דווקא בקיץ: טיול במרומי הר החרמון

בהר החרמון הגבוה עונת הפריחה מגיעה באיחור ומתרחשת דווקא בקיץ, אז נצבע ההר בפרחים ססגוניים ועונת הרבייה של חיות הבר בעיצומה. מסלול טיול חדש הוכשר כדי לשמור על העופות דוגרי הקרקע, ואתם מוזמנים לצאת אליו ולהיזכר באביב

נעמה מנספלד
|
יולי 2018
|
שלח כתבה
מטיילים בחרמון צילום: עדן לרר באדיבות אתר החרמון

הטבע הישראלי פראי, מיוחד ומגוון, וביום אחד אדם יכול לבקר בהר מושלג, בחוף ים ובמדבר. אולי משום כך אנחנו נוהגים לומר שיש לשמור על אוצרות הטבע שלנו כי יש רק אחד (או אחת) מכל סוג: ירדן אחד, כנרת אחת, מכתש אחד וכן הלאה. כשמסתכלים על הר החרמון מבינים שאין זו קלישאה: אין פיסת אדמה דומה לו בישראל כולה. אקלימו שונה לחלוטין משאר חלקי הארץ, מופעיו הגיאולוגיים מרשימים, צמחייתו ייחודית ונדירה ומיני החי בו מתקיימים ממעט מזון, בתנאי מזג אוויר קיצוניים ובמקומות שיש בהם מעט מאוד מסתור והרבה מאוד רוח. 

צבא שומרי הטבע

בזכות מעלותיו הרבות של ההר, החי והצומח שבו חולקים אותו בחורף עם גולשי סקי ומטיילים, ובכל ימות השנה –גם עם רועי צאן ובקר, עם חיילי צה"ל ועם תושבי הכפרים הדרוזיים ותושבי היישובים נווה אטיב ונמרוד. לפיכך ההתנגשות בין האדם לטבע בהר החרמון אינה פוסקת.

כדי להפחית מעוצמתה, נרקם בחרמון בשנת 2015 שיתוף פעולה בין חטיבת החרמון לרשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, בדמות המיזם "מפקדים לוקחים אחריות לסביבתם" של צבא ההגנה לטבע של קרן דוכיפת. במיזם, שממשיך גם היום, החיילים המשרתים על ההר מטיילים בשבילי החרמון, לומדים על חשיבותו ועל מורכבותו האקולוגית ומשתתפים בפעולות לשיקומו ממפגעי הצבא. זה ארבע שנים שחיילי ההר יוצאים בקיץ ובסתיו ומפנים גדרות תיל, חתיכות פח וברזלים שמקומם לא יכירם על ההר היפה. 

תמונה פנורמית ממרומי החרמון צילום:עדי פרץ באדיבות אתר החרמון
טיול קיצי בשביל דוגרי הקרקע

הקיץ הוא עונה נהדרת לטיול בחרמון; הפריחה בו מתחילה בסוף חודש מאי ונמשכת עד אמצע יולי, פרפרים ממלאים את ההר בצבעים עזים ובצורות יפהפיות ובהגיענו למעלה חולפות על פנינו ציפורים נדירות.

אתר החרמון פותח את שעריו גם בקיץ. מומלץ לעלות ברכבל אל ראש ההר ולצאת לטיול של כשעה וחצי ב"שביל דוגרי הקרקע". בעונות האביב והקיץ מטיילים רבים פוקדים את ההר להנאתם, אלא ששיטוטם עליו יכול להיות הרה אסון לציפורים דוגרות הקרקע. כדי למזער את הנזק סומן לפני כשנתיים שביל דוגרי הקרקע במרומי החרמון, בתקווה שהגבלת ההליכה לשביל אחד מסומן וברור תאפשר לדוגרי הקרקע להגן על צאצאיהם בשאר מרחבי ההר. 

את השביל סימנו חיילי חטיבת החרמון לאחר בדיקה יסודית: הם השתתפו בסקר ציפורים בשיתוף נדב ישראלי מהחברה להגנת הטבע, יצאו לסיורים ושמעו הדרכות מפי מדריכי רשות הטבע והגנים ואחר כך יצאו ליום סימון מיוחד עם אביעד בלסקי, פקח החרמון בעת ההיא. החיילים הציבו שלטי הסבר וניקו היטב את סביבת השביל. גם חמ"ל החרמון התגייס למען הטבע והוא אינו מתיר טיולים בחרמון בין 15 במאי ל-15 ביוני. 

צחיחנית החרמון דוגרת בהר החרמון על הקרקע
צילום: ליאור כסלו
מסלול הטיול

מנקודת הירידה מהרכבל העליון צועדים לכיוון עמדת השמירה של החיילים, ובשביל שחור ליד מבנה בטון סמוך יורדים לבטנה של דולינת אשחר.

בדולינת אשחר נצפים מינים רבים של ציפורי שיר: סלעית אירופית וסלעית קיץ, באריות הרים, חוגות עצים, סבכי ערבות, פפיון צהוב (דוגר בארץ רק כאן), שיחנית גדולה וצוקית חכלילית היפהפייה. 

לאחר העלייה מדולינת אשחר עולים על כיפה, וממנה נראים עופות דורסים התרים אחר מזונם על הקרקע. עקב עיטי וחִוויאי פוקדים את האזור כל שעות היום בחיפוש אחר נחשים, לטאות או נברני שלג. 

משם ממשיכים בשביל השחור לכיוון גבעות הקרב, שבהן התנהל קרב עקוב מדם נגד כוחות סוריים מחופרים היטב באוקטובר 1973. מגבעות הקרב נשקף נוף יפהפה: כפרי הדרוזים, בריכת רם, קו התלים וגם שכנתנו סוריה. 

הטיול מסתיים בחזרה ברגל על הכביש היורד לרכבל. יורדים בבטחה אל המכונית ומשאירים את ציפורי החרמון בשממה האהובה עליהן. 

שימו לב, הכניסה לשטח החרמון מותנית באישור צה"ל. לקבלת אישור עלייה לחרמון יש לפנות לחמ"ל תיאום חרמון:

04-6966207

 
פרגה קרחת
צילום: דיוויד רזק
דוגרי הקרקע בחרמון

במרומי הר החרמון חיים מינים נדירים של ציפורים הדוגרות בקרקע. תחום מחייתה של צחיחנית החרמון המרהיבה הוא רק החרמון הגבוה מעל קו העצים, שם היא דוגרת על הקרקע וממלאת את האוויר בשירה מקסימה. גם חצוצרן החרמון בעל הכנפיים הוורודות-ארגמניות חי בחרמון הגבוה ומקנן בשיחים נמוכים או בסדקי סלע. על פי סקר עופות החרמון משנת 2013, מעריכים שמכל מין יש כ-50 זוגות מקננים. זה מספר לא גבוה, ויש לשמור על מקומות הקינון של המינים הייחודיים.

את הר החרמון מעטרים עמודים שתפקידם לאפשר נסיעה בטוחה בתנאי מזג אוויר קשים בכבישים העולים אל ההר. בעונת הקינון ציפורים מחליטות לעתים להקים את ביתן דווקא בתוך אותם עמודים. אמנם הם מוגנים מפני רוח וטורפים, אך העמודים מקשים על הגוזלים המתבגרים את היציאה מהקן בעת הפריחה ממנו. בעתיד ייסגרו כל פתחי העמודים כדי למנוע מלכודות אקולוגיות מסוג זה. 

 
סיטת צוקים
צילום: ליאור כסלו
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים