת שרית פלצ’י-מיארה, הממונה על קהל וחוויית ביקור במחוז צפון של רשות הטבע והגנים. "עם זאת, מעבר לתחושות ההנאה של המתנסים בהם הקפדנו שהשבילים יבטאו גם את הסביבה הייחודית ואת ההיסטוריה של האתרים". למשל בגמלא המבקרים יחושו באופן בלתי אמצעי את מגע סלעי הטוף והבזלת, שמקורם בפעילות געשית קדומה במרחב זה לפני עידן ועידנים, ויוכלו ליהנות גם מחוויות חדשות: דגם גדול של קן נשרים שהוצב במקום מזמין ילדים לשבת בתוכו כדי להראות להם את עולם העופות הדורסים מנקודת ראות חדשה ומקורית, ומבוך ייחודי מספק מידע מרתק על תולדות העיר העתיקה גמלא.

גם בשמורת טבע עין אפק השביל החדש מבטא את מאפייני המקום. מלבד הליכה בלתי מתווכת על  חומרים טבעיים שונים הילדים גם מוזמנים לחלוף על פני מתזי מים. הנתז הקליל ילחלח אותם והם יבינו טוב יותר מהם בתי גידול לחים, ובתוך כך יזכו להכיר את עולמם של דיירי המקום, בהם תאואים, נימפיאות ושאר מינים חובבי ביצות.

בימים אלו הולך ומורכב שביל דומה גם בחי בר כרמל ובו יוצג לפני הילדים (וגם המבוגרים) אוסף נאה של קרני יונקים ממחלקת הפרסתנים. באזור אחר תוצב מוטת כנפיים מרשימה של נשר וילדים יוכלו לעמוד לידה, לפשוט ידיים לצדדים ולקבל מושג על ממדי הנשר בהשוואה לממדי גופם. וכמובן, אי אפשר ליצור פה שביל מסוג זה בלי להתמקד באחד מכוכבי השמורה: היחמור. שמו של היחמור נגזר מהמילה חמרה – קרקע המתאפיינת בצבע חום-אדמדם – ועל כן נזמין את הבאים לחלוץ נעליים ולחוש בכפות הרגליים את אדמת החמרה הרכה והנעימה למגע.

שביל רגליים יחפות בשמורת טבע עין אפק
צילום: תמי קרן-רותם

שביל הרגליים היחפות הראשון בארץ נחנך לפני שנים מספר בשמורת טבע נחל מערות שבכרמל. כמובן, הבחירה לא הייתה מקרית: השמורה מעניקה הצצה לאורח חייו של האדם הקדמון שהתגורר במערות בכרמל, ואין זה סוד שהאדם הקדמון התהלך יחף. בגלגולו הראשון השביל נמתח לאורך כ-24 מטרים ובמצעו היו 12 חומרים טבעיים שונים. לאחרונה שודרג השביל והוארך ל-40 מטרים. 

שביל רגליים יחפות בשמורת טבע נחל מערות צילום: איתן רוסו

השביל השני הוקם בשמורת טבע נחל שניר שבאצבע הגליל, במקום שבו הטבע עוטף את כל החושים. השמורה הפופולרית מציעה מסלולי טיול רטובים לצד הנחל וכן בריכות טבילה מלאכותיות, פינת הירגעות ותצפיות נוף. אך טבעי היה להוסיף למשוואה המנצחת שביל מסוג רגליים יחפות ובו משטחים כמו בוץ, אבנים, שבבי עץ, הליכה בתוך פלג מים, ועוד. בשמורת נחל שניר השביל הוא חלק ממושג רחב יותר הקרוי "פארק חושים". זהו מסלול לכל המשפחה שממזג חוויה חושית, חיבור לטבע והצצה מרגשת באורחות החיים של חיות הבר המתגוררות בשמורה.

אם כן, לאורך כמה מאות מטרים תגלו ארבעה מקטעים. כל מקטע מוקדש לבעל חיים אחד שקשור לשמורה ולכן זה המקום לזחול ב"מערת" דורבן, לקפוץ לביקור ב"ביתו" של שפן הסלע, ולחוות חוויות נוספות הפועלות על כל החושים. "הרעיון הוא שמעבר לכיף, התוכן של האתר יקבל במה ראויה באמצעות שבילי הרגליים היחפות", מסכמת פלצ’י-מיארה. לפי התוכנית יתווספו שבילי רגליים יחפות בעתיד גם בשמורת טבע נחל תנינים ובגנים הלאומיים מבצר יחיעם וחמת טבריה, ולא נותר אלא לדמיין כיצד יבואו לידי ביטוי מאפייני אתרים אלו בשבילי הרגליים היחפות שייבנו בהם.

לידיעתכם, הפעילויות בשבילי הרגליים היחפות כלולות בדמי הכניסה לאתר (חינם למנויים). כל שעליכם לעשות הוא לבוא, לבקר, לחוות, ובעיקר להתחבר אל הטבע בדיוק כמו שהקדמונים התחברו אליו –  דרך כפות הרגליים.

להרשמה לאתרים

 
שביל רגליים יחפות בשמורת טבע נחל מערות
צילום: רינת רוסו
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים