ירושלים - גנים לאומיים סביב לה

העיר ירושלים, המיושבת בצפיפות, ניחנה גם בשטחים ירוקים רבים המעטרים אותה ואת סביבתה. בשנים האחרונות רשות הטבע והגנים משקמת בעיר את הגנים הלאומיים ומטפחת אותם למען המבקרים. המלצה לטיול בשניים מהגנים הלאומיים שבה

יעקב שקולניק
|
יוני 2019
|
שלח כתבה
גן לאומי עמק צורים
צילום: שור ענתבי

כל עיר זקוקה למרחבים ירוקים, ומה שנכון לכל עיר – נכון שבעתיים לירושלים, עיר שההרים והגיאיות סביבה היו מקור השראה למשלים ולדימויים של נביאי התנ"ך, המלווים אותנו עד ימינו אלה. והנה, דוווקא המקומות האלה, פאר הטבע והעבר של בירת ישראל, הוזנחו במשך שנים רבות והיו למעזבות ששומר נפשו ירחק מהן. 

בשנים האחרונות פועלת רשות הטבע והגנים לשיקום ולטיפוח גנים לאומיים במרחב ירושלים. לדברי שור ענתבי, רכז הקהילה של רשות הטבע והגנים במרחב ירושלים, "הוצאנו מהם כמויות אדירות של אשפה וגרוטאות, פינינו פלישות על שטחי ציבור וחיזקנו ושימרנו מבנים ישנים וטרסות עתיקות. גם הוספנו שילוט והסדרנו שבילי הליכה ואופניים. כך שינינו את פני הגנים והם הפכו לאבן שואבת למטיילים מירושלים ומרחבי הארץ". 

לפניכם מסלולי טיול בשני גנים לאומיים בירושלים.

 
גן לאומי עינות תלם

גן לאומי עינות תלם (עויון תולמא) נמצא במקום שבו נחל לוז ונחל חלילים, היורדים מצפון, פוגשים את נחל שורק. מסילת הברזל לירושלים מגיחה כאן מתוך מנהרה וחוצה את עמק הנחל בגשר גבוה. ובכל זאת – נופי התרבות נשמרים כאן היטב: רשות הטבע והגנים הסדירה את ערוצו של נחל שורק ושיקמה את הטרסות העתיקות ואת שלושת המעיינות הקטנטנים שנובעים כאן. בריכת המים הגדולה שליד בית המשאבות המנדטורי הפכה למעין תיאטרון פתוח שיכול לקלוט עשרות אנשים. בתחומי הגן ניטעו עצי בוסתן ובשני מתחמים קטנים מוצבים שולחנות פיקניק בצל עצים. במרכז הערוץ מגדלים יקבי ברקן כרם יין, כמו לפני אלפי שנים.

ליד כל אלה נמצא "גן שדה תלם", מגרש משחקים יוצא דופן, הנמצא לצד שביל האופניים הסלול שממערב לעינות תלם. יעל ועופר קוטלר פיסלו באבן מבחר לוחות וכלים למשחק. משפחות וקבוצות מוזמנות לשחק ולהעביר את הזמן בנעימים. באביב מתווספים לחוויה גם משטחי פריחה של צמחי בצל ופקעת, שהועברו לכאן על ידי רשות הטבע והגנים ממקומות שעברו פיתוח. 

 
בריכת המעיין בגן לאומי עינות תלם צילום: אחיה טובי

הגן הלאומי הוא גם אתר התיישבות שתולדותיו מתחילות כבר בשנת 1906. באותה שנה רכשו אהרן אייזנברג והכימאי דב קלימקר חלקת אדמה של 230 דונם מסביב למעיינות. המקום נקרא אז בית טלמא, וקלימקר קיווה להפיק בו שמני סיכה מגֶפֶת (פסולת שנותרת לאחר ייצור שמן זית). המפעל, ששמו היה "חרמון", נסגר בשנת 1911 בשל חוסר כדאיות כלכלית. אחר כך התיישבה במקום קבוצת פועלים שחבריה ניסו להתפרנס מחקלאות, אך גם הם נכשלו ובשנת 1919 עזבו את המקום. הם כינו את היישוב הזעיר שלהם "עמק הארזים" על שם העצים הגדולים שניטעו בו וצומחים בעמק עד ימינו אלה. העצים האלה הם אמנם ברושים, אבל באותם ימים לא דקדקו בהבדלים הדקים שבין עצי המחט למיניהם. מכל מקום, השם "עמק הארזים" נותר עד ימינו.

בשנת 1922 התיישבו במקום שמונה משפחות יהודיות שבאו מירושלים. הם התפרנסו ממלאכת יד כגון ייצור תפילין ונעליים מעור. במאורעות תרפ"ט (1929) תקפו פורעים ערבים מהסביבה את התושבים המעטים, שניצלו בזכות שכן ערבי שמילט אותם. ניסיון התיישבות נוסף בשנת 1934 נכשל גם הוא. 

 
שרידי התיישבות באזור עינות תלם צילום: אורטל שמעוני

עוד בגן לאומי עינות תלם

שביל אופניים – כחלק מפארק ירושלים עובר בעמק שביל אופניים סלול, המתאים לרכיבה משפחתית. אפשר לרכוב בשביל מזרחה במעלה נחל צופים (יש מעבר מתחת למחלף גולדה) או במורד נחל שורק לעמק מוצא. רוכבים מיומנים יוכלו להמשיך ברכיבה לעמק רפאים ולגן החיות התנ"כי. 

 
האנדרטה לזכר קורבנות אסון מגדלי התאומים – מעינות תלם עולה שביל מסומן, תלול אך קצר, לאנדרטה מרשימה שהקימה קק"ל לזכר הנספים בפיגועי 11 בספטמבר 2001. אפשר להגיע לאנדרטה גם ברכב פרטי. 
 
טיול רגלי בנחל חלילים – נחל חלילים יורד ממבשרת ירושלים אל עינות תלם. בערוץ, הכלול בשמורת טבע נחל חלילים, אפשר לרדת ברגל לעינות תלם, בשביל מסומן בצבע ירוק שאורכו כשני קילומטרים. כדאי כמובן לדאוג לרכב מאסף בחניה של גן שדה תלם. בנחל השתמרו טרסות חקלאיות וחללי מערות שהעניקו לערוץ את שמו. באביב מובטחת פריחה יפה בשלל צבעים. יוצאים לטיול מרחבת החניה של בית ספר השלום שבמבשרת ציון (מול רחוב השלום 85). השביל יורד למערת חלילים – מערכת קרסטית של מחילות וחללים שנוצרו מהמסת סלעי הגיר במי גשם. במורד הנחל צומחים עצי בוסתן ובקצהו צומחים עצי ברוש ואורן גדולים – "הארזים" של עמק הארזים. במרחק כמה צעדים מדרום לחורשה, מעבר לערוץ נחל שורק, נמצאת רחבת החניה של גן שדה תלם ולידה שולחנות פיקניק. 
 
דרכי הגעה לעינות תלם
 
מי שנעזר באפליקציית וייז יכתוב "עינות תלם".
 
הכניסה המערבית – ממחלף מוצא (כביש 1) פונים לכיוון מבשרת ירושלים, וכ-50 מטר בלבד מהכביש פונים מזרחה בדרך משובשת אך עבירה לרכב פרטי, המגיעה לאחר כחצי קילומטר לרחבת החניה המערבית של עינות תלם. 
 
הכניסה המזרחית (מירושלים) – לבאים מכיוון רמות בלבד. נוסעים למחלף גולדה מאיר וממש לפני הפנייה לכביש בגין דרום פונים ימינה בדרך סלולה המובילה לעינות תלם. 
מגרש משחקים ייחודי בגן לאומי עינות תלם
צילום: יעקב שקולניק
גן לאומי עמק צורים

עמק צורים הוא גן לאומי המשתרע על פני 170 דונם במדרון המערבי של הר הצופים, בין האוניברסיטה העברית לאוניברסיטה המורמונית. העמק נמצא בתחום הניקוז של נחל קדרון, והוא משמר את נוף התרבות שאפיין את סביבות ירושלים במשך מאות שנים. שם המקום נגזר מאבני הצור הרבות שבו.

העמק הוא חוליה בגן לאומי סובב חומות ירושלים – סדרה של גנים לאומיים המקיפים את חומות העיר העתיקה ובהם עמק המלך בנחל קדרון, עיר דוד וגיא בן הינום. רשות הטבע והגנים מטפחת את העצים הקשישים שבגן, ואף העתיקה אליו עצים ותיקים נוספים. היא הסדירה שביל מדרגות חדש החוצה את הגן הלאומי, ולאחרונה הסדירה בשוליו גם שביל לרוכבי אופניים. 

עיקר העניין בגן הוא שיטוט בכרם הזיתים הקשיש, המונה כ-350 עצים. רשות הטבע והגנים נטעה בעמק עצי בוסתן נוספים ובהם עצי תות, תאנה, רימון ושקד ומינים של עצי בר כגון חרוב מצוי וכליל החורש. בין עצי הזית צומחים כתריסר עצי אלה אטלנטית ובהם עץ מרשים שגובהו כעשרה מטרים. אלה אטלנטית מאפיינת את צומח הספר הים-תיכוני, שירושלים כלולה בתחומו. 

צמח מיוחד נוסף שצומח בעמק הוא סתוונית ירושלים הנדירה, שבעבר הייתה נפוצה באזור. הסתוונית פורחת מאמצע אוקטובר עד אמצע נובמבר בפרחים ורודים גדולים, והגן הלאומי משמש לה כמקלט וכשטח מוגן.

גן לאומי עמק צורים צילום: אורטל שמעוני

טיול בגן הלאומי בין עצי הזית

כיצד להגיע – המסלול מתחיל במגרש החניה ליד האוניברסיטה המורמונית שעל הר הצופים. מי שנעזר באפליקציית וייז יכתוב "רחוב הדסה למפל". 

מצפור יהודה אלברט – כדאי להתחיל את הטיול במצפור הנמצא מעט מחוץ לגן הלאומי, בצד רחוב מרטין בובר, ממזרח למפגש עם רחוב בנימין מזר. המצפור משקיף על מרחבי מדבר יהודה וממחיש את מיקומה של ירושלים כעיר השוכנת בגבול המדבר. מצפון נראים מבני האוניברסיטה ומעבר להם בתי הכפר עיסאוויה. הלאה משם נראים הר חצור ויישובי הספר רמון, מכמש ורימונים. במזרח, מעבר למדבר יהודה, נראית בקעת יריחו. חדי עין יוכלו להבחין בגבעה החרוטית של מבצר קיפרוס ובמבצר דוק המתנשא מעל יריחו. הרחק באופק – הרי גלעד. 

מצפור הר הבית – בערך באמצע המדרון של הגן הלאומי, מסתעף משביל המדרגות שביל הפונה דרומה. מי שיצעד בשביל הזה יגיע לנקודת תצפית יפה על הר הבית ועל מרחבי ירושלים. נקודות ציון בולטות הן קמפוס הר הצופים, מוזיאון רוקפלר, חומות העיר העתיקה, הר הבית והרובע הנוצרי, מלון המלך דוד, הר ציון והר גילה.

מפעל סינון עפר ארכיאולוגי – בסככות שלמרגלות עמק צורים מתנהל מבצע ארכיאולוגי יוצא דופן. בעבר הובא לעמק צורים עפר שהושלך מהר הבית באופן בלתי חוקי, וכיום עפר מובא למקום מאתרים ארכיאולוגיים מוסדרים אחרים. כאן מסננים אותו בקפדנות ושולפים ממנו ממצאים מרתקים. אפשר לבקר במקום בימי חול, רצוי בתיאום מראש. פרטים באתר האינטרנט "עיר דוד". הביקור בתשלום סמלי. 

פארק ירושלים

העידן המודרני לא היטיב עם נופיה של העיר ירושלים. הר אחר הר, גיא ועוד גיא נכבשו והיו לבתים ולכבישים. הגדילה לעשות "תוכנית ספדיה", על שמו של האדריכל משה ספדיה, שייעד לבינוי כ-26,600 דונם במורדות המערביים של הרי ירושלים. ברית של גופים ירוקים יצאה למאבק בתוכנית זו ובשנת 2007 היא נדחתה, לצד דחיית תוכנית נוספת להרחבת שכונת רמות.

לאחר המאבק היה ברור לכול שיש לפעול לשמירה על שטחים ירוקים בירושלים. עיריית ירושלים, משרדי ממשלה, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וקרן קיימת לישראל התאגדו למהלך. כך נולדה היוזמה להקמת פארק ירושלים ממערב לעיר – 15 אלף דונם של נופי תרבות המשמרים מעיינות קטנים וטרסות עתיקות, חורשים ויערות, אתרי עבר ונקודות תצפית. בפארק משתלבים חניונים לבילוי בחיק הטבע, מתקני ספורט ומתקני שעשועים לילדים.

פרטים נוספים והצעות למסלולים בפארק 

 
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים