משפחה בדרכים

גם בית, גם גלגלים וגם נופים שמשתנים מיום ליום – לאחר שזכו במקום השני במשחק 

"המטמון של הטבע" שנערך בשנה שעברה, יצאו בני משפחת קופליק מרמת הגולן לטיול קרוואן ברחבי הארץ. יש להם לא מעט תובנות
 
איל שפירא
|
ספטמבר 2019
|
שלח כתבה
משפחת קופליק בטיול צילום: מהאלבום המשפחתי

"אחרי הטיול הזה, החלטתי שכשיהיו לי ילדים משלי, בטוח אצא איתם לטיול בקרוואן. לדעתי זו חוויה שכל משפחה צריכה לעבור לפחות פעם אחת", מספרת הילי קופליק בת ה-16. "בזמן מאוד קצר אתה מצליח לראות המון מקומות, ובעיקר – לשבור את השגרה". הילי, מקיבוץ אורטל שבצפון רמת הגולן, יצאה לטיול קרוואן עם אביה גיא (50), אמה ענבל (45) ואחותה נגה (8). אחיה הגדול גוני (19) לא הצטרף, מאחר שהוא שוהה במכינה צבאית.

הכול החל באביב של השנה שעברה, כשבני המשפחה השתתפו ב"יום המטמון" בגן לאומי ירקון (תל אפק), לאחר שעלו לשלב הגמר במשחק "המטמון של הטבע" של דן חמיצר ורשות הטבע והגנים. הם קטפו את המקום השני, וזכו בטיול קרוואן של שבוע, בחסות חברת "נופי מולדת". את הפרס מימשו באביב הנוכחי, בסוף חודש מאי. "בהתחלה חשבנו שיהיה חם מכדי לטייל בדרום, אבל מאחר שאנו מתגוררים בצפון ומטיילים בו הרבה, החלטנו בכל זאת לרדת דרומה", מספר גיא.

 
"כל פינוק שהיינו צריכים"

לאחר שקיבלו קרוואן עם רכב גורר והודרכו לגבי אופן תפעולו, החלו את מסעם לעבר תחנתם הראשונה – גן לאומי ממשית. "מאוד התרגשנו מהעניין, והבאנו איתנו המון ציוד: כיסאות ישיבה, שולחנות, צילייה... אבל במהרה התברר שאת רוב הדברים כלל לא היינו צריכים. הקרוואן סיפק לנו את כל הפינוק שהיינו זקוקים לו". לאחר שהתמקמו בחאן הנבטי – חניון הלילה של גן לאומי ממשית, החליטו לטייל, לקראת אור אחרון, באחד ממסלולי הטיול היפים באזור: גבי ימין. מדובר בגבי מים פוטוגניים להפליא, המתמלאים במי שיטפונות החורף, שהשנה החזיקו מעמד עמוק אל תוך האביב. הגבים, המצויים בערוצו של נחל ימין (אחד מיובליו של נחל חתירה), מהווים מוקד משיכה למשפחות רבות בשל קלות ההגעה אליהם והטבילה המרעננת שהם מספקים בעונה. "מאחר שזה היה ביום חול, היינו שם לגמרי לבד", מספר גיא בהתלהבות. 

את הלילה בילו כאמור בחניון הקמפינג המאובזר, המתאים גם לקרוואנים ומספק חיבור למים וחשמל, והכול – במרחק נגיעה מהעיר הנבטית הקדומה. "בממשית זכינו לצפות בשקיעה מטורפת", מספרת הילי בהתרגשות. "הדלת הפתוחה של הקרוואן הייתה בדיוק מול השמש השוקעת. אחלה פתיחה לטיול!" כמי שלא מוותר על השגרה הספורטיבית שלו, התעורר גיא מוקדם בבוקר המחרת וכהרגלו יצא לריצה של חמישה קילומטרים, אך הפעם הוא רץ בנופים הלא מוכרים של המדבר, הרחק מביתם שבגולן.

ממדבר לים

היעד הבא היה אילת – יעד אהוב שאותו פוקדים בני המשפחה לפחות אחת לשנה. את הקרוואן מיקמו באזור החוף הצפוני, ולאחר לילה שקט, התפנו לבקר במקום הנחשב בעיני הבנות לאטרקציה האהובה עליהן ביותר בעיר: שמורת טבע חוף האלמוגים. שם הם עלו על בגדי ים, הרכיבו משקפות צלילה ויצאו לחקור את שפע האלמוגים וגם את הדגים הססגוניים המגיחים מכל עבר.

במהלך הנסיעה הארוכה צפונה אל התחנה הבאה, לא ויתרו בני המשפחה על עצירה לתצפית ממושכת על מכתש רמון, שנגלה במלוא הדרו ממרומי טיילת המכתש. הייתה זו דרך ראויה להיפרד מנופי המדבר. באזור שמורת טבע חולות ניצנים שהו בני המשפחה שני לילות, וכאשר שואלים את הבנות מה הן זוכרות יותר מכול מתחנה זו, הן עונות "את הים". הים והחוף היו מוקד הבילוי העיקרי, לצד ארוחות ממושכות ומפנקות שבושלו במטבחון הקרוואן. כאן הם גם פגשו מטיילים רבים נוספים העושים את דרכם ברחבי הארץ בקרוואנים, חלקם לתקופות ממושכות של שבועות רבים.

אבל עם כל הכבוד לים, ענבל לא הייתה מוכנה לוותר על טיול משפחתי בין דיונות החול, הבוסתנים והאגם שבשמורת טבע חולות ניצנים. ענבל אף לקחה פיקוד על ההדרכה במסלול, וזאת כמחווה לימיה כמורה-חיילת, בעת שהדריכה בדיוק כאן בני נוער, לפני שנים רבות. השמורה, המשתרעת על פני כ-20 אלף דונמים במישור החוף הדרומי, בין אשקלון לאשדוד, משמרת את עולם הטבע של נופי חולות נודדים – על החי והצומח המאכלסים אותה. ואולם, מלבד כל אלו, היא גם העניקה לענבל, לגיא, להילי ולנגה תחושה של בריחה אמיתית. "הרגשנו כמו בסיני", מסכם זאת גיא. "כל כך נהנינו, עד שהחלטנו להישאר כאן לילה נוסף". כמובן, לגיבוש המשפחתי שיצרה השהייה בקרוואן היה ערך מוסף. "נכון, יש הרבה ויתורים והחלטות לגבי מה ומתי עושים דברים, לאן מטיילים, מה אוכלים, אבל מצד שני זו חוויה מדליקה".
 
"אני ישנתי הכי טוב מכולם", מספרת נגה. "בהתחלה היה לי קשה להירדם. התרגשתי מאוד וגם היה לי קצת צפוף. אז עליתי לישון במיטת הקומתיים, והיה לי כיף. אפילו עזרתי להורים לבשל". "אחרי הטיול הזה, החלטתי שיום אחד, כאשר אהיה גדולה יותר, ארצה לגור בקרוואן לתקופה מסוימת", מפתיעה הילי. "אנחנו מאוד אוהבים גם לטייל וגם להיות כל הזמן בתנועה. בשבוע הזה, קיבלנו שילוב מנצח של שני הדברים הללו גם יחד", מסכם גיא.
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים