טיול בחי בר כרמל

במסלול הטיול בחי בר כרמל  תוכלו לפגוש מיני יונקים גדולים ונשרים – בעלי חיים שגדלו בגרעיני רבייה וצאצאיהם שוחררו לטבע. 

בשביל הארץ
|
ינואר 2017
|
שלח כתבה
עופר של אייל כרמל.
צילום: דותן רותם
איילי כרמל בחי בר כרמל
צילום: דותן רותם
לטיול יצאנו

נתחיל את הביקור במרכז המבקרים ונצפה בו בסרט על חי-בר כרמל ועל בעלי החיים שבו. נמשיך למרפסת התצפית ונרד בשביל להתבונן בבעלי החיים שבגרעיני הרבייה. משם נעלה חזרה לחניון.

 

לטבע נולדו

יונקים גדולים ועופות שחיו בארץ מאות אלפי שנים נעלמו מנופיה בשלהי המאה ה-19 בגלל ציד פרוע. חי בר כרמל מוקדש לגידול בעלי חיים בסכנת הכחדה או בעלי חיים שנכחדו מן האזור, ולהשבתם לטבע. גרעיני הרבייה במקום הם של מיני יונקים, בהם היחמור הפרסי ואייל הכרמל, וכן של נשרים ומיני עופות דורסים אחרים.

יחמור פרסי
יחמורים בחי בר כרמל
צילום: דורון ניסים

בחפירות ארכאולוגיות נחשפו שרידי עצמות וקרניים של יחמורים כבר מן התקופות הפרהיסטוריות, והם חיו בארץ ישראל עד לפני כמאתיים שנה. המין שחי בה נכחד לחלוטין, ובמקומו הובא מין קרוב – יחמור פרסי, שגם הוא נכחד כמעט לגמרי. פרטי היחמור הפרסי הובאו לארץ במבצע מיוחד במטוס אל על האחרון שעזב את איראן בזמן ההפיכה האסלאמית בשנת 1978. בימים ההם שרדו מבעל חיים זה רק פרטים מעטים בשמורת ציד של השאה הפרסי ובכמה גני חיות בעולם. 

 

מאז ועד היום המליטו הם וצאצאיהם מאות יחמורים. כשנוצר גרעין רבייה גדול דיו שוחררו יחמורים לטבע – משנת 1996 בנחל כזיב שבגליל העליון, ומשנת 2005 בנחל שורק שבהרי יהודה. בעת האחרונה שוחררו יחמורים גם בכרמל.
 

אייל הכרמל האחרון נכחד מארצנו בשנת 1912. זהו מין של אייל קטן למדיי. הוא חי בחורש לבדו ולא בעדרים, ולאיילים הזכרים קרניים קצרות וחדות. הפרטים שהם יסוד גרעין הרבייה בכרמל הובאו מהונגריה והגרעין צמח במהירות, לא מעט בזכות כושר ההתרבות הגבוה של בעל חיים זה. עד כה שוחררו איילי כרמל ברמת הנדיב בדרום הכרמל, ובשמורת הטבע הר חורשן ממזרח לזיכרון יעקב.

נשר מקראי
נשר ששוחרר מגרעין הרבייה בחי בר כרמל.
צילום: דיוויד רזק

 מספר הנשרים בארץ הולך ופוחת. הסיבות להתמעטות הנשרים רבות: ציד בלתי מבוקר, הרעלות בעקבות שימוש מרובה בחומרי הדברה בחקלאות, פיתוח תעשייתי מואץ, אימוני צבא, זיהום הסביבה, התחשמלות, ועוד. כדי לאושש את אוכלוסיית הנשרים והדורסים הוקם בחי-בר כרמל גרעין רבייה לנשרים ולעופות דורסים. העופות מוחזקים בכלובי רבייה. הביצה הראשונה נלקחת להדגרה כדי ליצור גירוי להטלת ביצה שנייה ובדרך זו נכפל פוטנציאל הרבייה. לאחר הדגירה המבוקרת והבקיעה מחזירים את הגוזל לחיק משפחתו. כשהוא מגיע לגיל פריחה מעבירים אותו לכלוב אקלום ושם הוא מתרגל תעופה ולומד את הנוף שאליו הוא עתיד לשוב בהגיעו לבגרות מינית. כל הנשרים המשוחררים לטבע מטובעים בטבעות תקניות כסופות ובדרך כלל גם בטבעות צבעוניות ובתגי כנף, כדי שיהיה אפשר לזהות אותם מרחוק  בנקל. בחי בר כרמל מגדלים גם מינים אחרים של דורסים בסכנת הכחדה, כגון עיטם לבן-זנב ועיט נצי.

אופי הטיול: מתאים לכל גיל

אורך המסלול: כקילומטר אחד 

משך הטיול: שעה עד שעתיים

איך מגיעים? נוסעים בכביש חיפה-עוספיה (כביש 672). הכניסה לחי בר כרמל היא כ-300 מ’ מדרום לכניסה לאוניברסיטת חיפה.

 

© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים