שובה של הבִּיצה

ביצת רובין הסמוכה לשפך נחל שורק וחוף פלמחים שוקמה ונבנתה מחדש ועתה מתבססת בה צמחייה מקומית. אתם מוזמנים למסלול חורף יפהפה באזור 

יעקב שקולניק
|
דצמבר 2018
|
שלח כתבה
ביצת רובין המשוחזרת
צילום: יעקב שקולניק

בזו אחר זו הן נעלמו מנופי הארץ. ביצות עמק יזרעאל ועמק החולה, ביצות המים של נחל חדרה ונחל פולג והביצות של שאר מרזבות מישור החוף – כל אלה נהפכו כבר בראשית ההתיישבות היהודית בארץ לשדות מעובדים ולחורשות איקליפטוס. רק זעיר פה זעיר שם נותרו פיסות קטנטנות של ביצות. 

שפך נחל שורק

נחל שורק הוא הנחל הגדול ביותר המנקז את הרי ירושלים לים התיכון. ערוץ הנחל, שאורכו כ-70 קילומטר, מנקז אזור משופע בגשמים. כמויות גדולות של מים וסחף זורמות בערוץ הנחל. בהגיעו למישור החוף, ליד פלמחים, נאלץ הנחל לפרוץ את דרכו ברכסי כורכר ובחולות נודדים. עוצמת זרם המים נחלשת, הסחף שוקע במים הזורמים לאטם ונוצרת ביצה.

שפך נחל שורק נודע בעבר בשם "ואדי רובין" והביצה הגדולה שיצר נקראה אז "באסת רובין" (הביצה של נחל רובין). גורלה של ביצה זו דמה מאוד לגורל שאר ביצות הארץ. רובה נהפכה לשדות מעובדים ובחלקה נטע קיבוץ פלמחים חורשת איקליפטוס בניסיון לבסס ייצור עץ כענף חקלאי. הניסיון נזנח והחורשה נהפכה מאוחר יותר לחלק מגן לאומי שפך נחל שורק. 

 
תצפית שפך השורק
צילום: יעקב שקולניק
שחזור ביצות שפך נחל השורק

כיום ברור שביצות ושלוליות חורף הן נכס אקולוגי ומקיימות עולם טבע נדיר. כאן, באזור פלמחים, נוצרה הזדמנות לשחזר את עולם הטבע שהיה כאן. "המטרה שלנו היא להפיק מהקרקע שבידינו בתחומי שמורות הטבע והגנים הלאומיים את המיטב מבחינה של שמירת טבע ומגוון ביולוגי", אומר אבי אוזן, אקולוג בתי גידול לחים ברשות הטבע והגנים, שקידם את שיקומה של ביצת רובין.

שיקום הביצה החל בשנת 2011 על ידי רשות הטבע והגנים ורשות ניקוז ונחלים שורק-לכיש. הנחל סבל שנים רבות מזיהום שפכים ומריסוסים של חומרים מונעי נביטה. על כן, תחילה נערך מחקר חלוץ שבדק את כושרם של צמחי בתי גידול לחים להתבסס בגדות נחל שורק. בשלב השני נקדחו בשטח המיועד לשיקום 40 קידוחים לשם אפיון הקרקע ומיפוי אופק מי התהום. על סמך צילומים היסטוריים ותוצאות הבדיקה תוכננו בשטח חפירות ליצירה של ארבעה גופי מים, המשתרעים יחד על פני כ-50 דונם. מקורות המים לגופי המים הם מי נחל שורק ומי התהום הגבוהים שבשטח. 

חורשת האיקליפטוס איננה חלק מבית הגידול הטבעי המקורי שהיה כאן. על כן, העצים נכרתו והשטח נותר חשוף במשך חורף אחד כדי להעניק הזדמנות לצמחים של בתי גידול לחים להתיישב במקום. צמחים אלו שימשו, בין השאר, לאיסוף הזרעים הנדרש לשיקום הצמחי. בשנת 2016 החלו החפירות. אורי מורן, אקו-הידרולוג המתמחה בשיקום מערכות אקולוגיות, תכנן מערכת של גופי מים בעומקים שונים המקושרים אלה לאלה. כאשר המים בבריכה הראשונה מגיעים למפלס הרצוי, גולשים העודפים לבריכה הבאה. האדמה שנחפרה נוצלה ליצירת איים ואחת הבריכות נועדה לתפקד כשלולית חורף, עוד סוג של בית גידול שנפגע קשות מפיתוח הארץ.  

בחורף 2017 חגגה הביצה המשוחזרת את יום הולדתה הראשון. ניתן להתרשם מהשטח המשוחזר ולהציץ עליו ממסלול טיול ותיק שיוצא מ"חורשת הצנחנים" ומגיע לחוף פלמחים. 

ביצת רובין
צילום: יעקב שקולניק
בשם הוורד

במסגרת תהליך השיקום של הביצה, בוצע סקר צומח בביצות הטבעיות שנותרו באזור. עופר הוכברג, מלווה גידול הצמחים של הפרויקט, גילה באחת הביצות כמה שיחים של ורד צידוני, צמח שנחשב לנכחד מדרום לירקון. על כן, הוחלט לשתול את הצמח על גדת הביצה המשוקמת. בתיאום עם רשות הטבע והגנים, אספו תלמידי מגמת אגרו-אקולוגיה בראשות ד"ר אריה וינוגרד מבית הספר החקלאי עיינות, הנמצא קרוב מאוד לשפך נחל שורק, ייחורים של ורד צידוני. הם הצליחו להשריש שישה מהם ובנובמבר 2018 שתלו את הוורדים בביצות המחודשות של הגן הלאומי. במסגרת שיקום המקום נשתלו ונזרעו בו 120 מיני צמחים האופייניים לבתי גידול לחים. נקווה שבקרוב תתווסף הפריחה הלבנה והייחודית של הוורד הצידוני לחבריו צמחי הביצות.  

ורד צידוני
צילום: יעקב שקולניק
מסלול טיול בחולות נחל שורק

אופי הסיור: הליכה בחולות ובחוף הים. 

משך המסלול המלא: 3-2 שעות. 
נגישות: מסלול נגיש באורך כחצי קילומטר. 
נקודת מוצא: חורשת הצנחנים. נוסעים לכיוון פלמחים בכביש 4311. כשני קילומטרים אחרי שעוברים מתחת לגשר כביש 20, מגיעים לחורשת האיקליפטוס שמשמאל לכביש. 
נקודת סיום: גן לאומי חוף פלמחים.  
הערה: אפשר לחזור ברגל מחוף פלמחים ולוותר על ההקפצה. 
 
מסלול טיול בחולות נחל שורק
צילום: יעקב שקולניק
המסלול
צועדים בשביל סלול ונגיש לקצה המזרחי של חורשת הצנחנים בעקבות שילוט ההכוונה וסימון השבילים שחור ומגיעים חיש קל לגדת נחל שורק. עוברים מתחת לגשר הכביש וממשיכים בצל עצי איקליפטוס לאורך גדת הנחל. 
המסלול מסומן בעמודי בטון לבנים בגובה מטר וחצי, שאליהם מוצמדים שלטי הסבר. השביל מגיע לסכר סלעים המונח לרוחבו של הנחל. לידו, בקצה השביל הנגיש, מוצבים שני שולחנות פיקניק. מעט הלאה משם נמצא "אי הצבים" – אי שיצרה רשות הטבע והגנים. צבי הביצות שבנחל נהנים להתחמם כאן בקרני השמש. מעט הלאה משם, במקום שהנחל מתעקל שמאלה, אפשר להשקיף על שטחי הביצות המשוחזרות. שלט גדל שמוצב כאן מסביר על המיזם. 
עמודי הבטון מסמנים שני מסלולים. אפשר להמשיך ולצעוד בקרבת הנחל או לסייר בלב גוש החולות. כך או אחרת תגיעו למרגלות הצוק של פלמחים. בצדו הצפוני פוערת "מערת הגמדים" את פיה, אך אין להיכנס לתוכה מחשש להתמוטטות.
טפסו לראש הצוק כדי ליהנות מתצפית מרהיבה על שפך נחל שורק. כאן, שוב עומדות בפניכם שתי אפשרויות: האחת – לחזור לחורשת הצנחנים, והשנייה, בתנאי שהשארתם רכב מאסף – לצעוד דרומה כשני קילומטרים לאורך החוף היפהפה ולסיים את הטיול בגן לאומי חוף פלמחים. 
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים