חדוות גילוי: חמישה חופי רחצה קסומים מצפון לדרום

גם אם נשבעתם אמונים לחוף הקבוע שלכם, בוודאי תשמחו לגלות חופי רחצה יפהפיים המציעים לא רק רחצה מרעננת, אלא גם טיולים קסומים בטבע, צמוד לחוף. אתם מוזמנים לבקר בחופי הרחצה המוכרזים היפים ביותר בארץ, הממתינים לכם בגנים לאומיים ובשמורות טבע. פרויקט מיוחד 

איל שפירא
|
יולי 2018
|
שלח כתבה
חוף הים בגן לאומי אשקלון מעוטר בסלעי ענק ושרידים ארכיאולוגיים
צילום: ליעד כהן

כדי לגוון את הבילוי הקיצי הלאומי בחופי הרחצה ולעשותו ייחודי יותר, כדאי להכיר חופים עם ערך מוסף של ממש: אלו הם חופי רחצה מוסדרים ומוכרזים המצויים בלבם של גנים לאומיים או שמורות טבע. כך תוכלו להוסיף על הרחצה המרעננת ובניית הארמונות בחול טיולים בטבע בנופים יפהפיים, הצמודים אל החוף, וזהו יתרונם הבולט של חופי רחצה השוכנים בגנים לאומיים ובשמורות טבע.

את הטיולים לצד כל חוף מומלץ לבצע מוקדם בבוקר או בשעות בין ערביים. את שעות החום עדיף להקדיש לטבילה במים או למנוחה תחת השמשייה. לפניכם פירוט חופי הרחצה מצפון לדרום.

 
גן לאומי אכזיב: חשיפה לצפון

המראה המרשים הראשון שנגלה לעיני המבקרים בחוף הים של גן לאומי אכזיב הוא ההבדל בגוני הים בין הים במפרץ, שצבעו תכול עדין, כמעט טורקיז, ובין הים הפתוח, שצבעו כחול עמוק. החוף עצמו נושק למפרץ ובריכות הים שבו הן שילוב ייחודי של תופעת טבע ומעשה ידי אדם.

כאשר מביטים מתוך המים מזרחה, אל הרכס הנמוך הניצב מעל רצועת החוף – המראה מרשים לא פחות: שרידיו הדוממים של הכפר הנטוש א-זיב, שנבנו מאבני המבצר הצלבני שניצב כאן לפני כן, ולצדם עצי דקל תמירים. הרחק מצפון ניצבת שמורת טבע ראש הנקרה, מנצנצת בלבן בוהק.

בגן לאומי אכזיב לגונות ים ציוריות. אם תצטיידו בסבלנות ובמסכת צלילה, תוכלו להיכנס אליהן מהחוף עצמו ולגלות ים שוקק חיים – שושנות ים, קיפודי ים, כוכבי ים ועוד. 

שירותי חוף הרחצה כוללים סככות צל, שירותים, מי שתייה, מקלחות חוף, שירותי הצלה ומזנון. בגן הלאומי מרחבי דשא וחורשות מוצלות שיספקו לכם מקום מצוין לפיקניק ממושך, עם מקומות שבהם מותר להדליק מנגל.

מסלול טיול: מהחוף מדלגים צעד וחצי ומסיירים בין שרידי הכפר א-זיב, שנבנה על שרידים קדומים יותר של עיר נמל שוקקת. ואולם, טיול של ממש ממתין לכם דווקא אם תצאו משער הגן הלאומי ותצעדו ברגל צפונה אל עבר "הטיילת הצפונית", לכיוון ראש הנקרה. מדובר במסלול של כחמישה קילומטר לכל כיוון, ובעונה החמה מומלץ רק לדגום חלקים ממנו ולא לערוך את כולו. לאורך הטיילת, הנמתחת לצד רצועת החוף, מפרצים חוליים, טבלאות גידוד המבצבצות בין הגלים ולגונות יפהפיות. נקודות עניין נוספות בטיול הן חוף בצת, המשמש גם אתר הטלה לצבי ים, שפך נחל בצת ונחל כזיב, אנדרטת ההעפלה המרשימה ועוד. 

להגעה לחוף: כחמישה קילומטר מצפון לנהריה. הכניסה מכביש 4, פנייה ראשונה שמאלה אחרי קיבוץ גשר הזיו.

לגונות ים ציוריות בחוף גן לאומי אכזיב
צילום: דורון ניסים
שמורת טבע חוף דור הבונים: טיול המתחיל בהרפתקה

בשמורת טבע ייחודית זו תוכלו בנקל למלא חצי יום ויותר של רביצה-טבילה-טיול. חוף הים שמצוי בשמורה הוכרז בפסח האחרון כחוף רחצה רשמי. הוא שוכן במפרץ מעוגל למחצה וגדול-ממדים, וממנו ניבט הר הכרמל. רצועת חוף זו היא סלעית והיא החוף הכי מפורץ בארץ, ומכאן יופייה.

שירותי החוף כוללים סככות צל, שירותים, מי שתייה, מקלחות חוף, שירותי הצלה, השכרת כיסאות חוף, מזנון ומרפאה.

מסלול טיול: מסלול הטיול, שאורכו כשני קילומטר וחצי, הוא מעגלי – מתחיל בסימון אדום וחוזר לנקודת המוצא בסימון ירוק. הוא מתחיל בחנייה הדרומית וממשיך דרומה, לצד מפרצים שכל אחד מהם יפה מרעהו (רק זכרו שהכניסה למים אסורה באזור זה ומוגבלת לתחומי חוף הרחצה). תחילת המסלול ב"מפרץ הצדפים", שקיבל את שמו ממקבץ הצדפים העצום המצטופפים יחדיו על החוף מול הים. ממשיכים דרומה לנקודת תצפית נהדרת על קו החוף ועל הר הכרמל, ובמהרה מגיעים אל "המערה הכחולה" – שנוצרה לאחר תהליכי המסה, כרסום והתמוטטות ארוכי שנים. המשך הטיול יביא אתכם אל מפרצים נוספים, מבודדים וגדושי אווירה, אל שרידי מחצבות כורכר קדומות ואל נקודות תצפית שחושפות פרספקטיבות יפות של רצועת החוף. 

להגעה לחוף: נוסעים בכביש החוף הישן (מס’ 4) עד צומת הבונים ופונים מערבה למושב הבונים (המעבר בגשר מעל כביש החוף). משם ממשיכים על פי השילוט לדרך עפר ולמגרש החניה הסמוך לחוף.

חוף הרחצה החולי בשמורת טבע חוף דור הבונים
צילום: דורון ניסים
גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי: ים ונחל נפגשים

רצועת החוף של חוף בית ינאי רחבה באופן מיוחד. מצדה האחד מתרומם מצוק כורכר, ומהצד האחר, הצפוני, משתרע בעורף החוף ים של דיונות חול. כשעומדים במרכז החוף, ניבטים מהים שרידים דוממים של מזח, שהוקם ב-1939 ושימש את אוניות ההעפלה. בחוף מתקיימת באופן קבוע פעילות ענפה של מגוון ספורט ימי, מגלשני רוח ועד הקייט-סרפינג, הממלא את הים והשמים בכתמי צבע ויוצר אווירה שוקקת חיים של חופשה מתמדת. גם אם אינכם גולשים מן המניין, המחזה בהחלט מרנין.

בחוף עצמו יש שירותים, סככות צל, מי שתייה, מקלחות חוף, שירותי הצלה, מתקני שעשועים לילדים, השכרת כיסאות נוח ומזנון.

מסלול טיול: אפשרות אחת, קצרה יחסית, היא לצעוד צפונה לאורך החוף, לחלוף על פני הדיונות הרכות שמצויות מימיכם ולהגיע אל שפך נחל אלכסנדר – יופי של נקודת לשהות בה, במיוחד בשעות אחר הצהריים המאוחרות. בנקודה יפה זו פעל במאה ה-19 נמל קטן ששימש למסחר באבטיחים, שיוצאו ללבנון ולמצרים.

מכאן אפשר לחזור באותה דרך לנקודת ההתחלה (כקילומטר וחצי לכל כיוון) או להמשיך לחורבת סמארה, המצויה בראש גבעת כורכר בגדתו הצפונית של נחל אלכסנדר. מדובר בתוספת של קילומטר וחצי לכל כיוון, ואפשר גם להגיע אליה גם ברכב, ישירות מכביש החוף. סביב חורבת סמארה, שמספקת תצפיות נוף גבוהות על הנחל והאזור כולו, יש שפע של שבילים ופינות פיקניק נעימות. החורבה שימשה ככל הנראה כתחנת מכס של השלטון העות’מאני.

להגעה לחוף: מכביש החוף (מס’ 2) עולים במחלף ינאי ופונים מערבה. בצומת "טי" פונים ימינה ומיד ימינה לפי השילוט.

מצוק הכורכר והמזח ההסטורי בחוף בית ינאי
צילום: חגי נתיב
גן לאומי חוף פלמחים: חוף כמו פעם

כאשר אתם מגיעים אל החוף הזה, אחד האחרונים שנותרו מסוגו, תבינו היטב את היתרון של חוף המצוי בלב הטבע. בחלקו הדרומי מתרומם מצוק ששולח לשון סלעית אל הים וחוסם את המבט דרומה, ובכך ממסגר את הנוף. רכס הכורכר הציורי הוא ביתם של מגוון צמחים ובעלי חיים – חרקים, זוחלים ויונקים, בהם שועלים וצבאים, ואף צבי ים מטילים בו את ביציהם מדי שנה.

מיקומו של החוף נגיש מאוד לתושבי המרכז היות שהוא נמצא במרחק של כ-15 דקות נסיעה בלבד מראשון לציון וכחצי שעת נסיעה מתל אביב. בקיץ ניתן לרחוץ בחוף עד השעה 19:00.

שירותי החוף כוללים סככות צל, שירותים, מי שתייה, מקלחות חוף, שירותי הצלה, השכרת כסאות, לוקרים ומזנון.

מסלול טיול: מהחוף יוצא מסלול "שביל האטד". השביל קצר וקל (פחות מקילומטר), והוא מתחיל באזור הקופה. משם פונים דרומה וצועדים בקלילות על רכס הכורכר, לצד צמחיית שיחים צפופה, הכוללת גם את אטד החוף. השביל ייקח אתכם אל שרידי עיר הנמל הקדומה יבנה-ים, הרובצים על מצוק מרשים המספק תצפיות נוף פנורמיות. בני אדם ישבו כאן כבר בתקופה הכנענית התיכונה, ומאוחר יותר שימש המקום נמל חשוב לאוניות סחר במשך מאות שנים. כדאי לטייל בין שרידי העיר, לצפות על רצועת החוף ולחזור לחוף דרך "שביל המצוק" בו מגוון עשיר של צמחי חוף ייחודיים. 

להגעה לחוף: מכביש מס’ 4 פונים למחלף גן רווה, ומשם למחלף עין הקורא. ממשיכים מערבה בכביש מס’ 4311 עד סופו, וכמה מאות מטרים לאחר קיבוץ פלמחים מחנים לפי השילוט. 

גן לאומי חוף פלמחים
צילום: רשות הטבע והגנים
גן לאומי אשקלון: נפלאות החול

בעונת הקיץ, פתוח גן לאומי אשקלון למבקרים עד השעה 20:00, והשהות בו מותרת עד 22:00. כך מובטחות לכם תצפיות נהדרות לעבר הים בעת השקיעה.

החוף בגן לאומי אשקלון קטן ואינטימי ומעוטר בסלעי ענק. בעורפו מדשאות מטופחות, וכן רכס נישא ומרשים של מצוק הכורכר. ככזה, נדמה שהוא מבודד מהעולם החיצון. בחוף ממתינים לכם מי שתייה, מקלחות חוף, שירותים, סככות צל, שירותי הצלה ומרפאה. 

הגן הלאומי יוצר מיזוג מדויק ונכון בין היסטוריה ועתיקות, פארק נופש רחב ידיים וחוף רחצה קטן ומקסים. 

מסלול טיול: משטח החוף ניתן לצעוד ב"שביל החולות" שאורכו כשני קילומטר וחצי, והוא מצוי בחלקו הדרומי של הגן הלאומי. בעונה זו, פורחות בו חבצלות החוף בפריחה לבנה ונהדרת. "שביל החולות" קל להליכה ומתאים למשפחות. תחילתו באזור שרידי כנסיית סנטה מריה, בחלק המזרחי של הגן הלאומי. חץ יוביל אתכם מכאן דרומה, אל מרחב של דיונות מיוצבות, ואם כבר מזמן לא התגלגלתם מראש דיונה – זה בדיוק המקום לשוב אל ימי הילדות ולעשות זאת. להשלמת החוויה, צאו עם הילדים למסע גילוי עקבות בחול של זוחלים, חרקים וציפורים.

להגעה לחוף: מהכניסה הצפונית של אשקלון נוסעים בשד’ מנחם בגין, שד’ ירושלים, רח’ בר כוכבא ושמאלה ברח’ הטייסים לפי השילוט.

חוף הים בגן לאומי אשקלון מעוטר בסלעי ענק ושרידים ארכיאולוגיים
צילום: ליעד כהן
להתעורר מול הגלים: קמפינג מול הכחול הגדול

בחמשת החופים הללו ניתן להעביר לילה חווייתי במתחמי קמפינג מטופחים ומאובזרים הנושקים לים. כמובן, רחש הגלים יהפוך את חוויית הקמפינג לשונה מזו הנערכת הרחק מהים.

כל מתחמי הקמפינג המוזכרים כאן כוללים שירותים ומקלחות (חלקן מקלחות חוף), תאורת שטח, ברזיות מים לשתייה ועוד. בחלקם יש גם שולחנות פיקניק, מרכזי שירות, נקודות הטענת טלפונים סלולריים ואפשרות להדליק מדורות או מנגל (במקומות ייעודיים). כל חניוני הלילה הם "חניונים שקטים": הפעלת מגברים והשמעת מוזיקה אסורה בהם.

למידע על כל אתרי הקמפינג  

 
© כל הזכויות שמורות רשות הטבע והגנים