כמו באירופה: טיולים חורפיים בניחוח של חו"ל

 מי שאוהב להרגיש את הטבע כל השנה בוודאי יהנה מטיול חורפי, ועוד כזה הנותן תחושה של טיול באירופה. לפניכם המלצות לשלושה מסלולי טיול המעניקים תחושה של חו"ל

יעקב שקולניק
|
דצמבר 2019
|
שלח כתבה
שועל מצוי בחורף בגולן
צילום: איתמר יערי

החורף בישראל הוא זמן נהדר לטיולים בשל ימי הגשם המעטים והקור שאינו קיצוני ברוב הימים. כמה אזורים בישראל מזכירים במראה ובקור את אירופה בחורף ומעניקים משהו מהאווירה הקרירה של חו"ל – לצעוד על שמיכה זהובה ומרשרשת של עלי שלכת, לצפות בהר מושלג ולהדק את כובע הצמר על האוזניים. לפניכם שלושה מסלולים בצפון הארץ המעניקים תחושה של חורף באירופה. המסלולים מעגליים ומתאימים למשפחות.

נוף הנגלה בשביל הבוסתנים בגולן
צילום: יעקב שקולניק
יער אודם בגולן: הג’ובה הגדולה

יער הוא מקום של הפתעות ואפלוליתו המסתורית, בעיקר בחורף, הייתה מאז ומתמיד מקור השראה לסיפורים ולאגדות, מ"כיפה אדומה" ועד "רובין הוד". יערות מהסוג האגדי, המצמיחים עצי בר נשירים, נדירים בארצנו. שמורת יער אודם היא יער יוצא דופן בארצנו. בכל חורף היא זוכה לכמה ימים של שלג ומבין עצי האלון מציצה הרקפת היוונית הנדירה. ויש גם הפתעה בדמותה של תופעת טבע המכונה אצלנו "הג’ובה הגדולה".  

 
כדאי לדעת
אופי הטיול: מסלול רגלי מעגלי באורך כקילומטר. 
נגישות: השביל סלול ונגיש לעגלות נכים, אך יש צורך במלווה שיסייע לעתים בדחיפת העגלה. 
איך מגיעים? רחבת החניה של מסלול הטיול נמצאת כ-300 מטר מצפון לכניסה למושב אודם (כביש 978). 
 
מסלול הטיול
המסלול מתחיל ברחבת החניה, ובה שלט הסבר גדול על השביל ועל הג’ובה הגדולה (ג’ובת אל-כבירה). השביל עובר בין עצי אלון התולע ואלון מצוי ומוביל לנקודת תצפית על משפך גדול באדמה. רק שפתו העליונה, המכוסה יער צפוף, גלויה לעין הצופה. קוטר המשפך בראשו כ-150 מטר ועומקו כ-60 מטר (אין לרדת לתוך הג’ובה). בצפון הגולן התגלו 23 ג’ובות קטנות יותר, הפרושות בקו רציף שמזכיר את פרישת תלי הגעש בגולן. הג’ובות נוצרו מפעילות געשית ועל כן הן מכונות בעברית "גובי געש". איך נוצר בור כזה בסלעי הבזלת? ד"ר דורון מור, שעסק רבות בחקר הגיאולוגיה בגולן, משער שהג’ובות נוצרו בעקבות התפוצצויות עזות, שפלטו גזים חמים מעומק האדמה. בהתפוצצויות אלה נפלט גז בלבד ולא לבה או סלעי פרץ אחרים, ועל כן גוב הגעש שנוצר מהדף הפיצוץ נותר העדות היחידה.  לפי סברה אחרת, הג’ובות היו גופי מים, או שלוליות גדולות, שנלכדו מתחת לזרם לבה. בשל החום הרב שהפיצה הלבה התאדו המים לגז ונוצר חלל גדול מתחת למעטה הבזלת. מאוחר יותר נשבר מעטה הבזלת וקרס וכך נוצר גוב געש. 
יער אודם בגולן
צילום: יעקב שקולניק
שביל הבוסתנים: דרום הגולן

שביל הבוסתנים עובר בראש מצוקי און ובשמורת סוסיתא, המשמרת את עולם הטבע במדרון התלול של דרום הגולן. במדרון התלול נחשף טור סלעים מרשים, המדגים את חתך המסלע בדרום הגולן. השכבה העליונה היא שכבת בזלת, הידועה בכינוי "בזלת הכיסוי". שכבת הקירטון שמתחת לה ("תצורת הורדוס") מכילה מקטעי חרסית אטימים למים והם הגורם להיווצרות המעיינות הקטנים הנובעים בחלקים הרמים של השמורה. קל להבחין במעיינות אלו מרחוק בזכות מיני צמחים האופייניים למקומות לחים ושומרים על צבע ירוק גם בקיץ.

 
אופי הטיול: מסלול רגלי מעגלי באורך כקילומטר וחצי.  
נגישות: התצפית ממצפה השלום והטיילת שלידה נגישות לכיסאות גלגלים ולעגלות ילדים. שביל הבוסתנים אינו נגיש לאנשים עם מוגבלויות. 
איך מגיעים? מסלול הטיול מתחיל ממצפה השלום שבדרום הגולן. למצפה מוליכה דרך המסתעפת מערבה מכביש 98, כ-400 מטר מדרום לכניסה לקיבוץ כפר חרוב. 
 
המסלול
מצפה השלום, נקודת המוצא לטיול, מתנשא לגובה של כ-500 מטר מעל לכנרת. הנוף של הכנרת והרי הגליל הנשקף מהשביל מרהיב. מסלול הטיול מתחיל במצפה השלום, מנקודות התצפית המרשימות בישראל. למטה נחה הכנרת הכחולה, עמק הירדן נראה במלוא תפארתו ומאחורי כל אלה מתנשאים הרי הגליל.   למרגלות המצפה נראית ערבוביה של משוכות צבר ועצי בוסתן שהותיר אחריו הכפר הסורי הנטוש כפר חָרִבּ. בהריסותיו נמצאו פריטים ארכיטקטוניים המעידים על יישוב יהודי מהתקופה הביזנטית, כנראה כפר חרוב (או חרובא).
גרם מדרגות ברזל יורד מהמדרגה של רחבת התצפית אל המישור תחתיה ומגיע לשביל שכיוונו צפון-דרום (סימון כחול). חוצים את השביל מערבה ופונים מעט ימינה כדי לגלות בריכה נסתרת של מעיין, מוקף חישת קנים. הבריכה בנויה כמה נדבכים של אבני בזלת ומטויחת בפנים בטיח כחול. השביל פונה דרומה בין עצי זית, מתקרב למצוק ומגיע לבריכה קטנה נוספת, בצל עצי איקליפטוס. 
עצי הבוסתן שלמרגלות המצוק נשתלו כנראה בראשית המאה ה-20. אנו למדים על כך מדיווחיו של החוקר הגרמני גוטליב שומאכר. כשביקר בכפר חָרִבּ, בסביבות 1885, גילה בכפר 70 בקתות אבן ובוץ וארבעה מעיינות. מהבריכה השביל חוזר לגרם המדרגות ולמצפה השלום.
בריכת אבני בזלת בשביל הבוסתנים בגולן
צילום: יעקב שקולניק
סובב הר כפיר: שמורת טבע הר מירון

שמורת טבע הר מירון שבמרכז הגליל העליון היא השמורה הגדולה ביותר בחבל הים-תיכוני בישראל. בתחומי השמורה מתנשאות הפסגות הגבוהות ביותר בארץ ישראל המערבית. השיא שייך לפסגת הר מירון (1,208 מטר מעל פני הים). השמורה מתאפיינת בחורש ים-תיכוני מפותח, על החי והצומח שבו. מבחינה גיאולוגית, גוש הר מירון הוא "הורסט", כלומר אזור שתזוזות ומתחים בקרום כדור הארץ הביאו להרמתו, תוך כדי יצירת שברים גיאולוגיים בשוליו. הפרשי הגובה בין פסגות ההר לסביבתו מבטיחים תצפיות מרהיבות עין. 

הר כפיר (980 מטר) מתנשא בראש המתלול הדרומי של הרי מירון. בשיפוליו המזרחיים נמצא חניון שממנו יוצא שביל טבעתי המקיף את הפסגה ומשקיף על הסביבה. הדרך 
 
אופי הטיול: מסלול רגלי מעגלי באורך כ-2 ק"מ.  
נגישות: המסלול אינו נגיש.  
איך מגיעים? אם תכתבו באפליקציית וייז "חניון הר כפיר", היא תוביל אתכם אל תחילת המסלול. הדרך חוצה את הכפר בית ג’אן ומשם בעקבות הסימון הכחול ממשיכה לכיוון הר הלל. לאחר המזבלה של בית ג’ן מגיעים לצומת. פונים ימינה בדרך מסומנת ירוק המגיעה לחניון, שנמצא במרחק כשני קילומטרים מהצומת. בעלי רכב פרטי יכולים לחנות ברחבת חניה בצד הדרך "הירוקה", במרחק כמאה מטר מהצומת, ואילו בעלי רכב ארבע על ארבע או רכב בעל גחון גבוה יכולים להמשיך עד לחניון ממש.
 
המסלול 
בחניון הר כפיר הציבה רשות הטבע והגנים שולחנות אבן מרוחקים זה מזה. החניון מוקף בדרך מעגלית. מקצהו המערבי של החניון יוצא שביל "שחור". לאחר שתי דקות פוגשים שביל "אדום", הפונה ימינה. נצעד בשביל האדום, העובר במפנה הצפוני של ההר. בשל הלחות הרבה השוררת בו מתפתח כאן חורש מפותח והאבנים מכוסות טחבים. העץ השולט הוא אלון מצוי ומלווים אותו עצי קטלב מצוי, אלה ארצישראלית ולבנה רפואי. באוקטובר פורחת כאן סתוונית בכירה ובאביב תמצאו כאן שפע מיני סחלבים. 
השביל האדום אוגף את ההר מצפון וחושף את נופי הרי מירון ובית ג’ן. לאחר כ-700 מטר נפגוש שביל מסומן שחור. נפנה שמאלה. במפנה הדרומי מצטרפים לחגיגת העצים עצי אלון תולע, אחד מהם גדול ומרשים במיוחד בעל ארבעה בדים גדולים, המזמין לשבת בצלו.   
כ-300 מטר מאלון התולע מסתעף דרומה (ימינה) שביל המסומן בסימון "שקוף" (שני פסים לבנים). הסימונים מטושטים מעט, אך השביל ברור ומגיע לאחר כחצי קילומטר ל"מצפה הצוק", הנקרא כך על שם צוק בולט ברכס המעניק תצפית מדהימה לעבר מרחבי הגליל, הגלבוע, הכנרת והגולן. בתום הבילוי במקום נחזור לשביל "השחור" ומשם ימינה, לרחבת החניה, מהלך שתי דקות. 
מי שמבקש לצפות בנוף בלי לטייל ברגל יכול לעשות זאת מהמצפור, שנמצא בצד הדרומי של חניון הר כפיר. 
 
צבאים בגולן בחורף
צילום: איתמר יערי
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים